Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer - recenzia

Fritéza, to je tá nádoba s litrami prepáleného oleja, kde sa smažia hranolčeky a chrumkavé kuracie krídelká. Možno to tak bolo kedysi. Doba sa však mení a s ňou prichádzajú i inovatívne technológie a ani to čo bolo kedysi mastné a nezdravé, už také byť nemusí. Aj preto Delimano prišlo s novým druhom fritézy, ktorá pri fritovaní nepotrebuje ani kvapku oleja.

Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer

Ako to je možné? Delimano Air Fryer je nová teplovzdušná fritéza, ktorá dokáže smažiť niekoľkonásobne zdravšie ako klasické fritézy.

Klasická fritéza

Príbeh klasickej fritézy je známy. Ani tie však nie sú jedna ako druhá. Ak si vyberáte spomedzi klasických fritéz, narazíte na fritézu so skrytým vykurovacím telesom alebo na fritézu s vykurovacím telesom ponoreným v oleji. Zásadný rozdiel je práve v tom, že v prípade ponoreného telesa je špirála v priamom kontakte s olejom. V druhom prípade sa olej vlieva do nádoby a vykurovacie teleso je ukryté v dne fritovacej nádoby.

Princíp vysmážania je však rovnaký. V oboch prípadoch nalejete do fritézy fritovací olej, ktorý sa zahreje na požadovanú teplotu, vložíte pokrm a môžete vysmážať až pokým sa olej neprepáli. Práve na to treba dávať veľký pozor, pretože prepálený olej produkuje karcinogénne (rakovinotvorné) látky. To platí i o vysmážaní na panvici.

Výhody

 • Nižšia cena
 • Typická chuť smažených pokrmov

Nevýhody

 • Vysoká spotreba oleja
 • Vyššia kalorická hodnota jedla
 • Nebezpečenstvo prepáleného oleja
 • Ťažšia údržba

Teplovzdušná fritéza

A v čom je teplovzdušná fritéza iná? Predovšetkým v tom, že i keď budete smažiť – fritovať, nebudete potrebovať ani deci oleja. Jedlo pripravíte rýchlo, chutne a zdravo. Oproti klasickým fritézam jedlo nepripravujete za pomoci horúceho oleja, ale za pomoci horúceho vzduchu. Práve vďaka takémuto šetrnému spôsobu prípravy bude kalorická hodnota jedla omnoho nižšia.

Vyprážanie v teplovzdušnej fritéze Delimano Air Fryer

Cirkulácia horúceho vzduchu v teplovzdušnej fritéze zaručí takmer identický výsledok, ako by ste jedlo pripravovali v klasickej fritéze plnej oleja. Ohrev je navyše rýchlejší, pretože vzduch sa zohreje rýchlejšie ako olej. Navyše drahšie modely disponujú multifunkčnými schopnosťami a pripravovať v nich môžete pizzu, koláče či piecť mäso.

Výhody

 • Rýchla príprava
 • Nižšia kalorická hodnota jedla
 • Príprava pokrmov bez oleja
 • Jednoduchá údržba

Nevýhody

 • Vyššia cena
 • Menej identická chuť smažených pokrmov

Delimano Air Fryer – technické parametre

Model Delimano Air Fryer možno mnohí poznajú z televíznej reklamy. Táto teplovzdušná fritéza by tak mala spĺňať všetky nároky, ktoré si zákazník na fritézu kladie. Ponúka výkon 1 500 W a vyberateľnou nádobu s objemom 2,5 litra. Tá vám teda postačí na prípravu hranolčekov, ako i dobrých rezňov na nedeľný obed. Vhodná je teda aj pre 4-člennú rodinu.

To najdôležitejšie však je, že jedlo pripravuje bez toho, aby ste museli použiť kvapku oleja. Horúci vzduch sa zahreje v rozmedzí od 80 do 200 °C. Za pomoci analógových tlačidiel regulujete teplotu a nastaviť môžete i 30-minútový časovač. Fritujete tak chutne, rýchlo a hlavne zdravšie. Problém nebudete mať ani s údržbou. Nádoba je vyberateľná a ľahko ju teda umyjete v umývačke riadu.

Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer - recenzia

Teplovzdušná fritéza Delimano Air Fryer - recenzia

Fritéza, to je tá nádoba s litrami prepáleného oleja, kde sa smažia hranolčeky a chrumkavé kuracie krídelká. Možno to tak bolo kedysi. Doba sa však mení a s ňou prichádzajú i inovatívne technológie a ani to čo bolo kedysi mastné a nezdravé, už také byť nemusí. Aj preto Delimano prišlo s novým... Prečítať článok

Páčilo sa mi

Keď počujete, že môžete jesť vysmážané dobroty, ktoré sú zdravé a chutné, pretože sú pripravované bez kvapky oleja, očakávate, že v tom bude nejaký háčik. Delimano Air Fryer je teplovzdušnou fritézou, ktorá by tieto úlohy mala splniť. Treba povedať, že očakávania boli veľké, pretože chrumkavé hranolčeky, ako ich poznáme z fastfoodu, miluje naozaj každý.

Pri príprave hranoliek Air Fryer obstál. Príprava hranolčekov za pomoci horúceho vzduchu im na chuti nič neubrala a Delimano to hravo zvládol. Hoci človek najskôr odhaduje, koľko času približne potrebuje na ich prípravu, neskôr už presne vie, aký čas prípravy je ideálny. Čím dávam do pozornosti, že fritéza sa naozaj jednoducho ovláda. Stačí zapnúť, potočiť tlačidlom na správnu teplotu, vložiť pokrm, nastaviť časovač a všetko je v procese prípravy.

Delimano Air Fryer teplovzdušná fritéza

Pri príprave mäsa je odhad času trocha zložitejší, no takisto po pár pokusoch presne viete, koľko vaše smažené stehienka či krídelká potrebujú. Pripravovať v nej pokojne môžete aj vysmážaný syr. Nič sa nestane ak na dno nádoby dáte pár kvapiek oleja, dodá to pokrmom správnu arómu. Prekvapila ma rýchlosť prípravy, ktorá je oproti klasickej fritéze kratšia. A najväčšou výhodou je pochopiteľne fakt, že znížite kalorickú hodnotu jedla, takže razom ani vysmážané kura nie je až také „vysmážané“ ako bývalo.

Nepáčilo sa mi

Úprimne, nebolo toho veľa. Menej pozitívne hodnotím objem nádoby. Vzhľadom na veľkosť kuraťa, či ide o stehná alebo prsia, treba pripravovať na viackrát, väčšie množstvo je problematické. Ak teda chcete, aby bolo jedlo pripravené do chrumkava. Azda jediné negatívum. Fanúšikovia vysmážaného však môžu mať výhrady, že vysmážané nie je ako vysmážané. A áno, je to tak. Príprava fritovaného jedla horúcim vzduchom nie je to isté, ako keď ponoríte rezeň do oleja a necháte smažiť. Avšak, ak vám záleží na zdraví, dokážete tento faktor obetovať, pretože jedlo pripravné za pomoci Delimano Air Fryer chutí naozaj fantasticky.

Hodnotenie

Delimano Air Fryer je teplovzdušná fritéza, ktorá prekonala očakávania. Hoci sú na trhu i lacnejšie verzie, Air Fryer vás vyjde na približne 100 eur, nemožno mu nič vytknúť. Funguje spoľahlivo, jednoducho sa ovláda a zároveň je malý a kompaktný. Skvelý pomocník do kuchyne. Jedlá, ktoré ste doteraz pripravovali topením v oleji, teraz môžete pripraviť bez kvapky oleja. Ak teda rozmýšľate nad kúpou fritézy a nevadí vám, že po brade vám nebude stekať olej, Delimano Air Fryer je skvelou voľbou. Klasické fritézy teda odložte a kráčajte s dobou. Ak by malo Delimano o niečo väčšiu nádobu, nič by mi neprekážalo. Hodnotím preto 9/10.

Podobné produkty

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 01.03.2019

Autor
Denis Ruščák
Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár