Najlepšie tenisky na behanie 2019 – Bežecké topánky poradia recenzie

Vedeli ste, že druhým najdôležitejším prvkom pri behaní hneď po správnej technike je vhodná bežecká obuv? Bežecké tenisky sa totiž od tých bežných na každodenné nosenie líšia mnohými vlastnosťami i prvkami.

Bežecké tenisky

Prinášame vám návod, vďaka ktorému si vyberiete tú správnu bežeckú obuv, ktorá vám sadne.

Najlepšia pánska bežecká obuv

Najlepšia dámska bežecká obuv

Tvarovanie a podpora chodidla

Pri behu vystavujete vaše dolné končatiny až osemkrát vyššej záťaži ako pri bežnej chôdzi. Zaťažujete nielen kĺby, ale tiež kosti, všetky možné svaly v stehne, v lýtkach, na zadku a tiež svalové úpony.

Pri používaní nesprávnej obuvi ich môžete skôr či neskôr preťažiť, čo sa prejaví viac či menej intenzívnou bolesťou. Tá je prvým signálom, že niečo nie je v poriadku, no takéto preťažovanie v niektorých prípadoch môže viesť až k úrazu (odtrhnutie časti okostice od kosti, natiahnutie svalu, únavová zlomenina). Výnimkou sú možno bežci s dokonalou technikou, ale ruku na srdce – spomedzi amatérov ich príliš veľa asi nebude.

Bežecké topánky

Z hľadiska biomechaniky chodidla je dôležitý práve spôsob, akým na povrch našľapujete. Telo pri tom využíva tzv. pronáciu, čo je rotácia chodidla smerom dovnútra, ktorá pomáha predkoleniu lepšie absorbovať nárazy pri dopadoch chodidla na povrch.

Hlavnou výhodou bežeckých tenisiek je práve fakt, že sú vystužené a prispôsobené tomu, aby tieto nárazy pri dopadoch tlmili.

Bežecké tenisky sa vyrábajú pre 3 druhy pronácie:

  • Nadmerná pronácia – veľká časť hmotnosti sa pri behu či chôdzi prenáša na vnútornú stranu chodidla a na pätu. Spoznáte ju tak, že vaše topánky sú nadmerne opotrebované najmä v týchto miestach.  
  • Neutrálny došľap – hmotnosť sa prenáša cez stred chodidla, ktoré sa minimálne vychyľuje do strany.
  • Nedostatočná pronácia – nazýva sa aj supinácia a podstatná časť telesnej hmotnosti sa pri nej prenáša cez vonkajšiu časť chodidla a päty. V tomto prípade sú podrážky vašich topánok nadmerne opotrebované práve na vonkajšej strane.

Je teda dôležité, aby ste si vybrali bežecké tenisky určené práve pre váš druh nášľapu, v opačnom prípade budú vaše dolné končatiny zaťažené nerovnomerne a môžu sa dostaviť aj už spomínané bolesti z preťaženia.

Aké sú najvhodnejšie tenisky na behanie?

Myslite aj na to, že pri behu sa chodidlo trošku natiahne do dĺžky. Vyberajte preto vždy o pol čísla až o číslo väčší model, ako by ste volili pri bežných teniskách na každodenné nosenie. Niektorí výrobcovia udávajú pri svojich modeloch aj subjektívnu šírku – ak máte širšie chodidlá, vyberte si radšej tenisky tomu prispôsobené, inak vás môžu nepríjemne tlačiť.

Behajte aj s nadváhou

Ďalším kritériom, podľa ktorého sa bežecké tenisky delia, je tlmenie. Tie s vysokým tlmením sú vhodné, ak máte nadváhu, prípadne problémy s pohybovým aparátom dolných končatín. Ich podrážka je často vyhotovená z mäkkej gumy, do ktorej môže byť vložený penový alebo gélový materiál.

Takáto hrubá a mäkká podrážka potom absorbuje väčšinu energie pri dopadoch chodidla na zem a následne vám ju vráti pri odraze. Pri behu so silne tlmenými teniskami máte pocit, ako keby vás nejaká sila neustále poháňala vpred smerom od zeme.

Strečing pred behom

Vysoká a mäkká podrážka má tú nevýhodu, že nie je taká stabilná ako nižšie podrážky a chodidlá sú vyššie od zeme. Pri behaní na nerovnom povrchu sa potom zvyšuje riziko, že si pri chybnom došliapnutí vyvrtnete členok.

Niektorí výrobcovia udávajú pre svoje bežecké tenisky aj parameter s názvom drop. Ide v podstate o max. výšku v milimetroch, o ktorú sa môže teniska stlačiť pri dopade. Drop sa pohybuje pri teniskách so silným tlmením na úrovni 10 mm, pri slabšom tlmení je to 8 mm alebo menej.

Pre orientačný beh, maratóncov i rekreačných bežcov

Výrobcovia bežeckých tenisiek majú vo svojom portfóliu desiatky modelov pre rôzne využitie.

Tenisky pre behanie na tvrdých povrchoch (ako napr. asfalt) majú zväčša plochú podrážku s niekoľkými zárezmi pre dobrý záber na drobných nerovnostiach.

Tenisky na beh v prírode sa nazývajú aj trailové a majú členitejšiu podrážku, ktorá vám zabezpečí lepší komfort a najmä stabilitu aj na väčších nerovnostiach.

Výrobcovia ich taktiež delia na modely pre rekreačných bežcov (spravidla do 20 km týždenne), pre intenzívnych bežcov, pre rýchlostné tréningy a prípadne pre použitie na pretekoch.

Trailové tenisky

Aby sa vám nohy nepotili

Bežecké tenisky sú najčastejšie vyrobené zo syntetických materiálov. Podrážka je spravidla tvorená kombináciou gumy a tlmiaceho gélu, pričom každý výrobca používa svoju unikátnu tlmiacu technológiu.

Dobré je, keď sú bežecké tenisky tvorené na prednej strane priedušnou sieťovinou. Vďaka tomu sa vaše chodidlá pri behu vetrajú a menej potia. Počítajte však s tým, že pri behaní v mrazoch v nich môžete cítiť pri prvých kilometroch od chodidiel nepríjemný chlad.

Ak chcete behávať v šere alebo večer, vyberte si radšej tenisky bledšej farby, ktoré sú v tme lepšie viditeľné – môžete sa tak vyhnúť kolízii s cyklistami či autami. Pre zvýšenie bezpečnosti sú niektoré modely osadené reflexnými prvkami.

Na kvalitu si pripravte 70 eur

V e-shopoch nájdete desiatky rôznych modelov bežeckých tenisiek. Nákupu v e-shope sa vôbec nemusíte báť, ak vám tenisky nesadnú, môžete ich do 14 dní vrátiť bez udania dôvodu, pričom e-shop vám vráti aj plnú sumu za poštovné. Táto povinnosť sa týka každého e-shopu, pretože im vyplýva zo zákona.

Najobľúbenejšie značky bežeckých tenisiek sú Asics, Hoka one, Reebok, Nike, Adidas, Under Armour či Lotto.

Ceny bežeckých tenisiek začínajú na cca 20 eurách za modely s najnižšou mierou tlmenia. Ak chcete behať skutočne pohodlne a požadujete kvalitnejšie prevedenie, pripravte si aspoň 70 eur. Ceny najdrahších topánok pre amatérskych bežcov môžu presiahnuť aj dve stovky eur.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 25.06.2019

Autor
Michal Toma
Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár