Najlepšie vankúše 2024 – recenzia, test, porovnanie

Výber správneho vankúša na spanie je často podceňovaný. No práve kvalitný vankúš vám dopomôže k tomu, aby ste sa ráno zobudili doružova vyspatí. Vďaka vhodnému vankúšu nebude trpieť váš chrbát ani krčná chrbtica.

Ako vybrať vankúš?

Na trhu existuje viacero druhov vankúšov, rozlišujú sa rozdielnou veľkosťou, tvarom, použitým materiálom poťahu či výplňou. Vyberať by ste mali podľa vašej polohy spánku a nezabudnite prihliadať aj na vaše zdravotné problémy, ak nejaké máte. Na čo sa zamerať pri výbere ideálneho vankúša?

Najlepšie vankúše

Názov Hodnotenie Detail
Termop Classic   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
EMI Bamboo Medic   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Termop Premium   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
TiaHome Deluxe   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
EMI 50 x 70   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Ako vybrať vankúš na spanie

Kvalitný vankúš na spanie je rovnako dôležitý ako kvalitný matrac. Aby ste sa ráno zobudili oddýchnutí a nemali ste pocit „dolámaného tela“, je potrebné venovať výberu vankúša patričnú pozornosť.

Nevhodne zvolený vankúš môže zapríčiniť bolesti chrbta, krčnej chrbtice alebo hlavy, no tiež nepríjemné chrápanie. Naopak, kvalitný vankúš vás odmení tým, že sa ráno zobudíte svieži a odpočinutí.

Pri výbere vankúša je najdôležitejšie zohľadniť polohu, v akej najčastejšie spíte, prípadne vaše zdravotné problémy. Podľa toho si vyberiete tvar, výplň, výšku aj pevnosť vankúša. Nezabúdajte, že ideálny vankúš by mal držať hlavu počas spánku v správnej pozícii, aby ste sa cítili komfortne.

Pri výbere vankúša si v prvom rade všímajte tieto faktory:

  • polohu spánku, v ktorej najčastejšie spávate
  • vaše prípadné zdravotné problémy
  • tvar, veľkosť, výplň a tuhosť vankúša
  • ročné obdobie, na ktoré vankúš vyberáte

Výber vankúša podľa polohy spánku

Vedeli ste, že pre každú spánkovú polohu je vhodný iný druh vankúša? Pred kúpou sa preto zamyslite, v akej polohe najčastejšie spávate. Je samozrejmé, že celú noc nespíte v jednej polohe a počas spánku sa pretáčate, no isto máte obľúbenú spánkovú polohu, v ktorej zväčša zvyknete spávať.

  • Spánok na bruchu – ak patríte k tým, ktorí radi spia na bruchu, mali by ste siahnuť po mäkkom a nízkom vankúši. Ten sa prispôsobí hmotnosti vášho tela, čím zaručí, že nebude dochádzať k prílišnému namáhaniu chrbtice. Vyberať môžete aj zo špeciálne tvarovaných vankúšov, ktoré sú určené na spanie na bruchu a zabezpečia, že hlava počas spánku nebude priveľmi dohora. Chrbtica sa tak nebude vykrúcať do neprirodzenej polohy. Vhodný je vankúš naplnený hodvábom alebo mikrovláknami.
  • Spánok na chrbte – ak k vašej častej spánkovej polohe patrí spánok na chrbte, vhodnou voľbou pre vás bude vyšší a stredne mäkký vankúš. Dbajte na to, aby vankúš nebol až príliš vysoký, pretože v tomto prípade by bola hlava počas noci veľmi zdvihnutá. Vaše krčné svaly by sa zbytočne napínali, čo by mohlo viesť k ranným bolestiam v oblasti hlavy a krčnej chrbtice. Ideálny vankúš by mal chrbticu udržiavať v jej prirodzenej zakrivenej pozícii a zároveň by mal rovnomerne podopierať plecia i krk. Na spanie na chrbte sa odporúča menší vankúš s rozmermi okolo 80 x 40 cm, ktorý sa prispôsobí zakriveniu krku. Najvhodnejšou voľbou pre tento typ polohy je preto podľa odborníkov anatomický vankúš.

Vhodný vankúš na spánok na chrbte

  • Spánok na boku – ak spávate na boku, vyberajte z vyšších, pevnejších a tvrdších vankúšov, ktoré poskytnú správnu oporu pre vaše plecia a krk. Pamätajte, že chrbtica by mala byť počas spánku vždy rovná a hlava by sa nemala zakláňať dozadu a ani do bokovPevný anatomicky tvarovaný vankúš je preto ideálnou voľbou, lebo vašej krčnej chrbtici aj ramenám zabezpečí požadovanú oporu.
  • Spánok vo viacerých polohách – ak patríte k ľuďom s „nepokojným“ spánkom a počas noci často meníte polohy, siahnite po stredne mäkkom a stredne vysokom flexibilnom vankúši. Takéto vankúše vám poskytnú oporu počas spánku na bruchu, chrbte i na boku. Pri striedaní viacerých spánkových polôh sa osvedčili vankúše s pamäťovou penou, ktoré sa prispôsobia teplote tela.

Správne polohy spánku

Aj keď máte obľúbenú spánkovú polohu, nie každá je zdraviu prospešná. Poloha spánku totižto ovplyvňuje naše zdravie viac než myslíte. To, ako spíte, má vplyv napríklad na fungovanie trávenia, svalov, činnosti srdca a ďalšie. Spánková poloha taktiež ovplyvňuje tvorbu vrások na tvári. K základným polohám spánku patria polohy na boku, chrbte, bruchu a do klbka. Ako teda správne spať?

  • Poloha na boku – táto poloha patrí k najrozšírenejším a je vhodná pre chrbticu, pretože ju udržuje v správnej pozícii. Spaním na boku predchádzate bolestiam krku a chrbtice a pokiaľ spíte na ľavom boku, znižuje sa aj problém so žalúdočnými šťavami. Poloha na ľavom boku je ideálna aj pre tehotné ženy. Táto poloha uľaví i tým, ktorí majú problémy s chrápaním. Odborníci sa zhodujú v tom, že správna poloha pri spaní na boku spočíva v miernom pokrčení kolien smerom nahor k hrudníku. Práve týmto znížite tlak na chrbticu. Poloha na boku však má aj nevýhody. Pri spánku na boku s ramenami nahor totižto môžu časom trpieť vaše plecia, preruší sa krvný obeh a tým sa obmedzí fungovanie nervov. To má za následok chvíľkové znecitlivenie prstov. Počas spánku na boku je preto vhodné ramená vysunúť mierne dopredu. Spánková poloha na boku nepoteší najmä ženy, pretože môže spôsobiť vrásky. Dôvodom ich vzniku je to, že jednu polovicu tváre máte ponorenú do vankúša. K ďalším nevýhodám tejto polohy je možné vyvíjanie tlaku na bedrový a ramenný kĺb a taktiež na členky. Ako teda na boku správne spať? Dbajte na to, aby vankúš nedvíhal hlavu príliš vysoko a výberom správneho vankúša udržiavajte prirodzenú rovnú polohu chrbtice. Vhodný je anatomický vankúš, ktorý vyplní priestor nad ramenom a zároveň podoprie hlavu a krk. Ak trpíte bolesťami chrbtice, odporúča sa umiestniť vankúš na spanie medzi nohy, čím sa zmierni tlak na boky a driekovú časť chrbtice.
  • Poloha na chrbte – táto spánková poloha patrí taktiež k obľúbeným a jej správnosť potvrdzujú i mnohí odborníci. Spánok na chrbte poskytuje výbornú pozíciu pre chrbticu a krk, no len za predpokladu, že nespíte na viacerých vankúšoch. Ak preferujete viaceré vankúše, chrbtica je nútená vytvárať neprirodzené krivky, čo má za následok bolesti v oblasti chrbta i krku. Polohu na chrbte ocenia najmä ženy, pretože minimalizuje tvorbu nových vrások na tvári a tvaruje aj prsné svalstvo, keďže váha pŕs je podopretá, čím sa znižuje ich namáhanie a ovísanie. Pri tejto polohe klesá vznik tráviacich ťažkostí. K nevýhodám spania na chrbte patrí tendencia k chrápaniu či zastaveniu dýchania počas spánku. Ak vás teda trápi chrápanie či spánkové apnoe, radšej sa tejto polohe vyhnite. Pozor si treba dávať aj na bolesti v dolnej časti chrbtice a pre zdravší spánok je vhodné umiestniť mäkký vankúš pod kolená, čím sa odľahčí chrbtica. Pod hlavu si nedávajte príliš veľké vankúše, ktoré narušia prirodzené zakrivenie chrbtice, ráno sa potom môžete zobudiť s bolesťami chrbta, krku alebo hlavy. Pre spánok na chrbte je ideálny nižší anatomický vankúš, ktorý podoprie hlavu a krk bez toho, aby zdvihol hlavu do výšky. Vďaka takémuto vankúšu je hlava, krk i chrbtica v jednej rovine.

Spánok na boku

  • Poloha na bruchu – ak najradšej spíte na bruchu, musíme vás sklamať, pretože táto poloha nepatrí medzi správne. Uľaví len ľuďom, ktorých trápi chrápanie, no zároveň ich netrápia bolesti chrbtice a krku. Ak však uvedenými bolesťami trpíte, nie je pre vás táto poloha správna a narobí viac škody ako úžitku, pretože prirodzené zakrivenie chrbtice nie je podporené, čím môžu vznikať bolesti. Tým, ktorí spávajú na bruchu, lepšie trávi, no to je jedinou výhodou tejto polohy. Pri spaní na bruchu dochádza k jednostrannému zaťaženiu chrbtice a je nemožné, aby počas spánku ostala v optimálnej polohe. Spanie na bruchu totižto vyžaduje hlavu otočenú do jednej strany aj počas niekoľkých hodín, čo spôsobuje bolesti krčnej chrbtice. Takáto poloha vyvíja aj nezdravý tlak na kĺby a svaly, čo sa opätovne prejaví bolesťami. Spanie na bruchu podporuje tvorbu vrások, preto by sa tejto polohy mali vyvarovať najmä ženy. Dôležité je podotknúť, že ak spíte na bruchu, nemali by ste mať pod hlavou žiaden vankúš. Ak bez vankúša neviete spať, zvoľte len veľmi tenký. Spanie na vysokom vankúši spôsobuje nadmerné vystieranie krku, čo opätovne vedie k bolestiam. V spánkovej polohe na bruchu môžete sčasti odľahčiť chrbticu tým, že jednu nohu pokrčíte v kolene. Na strane, kde máte pokrčenú nohu, treba vložiť pod brucho a boky vankúš, čím sa zmierni záťaž na oblasť driekovej chrbtice.
  • Poloha do klbka – túto polohu môžete nájsť aj pod označením embryonálna, pretože pripomína polohu dieťaťa v maternici. Je vhodná pre tehotné ženy a pre ľudí, ktorých trápi chrápanie. Hoci spánková poloha do klbka pôsobí veľmi pohodlne, nepraje chrbtici a krku. K nevýhodám tejto polohy patrí, že prispieva k tvorbe vrások na tvári a pri spánku v extrémnom klbku dochádza k obmedzovaniu dýchania. V tejto polohe je taktiež ohnutý chrbát i krčná chrbtica, čo môže viesť k bolestiam. Polohu do klbka by ste preto mali využívať len občasne, ak ste si však na ňu zvykli, snažte sa aspoň raz za čas vystrieť nohy, aby ste neboli v extrémnom klbku. Tým, že vystriete nohy, sa dostane do polohy na boku, ktorá je oproti polohe v klbku zdravšia a vhodnejšia. Aj pri polohe v klbku oceníte vhodný anatomický vankúš, ktorý dodá hlave a krku potrebnú oporu.

Výber vankúša podľa zdravotných problémov

Niektorých ľudí trápia zdravotné problémy, ktoré by mali byť zohľadnené pri výbere správneho vankúša na spanie. Pred samotnou kúpou sa môžete poradiť s vaším lekárom, aký vankúš by bol pre vás najvhodnejší. Ak si aj radu od lekára nevypýtate, stačí sa riadiť niekoľkými všeobecnými radami.

  • Alergia – ak vás trápi alergia, odporúča sa používať vankúš s výplňou z dutého vlákna, hodvábu alebo s pamäťovou penou. Vyhnúť by ste sa mali páperovej náplni, pretože v nej sa usídľujú roztoče. Samozrejmosťou vankúšov určených alergikom by mali byť snímateľné a prateľné poťahy.
  • Bolesti krčnej chrbtice – ak vás trápia bolesti krčnej chrbtice, výber vhodného vankúša je o to dôležitejší. Bolesti totižto často spôsobuje práve nevhodný vankúš alebo matrac, či nesprávna poloha v spánku. Ideálny je šijový vankúš, resp. anatomicky tvarovaný vankúš, ktorý zmierni bolesti a prispôsobí sa tvaru vašej šije.

Anatomický vankúš

Ortopedický vankúš na predpis môžete získať zadarmo, prípadne po doplatení určitej čiastky. Predpísať vám ho musí odborný lekár, ktorý vám diagnostikuje napríklad problém s krčnými stavcami a podobne. Zdravotný tvarovaný vankúš sa prispôsobí tvaru hlavy a krku, zatiaľ čo spíte na boku alebo na chrbte. Pena si uchová v pamäti tvar vašej hlavy a pôsobí len slabým protitlakom, preto je zlepšená cirkulácia krvi. Ak vás trápia bolesti, no lekár vám takýto vankúš nebude chcieť predpísať, môžete si ho kúpiť sami. Cena kvalitného zdravotného vankúša sa pohybuje okolo 30 eur. Cervikálny vankúš vám zaručí pohodlný a bezbolestný spánok.

Materiál vankúša

Kedysi patrilo k najviac používanej výplni perie. Hoci vankúše z peria naďalej nájdete v ponuke mnohých výrobcov, pomaly, ale isto ich vytláčajú iné kvalitnejšie materiály.

Polyesterové a duté vlákno

Páperové vankúše sa nahrádzajú modernými výplňami, ku ktorým patrí polyesterové či duté vlákno. To nájdete vo vankúši väčšinou vo forme polyesterových guličiek, ktoré môžete jednoducho dopĺňať alebo uberať podľa potreby, aby sa vám na vankúši čo najpohodlnejšie spalo. Moderné materiály sa ľahšie udržiavajú a sú vhodné aj pre alergikov. Duté vlákno navyše bez problémov operiete, pretože má nízku schopnosť navlhnúť. Vankúš s polyesterovým mikrovláknom oceníte, ak chcete mať mäkší vankúš.

Hodváb

Luxusnejšie a drahšie vankúše môžu byť vyplnené hodvábom. Hodváb sa veľmi podobá na už spomenuté duté vlákno. K výhodám hodvábu patrí dobrá absorpcia vlhkosti, protialergické vlastnosti a uchovanie si teploty bez ohľadu na teplotu okolitého prostredia. Vankúše s hodvábom sú preto ideálne počas celého roka, lebo v lete dokážu chladiť a v zime zas hriať.

Pamäťová a bio pena, TEMPUR

Anatomicky tvarované vankúše majú najčastejšie vo výplni rôzne peny. Takéto vankúše majú vyššiu pevnosť a sú vhodné pre ľudí, ktorí spia na chrbte alebo na boku. K obľúbeným patria aj vankúše z pamäťovej (lenivej) peny, ktoré sa rýchlo prispôsobia teplote a tvaru vášho tela a poskytnú vám optimálnu podporu krčnej chrbtice. Na trhu nájdete tiež vankúše vyplnené bio penou, ktorá je na báze prírodných surovín, studenou penou alebo jedinečným materiálom TEMPUR.

Ortopedický vankúš z pamäťovej peny

Pamäťová (lenivá) pena sa prispôsobuje tvaru tela a znižuje tlakové body, čím vytvára lepšie podmienky pre spánok. Vankúš s pamäťovou penou ocenia aj osoby, ktoré nemajú tvrdý spánok. K špeciálnym druhom patrí bio pamäťová pena, ktorá sa vyznačuje vysokou pružnosťou a je vhodná pre alergikov či ľudí trpiacich sennou nádchou. Pri bio penách sa tradičné zložky nahrádzajú prírodnými olejmi.

K jedinečným materiálom, ktorý sa používa v anatomicky tvarovaných vankúšoch, patrí aj TEMPUR. Vankúš s takouto výplňou sa prispôsobuje prirodzenému zakriveniu hlavy a krčnej chrbtice, vďaka čomu si vychutnáte pokojný spánok s optimálnou podporou hlavy i šije.

Vankúše s gélom

Stretnúť sa môžete aj s gélovými vankúšmi. Ide vlastne o vankúše vyrobené z pamäťovej peny, avšak v kombinácii s gélovými segmentmi v oblasti krčnej chrbtice. K výhodám gélových vankúšov patria ich ortopedické vlastnosti. Gél vo vankúši rozkladá tlak tak, aby v priebehu spánku nebol narušený krvný obeh, tým je spánok pokojnejší. Gélový vankúš sa navyše vyznačuje výbornou reguláciou teploty. Takýto vankúš vám môže uľaviť od bolesti a vhodným vankúšom sa chránite aj pred opuchom očí.

Ďalšie materiály výplní

Ako sme naznačili, ku klasickej výplni vankúšov patrilo dlhé desaťročia perie. K jeho mínusom však patrí, že takýto vankúš nie je vhodný pre alergikov, astmatikov, ľudí trpiacich sennou nádchou či inak citlivé osoby. Perie je navyše liahňou roztočov, preto je potrebné časté čistenie. K modernejšiemu materiálu, ktorý sa však zatiaľ nepoužíva masovo, môžeme priradiť napríklad pružný latex.

Veľkosť vankúša

Najpredávanejším rozmerom vankúša je veľkosť 70 x 90 centimetrov. Výskumy však dokázali, že správny vankúš by nemal siahať pod plecia, aby sa pri spánku mohlo rameno zaboriť do matraca.

Vankúš je ideálny vtedy, ak podopiera krčnú chrbticu tak, aby bola v rovine s celým chrbátom. Vhodné sú preto vankúše menších rozmerov a pokojne môžete siahnuť po vankúši s rozmerom 50 x 70 cm, prípadne 40 x 60 cm. Ak chcete mať vyššiu podporu hlavy, vankúš ľahko preložíte.

Tvar a výška vankúša

Na trhu nájdete klasické vankúše a vankúše anatomickéKlasické majú najčastejšie tvar štvorca alebo obdĺžnika. Tie anatomické sa zas vyznačujú rôznorodosťou tvarov.

Anatomické vankúše majú tvar, ktorý dokáže zmierniť tlak, a tak poskytujú maximálne pohodlie v oblasti šije, navyše umožňujú svalom na šiji a pleciach úplné uvoľnenie, čo oceníte pri niekoľkohodinovom spánku. Vankúš s anatomickým tvarom, ktorý má najčastejšie tvar dvojitej vlnovky, dokáže ľuďom zmierniť bolesti krčnej chrbtice, nespavosť a niektorým dokonca chrápanie. Takýto vankúš zvyšuje ortopedické vlastnosti matraca a výrazne dopomáha k efektívnemu oddychu počas spánku. Vyrába sa z tvrdších materiálov, aby lepšie držal tvar a hlave, chrbtici i ramenám poskytuje čo najlepšou možnú oporu. Stretnúť sa môžete aj s netradičnými tvarmi, ku ktorým patrí napríklad valec alebo polmesiac.

Tvar a veľkosť vankúša na spanie

Výšku vankúša by ste mali vyberať podľa vášho matraca. Vysoký vankúš je vhodný pre majiteľov mäkších matracov, ktorí majú široké plecia a obľubujú spánok na boku. Takýto vankúš im poskytne lepšiu podporu hlavy. Po nižšom vankúši zas siahnite vtedy, ak máte doma tvrdší matrac a často spíte na chrbte alebo na bruchu.

Ako často meniť vankúš

Každý vankúš má určitú životnosť, všetko záleží od použitých materiálov, aj od toho, ako sa oň staráte. Odborníci odporúčajú meniť vankúš každé tri roky. No táto doba nemusí byť pre všetkých smerodajná. Ako zistíte, že váš vankúš by si zaslúžil výmenu za nový?

  • Často sa zobúdzate s bolesťou – ak po prebudení nie ste svieži a oddýchnutí, ale sa zobúdzate s bolesťou hlavy, stuhnutým krkom alebo máte svalové kŕče, mali by ste začať premýšľať nad kúpou nového vankúša. Dôvodom vašich bolestí môže byť to, že váš starý vankúš už nemá dostatočnú oporu v oblasti krku, čo následne negatívne vplýva na celú chrbticu. Kvalitný vankúš zabezpečuje potrebnú podporu hlavy aj krku a najmä sa stará o správnu polohu vášho tela počas celej doby spánku.
  • Vankúš je plochý alebo zdeformovaný – ak je váš vankúš plochý, napriek tomu, že pri kúpe mal iný tvar, prípadne je inak zdeformovaný alebo sú na ňom hrčky, toto je rovnako signálom na jeho výmenu. Zdeformovaný vankúš nezabezpečuje vašej hlave ani šiji správnu podporu. Ak musíte zakaždým vankúš našuchoriť, aby sa vám na ňom ležalo pohodlne, vymeňte ho za nový. Nutnosť výmeny spoznáte aj vtedy, ak vankúš zohnete na polovicu a dlho mu trvá, kým nadobudne svoj pôvodný tvar. Správny vankúš sa vám prispôsobí a najmä rovnomerne prerozdeľuje hmotnosť pozdĺž chrbtice, aby nevytváral zbytočný tlak.
  • Máte alergiu či astmu – vo vankúšoch sa hromadia telesné tekutiny a odumreté časti kože, čomu sa tešia prachové roztoče. Práve tie patria k najčastejším alergénom, ktoré môžu potrápiť nejedného citlivého človeka. Vankúše sa tak stávajú miestom, kde sa držia baktérie, prachové roztoče, prípadne plesne. Odborníci preto alergikom radia, aby si vankúš menili každé dva roky. Pri alergiách je dôležité prať vankúš v horúcej vode a používať obliečky, ktoré bránia hromadeniu alergénov.
  • Vankúš máte niekoľko rokov – hoci na vankúši nevidíte žiadne zjavné chyby alebo deformácie, mali ste ho po určitom čase (zvyčajne po troch rokoch) aj tak vymeniť. Vnútro vankúša sa totižto stáva živým ekosystémom, ktorý voľným okom neuvidíte.
  • Vankúš má nepríjemný zápach – ak váš vankúš nepríjemne smrdí, hoci ste ho nedávno prali, môžu byť na vine baktérie, plesne, huby alebo pot, ktoré sa usadili hlboko vo vnútri. Toto je jasný signál, že je najvyšší čas na výmenu starého vankúša za nový.
  • Ak sa dobre nevyspíte – ak sa ráno cítite, akoby ste v noci nespali, prípadne sa v noci často budíte, prehadzujete sa zo strany na stranu alebo natriasate svoj vankúš, riešením môže byť nový pohodlnejší model. Správne vybraný vankúš zvýši kvalitu vášho spánku.

Spánok bez vankúša

Niektorí preferujú spánok bez vankúša, pretože sa dopočuli, že je to zdravšie. Spánok bez vankúša môže byť zdraviu prospešný, avšak len za predpokladu, že máte zdravý a bezproblémový pohybový aparát. Ak však trpíte akýmikoľvek zdravotnými problémami v tomto smere, spánok bez vankúša by vám mohol uškodiť.

Spánok na posteli bez vankúša

Ak vankúš z nejakého dôvodu nechcete používať, odborníci napriek tomu odporúčajú, aby ste si pod krk zrolovali aspoň malý uterák. Ako zistíte, či máte pohybový aparát v poriadku a môžete spať bez vankúša? Stačí na to jednoduchý test. Postavte sa chrbtom k stene a pritlačte k nej päty, zadok a chrbát, ak sa hlava bez záklonu opiera o stenu, nemáte problém a spánok bez vankúša môžete praktizovať.

Ceny vankúšov

Ceny vankúšov sa rôznia. Koľko za vhodný vankúš zaplatíte, sa odvíja od materiálu, z ktorého bol vyrobený, od jeho veľkosti a ďalších vlastností, ktoré poskytuje používateľovi. Najlacnejšie sú klasické vankúše, no za anatomicky tvarovené si priplatíte. Na trhu sú aj špeciálne zdravotné alebo ortopedické vankúše, ktoré sú vhodné pre ľudí s problémami v oblasti krčnej chrbtice. Takéto vankúše zoženiete za približných 30 eur, no ak sú vaše problémy natoľko závažné, môžete ho dostať aj zadarmo vďaka predpisu od lekára.

Klasický vankúš menších rozmerov si kúpite za ceny pod 10 eur. Ide však o vankúše od menej známych výrobcov. Tie kvalitnejšie začínajú na sume 15 eur. U spotrebiteľov sa tešia obľube najmä vankúše z cenovej kategórie od 20 do 30 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete aj spomínané ortopedické vankúše či anatomicky tvarované vankúše alebo tie, ktoré sú vyrobené z pamäťovej peny. Cena vankúšov sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur, no za kvalitu vôbec nemusíte platiť horibilné sumy. Vysoko kvalitný vankúš nájdete aj v cenách nižších než 100 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kúpa vankúša je investíciou minimálne na tri roky. Výber by ste nemali podceňovať, pretože kvalitný vankúš sa vám odmení pohodlným a zdravým spánkom. Ráno sa budete zobúdzať odpočinutí a svieži a nebudú vás trápiť bolesti hlavy, krčnej chrbtice, ramien či chrbta. Kvalitné vankúše si môžete zaobstarať za prijateľné ceny a pokiaľ ešte stále váhate, po ktorom siahnuť, skúste si prečítať odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov.

Ako môžem vankúš čistiť?

Väčšina vankúšov, ktoré nájdete v ponuke obchodov, má odnímateľné a ľahko prateľné poťahy. Tie môžete vyprať v práčke alebo pre šetrnejšie očistenie v rukách. Čo sa týka čistenia výplní vankúšov, v tomto prípade by ste sa mali riadiť pokynmi výrobcu. Každý vankúš má totižto inú výplň a jeho spôsob čistenia závisí práve od použitého materiálu výplne. Niektoré vankúše je možné prať kompletne celé (spolu poťah i výplň).

Ktorý vankúš je najvhodnejší pre alergikov?

Alergikom sa odporúčajú vankúše, ktoré majú výplň z dutého vlákna, prípadne z hodvábu. V prvom rade by sa alergici mali vyhnúť vankúšom s páperovou výplňou, teda s perím, kde sa usídľujú a rozmnožujú roztoče. Pri vankúši pre alergikov siahajte po takom, ktorý má odnímateľný a prateľný poťah.

Aký vankúš si vybrať pri bolestiach šije?

Vhodný vankúš vyberajte podľa polohy, v ktorej najčastejšie spávate. Pamätajte si, že vankúš by mal krk správne podopierať a spanie na niekoľkých vankúšoch je absolútne nevhodné. Krčná chrbtica musí mať počas celej doby spánku dostatočnú oporu, preto je na bolesti v oblasti krku najideálnejší ergonomický vankúš.

Existuje na trhu špeciálny vankúš pre tehotné?

Tehotné ženy môžu bez problémov používať klasické či anatomické vankúše, no ak chcú počas tehotenstva zažiť ešte väčšie pohodlie, je možné siahnuť po špeciálnych vankúšoch. Vankúš na spanie pre tehotné ponúka niekoľko obchodov a ich cena sa pohybuje od 20 do 50 eur. Tehotenské vankúše sa prispôsobia telu ženy, čím jej poskytnú pohodlnú pozíciu pri odpočinku alebo relaxácii. Tehotenské vankúše okamžite uvoľnia tlak na telo, a preto znižujú nadchádzajúce bolesti. Tehotenský vankúš je viacúčelový produkt, ktorý okrem komfortu pre mamičku v čase tehotenstva poskytuje pohodlie aj bábätku po jeho narodení.

Mám si zaobstarať aj podložný vankúš medzi nohy?

Podložný vankúš medzi nohy a kolená môže uľaviť od rannej bolesti chrbta. Takýto vankúš znižuje aj napätie v krížovej oblasti a je skvelý pre tehotné ženy, ktoré preferujú spánok na boku. Vankúš medzi nohy ocenia aj ľudia, ktorí sú po úraze, no rovnako je možné ho využiť na polohovanie imobilného pacienta. Vankúš medzi nohy poskytuje ideálnu polohu pre panvu a stehnovú kosť, čím uvoľňuje svaly v bedrovej oblasti panvy a chrbtice a zároveň stabilizuje chrbticu do správnej polohy počas spánku. Vďaka nemu príjemne zrelaxujete napríklad po náročnom dni v práci. Takýto podložný vankúš medzi kolená sa odporúča i pre starších ľudí s poruchami kostrového systému. Či si ho zaobstarať alebo nie, záleží len na vás, no podložný vankúš vám poskytne mnoho benefitov, ktoré prispejú k ešte lepšiemu a kvalitnejšiemu odpočinku.

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 05.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 09:07
Danka

Wendre Aloe Vera je na môj vkus až príliš vyplnený. Chýba mi aj zips pre ľahké odobratie výplne. Nutné je ho rozpárať a potom znova zašiť. Vankúš je inak pohodlný, len až príliš nadýchaný, ale niekomu to môže vyhovovať. Ak si naň nezvyknem, podarujem ho manželovi, snáď bude s ním spokojnejší. Za tie peniaze sa však jednoznačne oplatil.

13/12/2021 17:56
Matilda

Vankúš Dormeo SLEEP&INSPIRE je zatiaľ najlepší vankúš, aký som kedy mala. Jedinou nevýhodou je netypický rozmer, pretože ťažšie sa naň zháňajú obliečky. Na vankúši sa mi spí super a konečne ma prestala bolieť krčná chrbtica, ktorá ma trápila dlhšiu dobu. Mám aj matrac Dormeo a všetko je super.

17/11/2021 18:59
Ivana B.

Skvelý vankúš je Dormeo Black Diamond, vďaka nemu ma krk a krčná chrbtica už nebolia tak ako tomu bolo predtým. Vankúš som kúpila v polovičnej zľave, takže za mňa to bola skvelá kúpa. Je z príjemného a kvalitného materiálu a sedí mi tiež rozmerovo.

25/07/2021 17:42
Katka F.

Mám anatomický vankúš Dormeo Aloe Vera, ktorý je výborný. Päť hviezdičiek dávam za kvalitu a celkové prevedenie vankúša aj za zips, vďaka ktorému sa dá odoberať výplň vankúša. Každý si tak môže vankúš prispôsobiť podľa seba. Vankúš je veľmi pohodlný a hlavne mi pomohol s mojim zdravotným problémom. Predtým, keď som mala obyčajný vankúš, mi každú noc tŕpli ruky a bolievala ma krčná chrbtica a občas aj celá chrbtica. Vstávala som preto neoddýchnutá. Kúpou tohto vankúša sa všetko zmenilo. Konečne vstávam poriadne vyspatá a bez bolestí. Spí sa na ňom výborne, preto neľutujem jediný cent, ktorý som za neho dala. :-) Odporúčam aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok