Najlepšia hobľovačka prepúšťačka s prieťahom? Gude, Dewalt, ale aj Metabo

Hobľovačka patrí medzi druhy náradia, ktoré sa môžu príležitostne zísť každému majstrovi. Určené sú na spracovanie dreva, preto si nájdu uplatnenie predovšetkým u remeselníkov, v stolárskych dielňach, ale aj u domácich majstrov, ktorí občasne pracujú s drevom.

Hobľovačka pre domácich majstrov

Výber hobľovačky však takisto podlieha určitým kritériám a nie vždy je úplne jednoduché sa zorientovať v ponuke. Hobľovačka s prieťahom je však rozhodne náradie, ktoré vám uľahčí prácu a ušetrí množstvo času.

Obľúbené hobľovačky s prieťahom

Najlepšie hobľovačky s prieťahom na trhu

Dovolili sme si pre vás vybrať tie najlepšie hobľovačky, ktoré v súčasnosti na trhu nájdete. Na základe recenzií, testov, parametrov a hodnotení sme vybrali konkrétne modely, ktoré si bližšie popíšeme. Tu je výber tých najlepších hobľovačiek.

Ako vybrať kvalitnú hobľovačku

Či ste stolár, tesár, s drevom pracujete na stavbe alebo len príležitostne, určite hľadáte hobľovacie zariadenie, ktoré splní vaše požiadavky. Pre profesionálov sú tu zvyčajne stacionárne hobľovačky s prieťahom, ktoré sú ťažké a stoje mnohokrát aj tisícky eur. Pre domáce použitie vám však stačia poloprofesionálne, alebo tzv. hobby náradie, ktoré pre vás bude praktické a zároveň skladné.

Druhy hobľovačiek s prieťahom

Hobľovačky tohto typu sa delia na stolové, tzv. prenosné hobľovačky a stacionárne hobľovačky. Funkčnosťou sa v podstate nijako nelíšia. Rozdiel je práve v tom, že stolové hobľovačky môžete prenášať. Vážia zvyčajne do 50 kg a sú mobilné. Uplatnenie nájdu hlavne u domácich majstrov do garáže či dielne.

Stacionárne sú určené predovšetkým do výroby k stolárom či do priemyselných dielní, kde sa nepretržite pracuje s drevom a je potrebný veľký výkon a práca so širokým záberom. Ide o profesionálne zariadenia, ktoré majú svoje stabilné miesto. Pre bežných majstrov sú však zbytočným nadštandardom.

Príkon elektromotora

Ide o parameter, ktorý určuje výkon samotnej hobľovačky. Čím výkonnejší agregát, tým by práca mala ísť lepšie. Nie je o však vždy tak, no vo väčšine prípadov je práca s vyšším príkon plynulejšia a rýchlejšia.

Hobľovačka s prepúšťaním

Existujú hobby hobľovačky s prieťahom, ktorých výkon sa pohybuje na úrovni 1 200 W. Pre hobľovanie menších dosiek či lát to je postačujúce, no za porovnateľnú cenu zoženiete aj hobľovačky s príkonom okolo 1 500 – 1 600 W. Tie sú pre domáce použite ideálne. Nad 2 000 W môžeme hovoriť o poloprofesionálnych hobľovačkách, ktoré už zvládnu aj väčšiu záťaž.

Otáčky a šírka záberu

Často sa stretnete s prípadom, kedy oba elektromotory s príkonom 1 600 W majú rozdielnu šírku záberu. Môže to byť aj tým, že pracujú s rôznymi otáčkami. Tie sú zvyčajne na úrovni 6 000 až 9 000 otáčok za minútu. Ani to však nemusí mať vplyv na maximálnu šírku záberu.

Šírka záberu sa pohybuje od 150 až do 260 milimetrov. Vyšší výkon rozhodne umožňuje pracovať s väčšou šírkou záberu, no závisí takisto od otáčok motora za minútu. Výkonnému motoru stačí pracovať aj pri nižších otáčkach a výsledok práce je rovnako kvalitný ako pri vyšších otáčkach.

Odber materiálu a výška hobľovania

Hovoríme o odbere drevených triesok. Ten je pri tomto druhu náradia takmer totožným a líši sa predovšetkým citlivosťou nastavenia. Pohybuje sa od 0 – 3 mm. Niektoré hobľovačky majú presnosť nastavovania citlivejšiu iné majú o niečo väčšiu odchýlku. Hobľovanie prebieha na vrchnom stole. Prieťah na dolnom stole.

Hobľovačka

Rozmedzie sa pohybuje zvyčajne od 5 do 120 milimetrov. Výkonnejšie hobľovačky zvládnu prieťah aj okolo 150 až 160 mm.

Odsávanie pilín a hmotnosť

Pri práci by vám určite prekážalo, ak by vám piliny lietali všade naokolo. Pre komfort, ale aj bezpečie pri práci disponujú hobľovačky odsávacím hrdlom. Pri každom zariadení je potrebné sa informovať, či je vybavené a dodávané aj s odsávacím zariadením. V popise totiž často tieto informácie nie sú obsiahnuté. Každopádne hobľovačky sú vybavené odsávacím hrdlom prípadne je potrebné dokúpiť externé odsávanie.

Hmotnosť určuje predovšetkým konštrukcia a takisto elektromotor a jeho výkon. Nájdete hobby hobľovačky, ktoré vážia 20 až 25 kg. Potom sú to však hobľovačky, ktoré vážia aj viac ako 50 či 70 kilogramov. V takom prípade by mali byť samozrejmosťou transportné kolieska alebo úchyty pre lepšiu manipuláciu.

Na záver len spomenieme hlučnosť. Zvyčajne sa pohybuje od 80 do 110 dB, avšak s tým, že hobľovačka bude počas práce potichu, zrejme neráta nikto.

Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 12.10.2018

Autor
Denis Ruščák

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Komentáre

03/12/2019 12:50
Miro

Súhlas s Jozefom. Mal som dve hoblovky Gude GADH 254 (ale tie prenosné) a každá mala rôzne krivé stoly. Peniaze som si nechal vrátiť.

01/11/2019 23:32
Jozef

Hobľovačka Güde GADH 254 Nevydrží dlho . Jeden servis pre celé Slovensko , neseriózny záručný servis!!!
Od firmy gude račej nič nekúpiť

Pridať komentár