AEG ProSteam L7FBE48SC Recenzia práčky s parným čistením

Od uvedenia prvej plnoautomatickej práčky na svete ubehlo už vyše 60 rokov. Firma AEG, ktorá je popredným výrobcom elektrospotrebičov a ktorá prvú automatickú práčku zostrojila, má však stále v tomto segmente čo ponúknuť.

AEG ProSteam L7FBE48SC recenzia

Dôkazom je aj model AEG ProSteam L7FBE48SC, ktorý prináša množstvo inovatívnych funkcií za prijateľnú cenu. Pozreli sme sa na túto práčku zblízka a prinášame vám jej recenziu.

Dizajn v znamení kontrastov

AEG ProSteam L7FBE48SC je samostatne stojaca a spredu plnená práčka štandardných rozmerov s hĺbkou vyše 57 cm. Nejde teda o tzv. úzky model, naopak, vďaka svojim rozmerom dokáže práčka vyprať naraz až 8 kg bielizne.

Ako prvý vás na nej pravdepodobne upúta netradičný dizajn ovládacieho panela, ktorý je tvorený čiernym lesklým plastom a výrazne kontrastuje s bielym zvyškom tela práčky (väčšina výrobcov volí skôr decentnejší dizajn).

Pranie v práčke AEG ProSteam L7FBE48SC

Pomerne nápadná je aj rukoväť dvierok bubna, ktorá vystupuje do priestoru, čo môže byť problém najmä pri prenášaní práčky alebo jej umiestnení v miestnostiach, kde nie je miesta nazvyš.

Materiálové vyhotovenie modelu ProSteam L7FBE48SC je kvalitné a zodpovedá strednej cenovej triede. Vnútorný priestor a závesný systém bubna je dobre tlmený, pri odstreďovaní je bubon tichý, nehádže a práčka ako celok takmer vôbec nevibruje.

Ovládanie kladie dôraz na prehľadnosť

Práčka sa obsluhuje jednoducho a intuitívne. Otočný volič programov i tlačidlá sú označené slovami namiesto nič nehovoriacich symbolov, s obsluhou sa teda oboznámite rýchlo aj bez listovania v manuáli.

Neprehliadnuteľný je informatívny displej, ktorý je tvorený červenými LED segmentmi. Na rozdiel od bežných LCD displejov je dobre viditeľný aj v tme.

Displej AEG ProSteam L7FBE48SC

Práčka ponúka 10 rôznych programov, z ktorých je väčšina zbytočne zdĺhavých (2 h). Našťastie máte k dispozícii aj skrátený program „Úspora času“. Žiaľ, čas uvedený na displeji pri niektorých programoch nezodpovedá presne skutočnosti, môže však ísť iba o softvérovú chybu, ktorú výrobca časom odstráni.

Prať môžete najrôznejšie druhy materiálov, okrem iného aj vlnu, ktorá je určená na ručné pranie. Práčka totiž disponuje certifikátom Woolmark blue, ktorý zaručuje najjemnejšiu starostlivosť o vlnu.

Dezinfikujte a osviežte bielizeň parou

Ako už z anglického názvu modelu vyplýva, práčka AEG ProSteam L7FBE48SC disponuje funkciou naparovania bielizne, ktoré môže prebehnúť na koniec pracieho cyklu v závislosti od zvoleného programu. Naparovať môžete aj pomocou samostatného programu.

Pôsobením pary sa bielizeň prevzdušní, odstránia sa z nej prebytočné pachy a zvláčni sa. Tým zabezpečíte, že po vybratí z práčky bude pokrčená omnoho menej ako pri praní bez naparovania.

Naparovanie má aj druhotný efekt – horúca para zabíja choroboplodné zárodky a tým bielizeň dokonale vydezinfikuje bez toho, aby ste museli použiť vyváranie pri 90 °C.

Vznik pary v AEG ProSteam L7FBE48SC

Ušetrite energiu

Samozrejmosťou pri kvalitných práčkach by mala byť aj úspora energie. Práčka AEG ProSteam L7FBE48SC sa so svojou skromnou spotrebou elektriny 137 kWh ročne radí do najúspornejšej energetickej triedy A+++.

Vďačí za to niekoľkým funkciám – prvou je úsporný motor s invertorom, ktorý má plynule regulovateľné otáčky a zabezpečuje aj tichý chod práčky. Výrobca mu verí až natoľko, že naň ponúka doživotnú záruku (pre jej prípadné uplatnenie musíte práčku registrovať na web stránke výrobcu).

Ďalšou funkciou prinášajúcou úsporu je fuzzy logic. Ide o automatizovaný systém, ktorý nastaví množstvo vody a dĺžku pracieho cyklu v závislosti od množstva a zašpinenia vloženej bielizne.

Ušetriť energiu môžete aj vďaka funkcii odloženého štartu. Do práčky tak môžete vložiť bielizeň a načasovať spustenie pracieho programu na noc. Ak máte dvojtarifný elektromer a využívate tzv. nočný prúd, elektrina spotrebovaná na pranie vás bude stáť menej. Na jednom praní sa, samozrejme, takáto úspora neprejaví, ale za celý rok sa môže vyšplhať na niekoľko desiatok eur.

Zabráňte vytopeniu

S modernou práčkou sa nemusíte báť ani katastrofy v podobe vytopenia vášho či susedovho príbytku. Výrobca na to pri práčke ProSteam L7FBE48SC myslel a vybavil ju systémom AquaControl.

Parný program AEG ProSteam L7FBE48SC

Ten disponuje senzorom vytečenia vody, ktorý v prípade zaznamenania jej výskytu automaticky uzavrie prívodný ventil a zabráni tak vytopeniu či ďalšiemu poškodeniu vnútorných častí práčky.  

Práčka je taktiež vybavená protipenovým systémom, ktorý zabraňuje nadmernej tvorbe peny z pracieho prostriedku a jej následnému vytečeniu.

Recenzie sú pozitívne

Užívatelia si v recenziách pochvaľujú najmä tichú a úspornú prevádzku práčky AEG ProSteam L7FBE48SC. Udávajú, že nie je hlučná ani pri žmýkaní a takmer vôbec nevibruje.

Pochvaľujú si aj veľký otvor pracieho bubna a väčšina využíva pravidelne funkciu naparovania, vďaka ktorej bielizeň nie je takmer vôbec pokrčená.

Niektorí z nich sa sťažovali na nepresnú dĺžku pracieho programu, ktorú nedokážu priamo ovplyvniť a práčka si ho určuje sama. Čo sa týka funkcie odloženého prania, začiatok prania sa nedá nastaviť na presný čas, nastaviť je možné iba to, o koľko hodín neskôr sa má prací program spustiť.

Recenzie a skúsenosti s AEG ProSteam L7FBE48SC

Výhody a nevýhody AEG ProSteam L7FBE48SC

  • tichá, pri žmýkaní takmer nevibruje
  • veľmi úsporná prevádzka – energetická trieda A+++
  • funkcia naparovania zabezpečí nepokrčenú bielizeň
  • bezpečnostný systém proti vytopeniu
  • priaznivá cena
  • dĺžky pracích programov nesedia
  • odložený štart nemožno nastaviť na presný čas
  • dizajn sa nemusí páčiť každému

Parametre, cenové porovnanie a záverečné zhodnotenie

Parametre AEG ProSteam L7FBE48SC

Parameter

Hodnota

Typ

spredu plnená, samostatne stojaca

Kapacita bielizne

8 kg

Počet programov

10

Max. otáčky pri odstreďovaní

1 400 ot./min.

Spotreba el. energie

137 kWh ročne

Spotreba vody

10 999 l ročne

Energetická trieda

A+++

Hlučnosť pri praní

51 dB

Hlučnosť pri odstreďovaní

75 dB

Špeciálne funkcie

naparovanie, fuzzy logic, invertorový motor s doživotnou zárukou, odložený štart, detská poistka, ochrana proti pretečeniu

Rozmery (d × š × v)

57,1 × 60 × 85 cm

Hmotnosť

70,5 kg

Práčka AEG ProSteam L7FBE48SC nepatrí so svojou cenou zľahka presahujúcou 500 eur medzi tie najlacnejšie modely, ide skôr o nižšiu strednú až strednú cenovú triedu. Do úvahy by ste však mali vziať, že si priplácate za značku, ktorá je synonymom kvalitných spotrebičov.

Okrem toho ponúka tento model práčky aj nadštandardnú kapacitu bielizne až 8 kg, hodí sa preto do väčších domácností s aspoň 4 členmi rodiny. K dispozícii máte aj skvelú funkčnú výbavu od naparovania bielizne cez automatickú voľbu dĺžky programu a množstva vody podľa množstva bielizne až po systém proti vytopeniu.

V neposlednom rade sa vám investícia vráti v podobe ušetrenej energie, keďže práčka patrí medzi najúspornejšie modely s energetickou triedou A+++.

4 alternatívne produkty

Hodnotenie článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 23.06.2019

Autor
Michal Toma
Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár