Najlepšie elektrocentrály na benzín. Ako vybrať generátor

Generátor, resp. elektrocentrála je dnes v praxi bežne používaným zariadením. Samozrejme, spravidla na miestach, kde nie je prístup k zdroju elektrickej energie, a teda elektrickej sieti. Takisto sú vhodné aj v prípade, že chcete mať v zálohe záložný zdroj elektrickej energie.

Elektrocentrála elektrický generátor

Slúžiť môžu na poháňanie domácich spotrebičov, pracovného náradia, osvetlenia, kúrenia alebo iných elektrospotrebičov. Svoje využitie si nájdu napríklad v horských chatách, kempingoch či na lodiach.

Najobľúbenejšie elektrocentrály

Najlepšie elektrocentrály

V našom článku sme pre vás vybrali tie najlepšie elektrocentrály, generátory, ktoré aktuálne na trhu nájdete. V širokej ponuke sme zhodnotili ich najdôležitejšie parametre a takisto sme vyberali na základe referencií zákazníkov a ich hodnotení.

Ako vybrať elektrocentrálu

Výber záložného zdroja energie si vyžaduje zvážiť určité parametre, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť a vybrať tú správnu elektrocentrálu. V prvom rade je potrebné vedieť, kde budete elektrocentrálu používať a takisto ako často. Či s ňou rátate iba v prípade núdze, alebo ňou chcete pravidelne poháňať elektrospotrebiče na chate, v dome, karavane, na stavbe alebo na lodi.

Typy elektrocentrál

Benzínové – najbežnejšie a pravdepodobne aj najobľúbenejšie. Výhodou sú ich menšie rozmery a jednoduchá obsluha. Ideálne sú ako záložný zdroj alebo na krátkodobé napájanie. Avšak ich použitie je v závislosti od konkrétneho modelu možné všade. Pohonnou hmotou je bezolovnatý benzín.

Dieslové – čoraz menej frekventované, no určené sú na dlhodobejšie napájanie. Nevýhodou však je ich hlučnosť a väčšie rozmery. Zvyčajne ide o profesionálne elektrocentrály používané práve na stavbách. Dokážu však dlhú dobu pracovať na maximálny výkon.

Elektrocentrála generátor

Plynové/LPG – sú ekologickejšie, majú totožný výkon ako benzínové elektrocentrály, no sú drahšie. Predovšetkým kvôli tomu, že LPG je omnoho lacnejšou pohonnou hmotou a spotreba paliva je takmer totožná.

Olejové – určené sú na továrenské účely vo fabrikách či výrobných halách. Majú nízku spotrebu a vysoký výkon, no ich ceny sú pomerne vysoké. Pohonnou hmotou je špeciálny pohonný olej.

Jednofázové a trojfázové elektrocentrály

Pri bežnom používaní úplne postačí elektrocentrála s jednofázovým napájaním, ktorý sa označuje 230V/50Hz. Týmto spôsobom sa napájajú všetky bežné elektrospotrebiče v domácnosti i mnohé ďalšie pracovné náradie. Trojfázové napájanie označené aj ako 400 V/50 Hz. Týmto spôsobom už napojíte aj výkonnejšie zariadenia napríklad aj na stavbách.

Regulácia napájania – AVR

Veľmi podstatným parametrom pre bezproblémové poháňanie spotrebičov záložným zdrojom je práve regulácia napájania, respektíve regulácia napätia. Tá zabezpečuje stabilitu napájania. Množstvo lacných elektrocentrál je v tomto prípade necitlivých a prenos napätia je nestabilný.

Najčastejším druhom regulácie je dnes AVR, čo znamená automatickú reguláciu napätia. Elektrocentrála si sama reguluje veľkosť výstupného napätia, ktoré odovzdáva. Elektronické obvody zabezpečia konštantné napätie pri akokoľvek veľkej záťaži. Elektrocentrály s AVR teda zabezpečia stabilnú dodávku elektrického prúdu bez výpadkov.

Elektrický generátor elektrocentrála

Pri výkonnejších elektrocentrálach sa o reguláciu stará klasický transformátor. Ten je jednoduchý, no zároveň spoľahlivý. Avšak pri citlivých zariadeniach, akými sú napríklad aj televízor či reproduktory je stabilita napätia menej kvalitná.

Adekvátny výkon elektrocentrály

Výkon elektrocentrály je, samozrejme, podstatný. Ešte podstatnejšie je vedieť, aké elektrospotrebiče chcete prostredníctvom elektrocentrály napájať. Na základe toho môžete vedieť, aký výkon elektrocentrály potrebujete. Elektrospotrebiče v jednoduchosti delíme podľa typu na:

  • Odporový typ – varná kanvica, hriankovač, fén na vlasy, mixér a mnohé ďalšie spotrebiče. V tomto prípade nepotrebujete žiadny ohromujúci výkon. Je dobré však rátať s rezervou a výkon by mal byť aspoň okolo 2 kW.
  • Induktívny typ – elektrická kosačka, vŕtačka či motorová píla. Tieto spotrebiče, keďže sú vybavené elektromotorom si vyžadujú aspoň 30 % rezervu z hľadiska výkonu. Samozrejme, ideálnych je práve 30 %. Ide o to, aby bol zabezpečený stabilný chod. Ak to bude aj 10%, stále lepšie ako presný maximálny výkon.
  • Kapacitný typ – žiarivky, výbojky alebo zváračky. Tieto druhy spotrebičov potrebujú minimálne 1,5 x vyšší výkon ako je uvádzaný menovitý výkon elektrocentrály. Často využívajú maximálny výkon (menovitý výkon x 1,5).

Úroveň ochrany

Stupeň ochrany krytia pri elektrospotrebičoch sa bežne uvádza od úrovne IP 20 až po IP 68. IP v zásade znamená odolnosť elektrospotrebiča. Maximálna úroveň ochrany IP 68 prináša absolútnu odolnosť voči prachu a vodotesnosť. Pre elektrocentrálach ide stupeň krytia najčastejšie úrovne IP 21, IP 23 ale aj IP 54. Menšie úrovne IP chránia pred vniknutím telies až do 12 mm. IP 54 ochráni čiastočne pred prachom a takisto pres striekajúcou vodou.

Ďalšie funkcie

Na záver pre vás máme zopár funkcií, ktoré by mali byť súčasťou kvalitnej elektrocentrály. O manuáloch a návodoch na obsluhu hovoriť nejdeme, no skvelou funkciou je napríklad snímač oleja v nádrži, ktorý vás upozorní, ak olej dochádza. Ďalej je to aj palivomer, ktorý pre zmenu signalizuje stav pohonnej hmoty v elektrocentrále.

Niektoré elektrocentrály sú dokonca pojazdné. Nie ako motorky, ale pojazdné spôsobom, že sú vybavené kolesami a manipulácia s nimi je naozaj ľahká. Predsa len výkonné elektrocentrály vážia aj viac ako 50 kg.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 09.10.2018

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár