Najlepší výrobník ľadu do domácnosti, baru, kaviarne? Klarstein a Guzzanti

Možno ste už uvažovali o tom, ako zabezpečiť dostatočný prísun ľadu hosťom na vašej letnej párty. Niektoré drahšie chladničky (najmä tie americké) majú na tento účel vstavaný výrobník ľadu. Tieto zariadenia sa však dajú kúpiť aj samostatne.

Ako si vybrať výrobník ľadu

Poradíme vám, ktorý výrobník ľadu si vybrať a podľa čoho sa pri výbere orientovať.

Najlepšie výrobníky ľadu

Ako fungujú výrobníky ľadu

Typický výrobník ľadu sa skladá z nádoby na vodu, v ktorej sa voda ochladzuje odčerpávaním tepla do okolitého prostredia, ktoré zabezpečuje kompresor a chladiaca látka v uzavretom okruhu. Ide teda o rovnaký princíp, na akom funguje chladnička či mraznička.

Do výrobníkov ľadu s vysokým výkonom nemusíte dolievať vodu, pretože sa napájajú priamo na vodovod. Veľmi výkonné modely, ktoré sú spravidla profesionálnej triedy a sú určené na použitie v gastronomických prevádzkach, neodvádzajú teplo do okolia, ale sú chladené práve vodou z vodovodu.

Výrobník ľadu Klarstein

Takéto výrobníky majú aj odpadovú hadicu, ktorú musíte vyviesť do umývadla alebo napojiť na kanalizáciu, pretože ňou odchádza ohriatá voda využitá práve na chladenie zariadenia. Zároveň majú aj vysokú spotrebu vody.

Pri výbere veľmi výkonného výrobníka ľadu sa teda pre istotu presvedčte, či nie je chladený vodou.

Tvar a veľkosť kúskov ľadu

Výrobníky na domáce použitie zväčša neprodukujú ľadové kocky, ale kúsky v tvare kužeľov. Je to dané princípom, kedy je voda ochladzovaná v bezprostrednom okolí špeciálne tvarovaných výčnelkov chladiacich rúrok.

Ľadové kužele sú vhodné na ochladzovanie bežných i miešaných nápojov, i keď v šejkroch sú na ich prípravu vhodnejšie ľadové kocky, ktoré nápoj vďaka hranatému tvaru lepšie premiešajú. Nevýhodou kužeľov je, že sa pomerne rýchlo topia a riedia ochladzovaný nápoj, čo je nevýhodou napr. pri podávaní whisky.

Výrobník ľadu produkuje ľad v tvare kužeľov

Na rýchlosť topenia ľadových kúskov má vplyv aj ich veľkosť. Menšie kúsky sa roztopia rýchlejšie, no zároveň ich jednoduchšie spracujete napr. v mixéri pri výrobe ľadovej drte či smoothie nápoja. Ideálny výrobník ľadu by mal mať veľkosť ľadových kúskov nastaviteľnú, v praxi sa však s touto funkciou stretnete len pri drahších modeloch.

S výrobníkmi ľadových kociek pre domáce použitie sa stretnete iba zriedka. Ide totiž o zariadenia s vysokým výkonom a najmä s vyššou hlučnosťou.

Parametre výrobníkov ľadu

  • Objem zásobníka na vodu – čím je nižší, tým častejšie budete musieť do výrobníka dolievať vodu. V praxi sa stretnete s hodnotami od cca 1 do 3 l, výnimočne aj s väčšími.
  • Objem zásobníka na ľad – čím menší, tým častejšie budete musieť ľad zo zásobníka vyberať, aby sa mohol tvoriť ďalší. Ak nebudete využívať veľké množstvo ľadu, voľte radšej menej výkonný výrobník s menším zásobníkom – ak ľad neodoberiete, začne sa po čase rozpúšťať.
  • Rýchlosť produkcie ľadu – pohybuje sa od cca 10 kg/24 h pri domácich výrobníkoch až po vyše 30 kg/24 h pri profesionálnych modeloch. Ak si chcete len posedieť s priateľmi pri vychladených drinkoch, postačia vám najnižšie hodnoty. Ak organizujete väčšiu záhradnú párty, poobzerajte sa po výkonnejších modeloch.

Ľadové kocky

  • Príkon – pohybuje sa od cca 100 W pri najlacnejších modeloch až po 500 W pri tých profesionálnych. Spravidla tu platí, že čím vyšší je el. príkon, tým väčšie množstvo ľadu dokáže zariadenie vyrobiť za 24 h, aj keď dva výrobníky s rovnakým výkonom môžu mať rôznu účinnosť.
  • Spotreba energie – pri výrobníkoch ľadu, žiaľ, väčšina výrobcov spotrebu el. energie v kWh neuvádza. Neostáva vám teda nič iné, iba spotrebu odhadnúť na základe el. príkonu a doby prevádzky výrobníka.

Funkcie výrobníkov ľadu

  • Displej – môžete na ňom sledovať nastavený čas zapnutia, vypnutia, nastavené parametre či priebeh procesu výroby ľadu. Je výsadou drahších modelov.
  • Upozornenia na udalosti – výrobník s touto funkciou vás môže rozsvietením kontrolky alebo zvukovým signálom upozorniť napr. na dokončenie výroby ľadu, prázdny zásobník na vodu či na plný zásobník vyrobeného ľadu.
  • Časovač – vďaka nemu môžete nastaviť presný čas, kedy sa má výrobník spustiť aj čas, kedy sa má vypnúť. Po príchode domov vás teda môže čakať čerstvý ľad.

Najobľúbenejšie výrobníky ľadu

Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 07.06.2019

Autor
Michal Toma
Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár