Najlepšie ručné pásové brúsky - Recenzie poradia, ako vybrať

Hľadáte ručné pásové brúsky, ale ste stratení v širokej trhovej ponuke? V tom prípade je nasledovný článok dizajnovaný priamo pre vás. V pomyselnom prvom bloku sa zameriame na vybranú päticu obľúbených modelov, v skratke si ich predstavíme a zhrnieme ich výhody nevýhody. Následne sa presunieme k niekoľkým užitočným bodom, ktoré pri kúpe ručných pásových brúsok zohrávajú dôležitú rolu.

Najlepšie pásové brúsky 2018

Pásové brúsky - recenzie

Na základe odborných testov, uživateľských recenzií, predaju a obľúbenosti u zákazníkov sme si pre vás vybrali päť modelov, ktoré podrobíme krátkej recenzii. Tá by vám mala pomôcť vo výbere a tiež vám uľahčí porovnávanie jednotlivých druhov.

Makita 9404J

Náš prvý vybraný model môžeme vďaka svojej hmotnosti 4700 gramov zaradiť medzi tie najťažšie a vďaka šírke 100 mm aj medzi tie najširšie pásové brúsky z vybranej päťky. Sú to práve jej rozmery, vďaka ktorým sa teší obľube, no a nemenej podstatnou výhodou je aj elektronická regulácia rýchlosti pohybu pásu pri rôznych materiáloch.

Čo sa týka využitia, tak je vhodná hlavne na profesionálnu prácu. Unikátna konštrukcia a tvar umožňuje, že s ňou môžete brúsiť až po samotný okraj. Vyznačuje sa tiež malou hlučnosťou a za použitia špeciálneho stojanu môže byť využitá aj ako stacionára brúska.

Parametre: Hmotnosť 4700 g. Príkon 1010 W. Šírka brúsnej dosky 100 mm. Zabudované odsávanie.

Možnosť brúsenia až k okraju
Silný motor

Veľká hmonosť
Nutná profesionálna zručnosť


BOSCH PBS 75 AE

Od profesionálnej brúsky prechádzame k modelu od Bosch, ktorý je skôr určený na hobby. S váhou 3200 gramov sa jedná o najľahší typ vďaka čomu je manipulácia s ňou veľmi jednoduchá a pohodlná. Robustný hliníkový kryt zabezpečuje stabilitu a automatické vyrovnávanie pásu zasití, že brúsku budete držať vždy v správnej polohe. Nevýhodou môže byť nižší výkon 320 W.

Rýchlosť sa reguluje pomocou spínača s integrovaným kolieskom, otáčky sú nastaviteľné podľa toho s akým materiálom sa v daný moment pracuje. Brúska obsahuje aj vstavaný systém na odsávanie prachu.

Parametre: Hmotnosť 3200 g. Príkon 710 W. Výkon 350 W. Zabudované odsávanie, balenie obsahuje prídavnú rukoväť a je vhodná aj pre ľavákov. Šírka brúsnej dosky 76 mm.

Automatické vyrovnávanie pásu
Jednoduchá manipulácia

Nižší výkon
Nenastaviteľná rýchlosť


Metabo BA E 75

Značka Metabo ponúka vysokovýkonný model páskovej brúsky, ktorý si dokáže poradiť aj s veľkým zaťažením. Nižšie ťažisko motora umožňuje jednoduchú a pohodlnú manipuláciu, čo sa odráža aj na finálnom výsledku - brúsny obraz je na vysokej úrovni.

Nechýba ani koliesok na nastavovanie predvoľby otáčok či prídavná rukoväť pre lepšiu prácu so zariadením. Konštrukcia je stavaná tak, že je použiteľná aj ako stacionárna brúska.

Parametre: Hmotnosť 4000 g. Príkon 1010 W. Zabudované odsávanie prachu a obsahuje aj prídavnú rukoväť.

Vysoký výkon
Jednoduchá manipulácia

Pomerne vyoská cena
Vyššia hmotnosť


Einhall RT-BS 75 Red

Vo svojej cenovej kategórii predstavuje produkt od Einhall jeden z najlepších výrobkov. Kombinuje v sebe výkonný motor a široký brúsny pás vďaka čomu sa bavíme o kvalitnej brúske. Je flexibilná, keďže si ju dobre dokážete prispôsobiť rôznym materiálom a výklopný predný kryt umožňuje brúsenie i v menej dostupných miestach.

Nastaviteľná prídavná rukoväť uľahčuje a vytvára lepší pôžitok pri práci. V balení dostanete aj jeden brúsny pás, pričom jeho výmena je veľmi rýchla a jednoduchá.

Parametre: Hmotnosť 3800 g. Príkon 850 W. Zabudované odsávanie prachu a taktiež obsahuje aj prídavnú rukoväť. Šírka brúsnej dosky 75 mm.

Nízka cena
Vysoký výkon

Slabšie odsávanie pilín
Hlučnosť


Black & Decker KA88

Táto štyri kilogramy vážiacia pásová brúsna doska je vhodná na brúsenie väčších plôch. Vďaka menšiemu prednému valcu môžete brúsiť bližšie k okraju a o 30% väčšina brúsna plocha zase zabezpečuje oveľa rýchlejšie brúsenie.

Zariadenie obsahuje zasúvací kryt a tiež nastaviteľnú rukoväť - tým pádom je jednoduchšie sa dostať aj do menej dostupných priestorov. Výmena pásu je jednoduchá a rýchla, odsávanie prachu je garanciou čistejšej práce.

Parametre: Hmotnosť 4000 g. Príkon/výkon 720 W. Šírka brúsnej dosky 75 mm. Rozmery brúsnej dosky 75 x 190 mm.

Nízka cena
Brúsenie blízko hrany

Nenastaviteľná rýchlosť
Menšie rozmery


Ako vyberať ručné pásové brúsky?

Aj keď sa na trhu nachádzajú brúsky (napr. kotúčové), ktoré brúsia hladšie, tak i napriek tomu sa ručné pásové brúsky tešia veľkej obľube a sú veľmi šikovným pomocníkom pri širokom spektre remeselných činností. Prečo? Pretože vďaka širokému brúsnemu pásu a jeho rýchlosti pohybu umožňujú efektívne opracovanie veľkých plôch. Čím sa riadiť pri výbere a aké parametre sledovať si práve vysvetlíme.

Ako vybrať pásovú brúsku

Príkon a nastavovanie rýchlosti

Asi najdôležitejším údajom je príkon motora. Ten si musíte vyberať podľa toho, či brúsenie máte ako hobby alebo brúsku potrebujete na viac profesionálnejšie účely. V prvom prípade si pokojne vystačíte s príkonom 600-700 W. V prípade profesionálnejšieho využívania je potrebný až dvojnásobný príkon - ideálne 1200 W.

Ďalej je dôležité, aby ste si skontrolovali možnosť regulovania rýchlosti, respektíve otáčok a či ho vôbec vybraný model ponúka. Otáčky sa obvykle regulujú elektronicky v určitom rozsahu daného typu. Brúsky tak viete nastaviť na nižšiu rýchlosť a používať ich aj na iné materiály ako len na drevo. Nižšia rýchlosť vám umožní lepšie narábanie a brúsenie citlivých partií náchylných na poškodenie.

najlepšie pásové brúsky na trhu

Parametre brúsneho pásu a váha brúsky

Šírka brúsného pásu sa najčastejšie pohybuje v intervale 60 až 100 milimetrov, ale nájdete tiež širšie pásy. Ďalej sledujeme jeho obvod, ktorý sa pohybuje približne o 400 po 620 milimetrov.

Podľa obrusovaného materiálu si taktiež vyberáte zrnitosť pásu. Tie najhrubšie majú označenie P20, tie najjemnejšie zase P400. Pre bežné "kutilské" práce je dostatočná šírka 75 milimetrov a váha približne 2 až 2,5 kg.

pásová brúska na parkety s odsávaním

Odsávanie prachu

Pri brúsení vzníka, pochopiteľne, množstvo prachu a pilín a preto je dobré, keď je tento odpad odsávaný. Tu máme dva varianty - k brúske môžeme pripojiť vrecko, kde sa piliny budú zhromažďovať alebo existujú také modely, kde sa dá pripojiť klasický vysávač. Brúsenie je hygienickejšie a prehľadnejšie.

Vyberte si z top produktov

Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pridať komentár