Najlepšie parfumy pre ženy a najlepšie dámske vône 2019

Ak si chcete vybrať parfum pre seba či ako darček pre kamarátku, môžete na to ísť z viacerých strán. Viete, ako postupovať?

Ako si vybrať parfum?

Vysvetlíme vám, podľa akých kritérií sa parfumy delia, ako si vybrať tú správnu vôňu ženského parfumu a ako rozoznáte originálny parfum od falzifikátu, ktorými je, žiaľ, trh presýtený.

Najlepšie dámske vône

Toaletná voda, kolínska či parfum?

Čo sa týka intenzity vône, rozoznávame viacero druhov voňaviek. Väčšina z nich sa skladá z vonných látok, ktoré sú rozriedené v liehu – ten pomáha arómu uchovať. 

Typy voňaviek podľa intenzity:

 • Parfum – nazýva sa aj Extrait de parfum a poskytne vám najintenzívnejšiu vôňu spomedzi všetkých typov. Nájdete v ňom 15 – 30 % vonných zložiek, čo sa odráža v podobe vyššej ceny a menšieho balenia. Väčšina z balení nedisponuje rozprašovačom – parfum sa nanáša zopár kvapkami za uši a do lakťových jamiek. Intenzívna vôňa vám vydrží aj celý deň a hodí sa skôr na príležitostné použitie.  
 • Parfumovaná voda – nájdete v nej 8 – 15 % vonných zložiek, zvyšok tvorí lieh. Jej vôňa vydrží menej ako vôňa parfumu (cca 4 – 6 h) a je vhodná na každodenné použitie. Nájdete ju v nespočetných variantoch balení od najrôznejších výrobcov. Nazýva sa aj Eau de parfum alebo Parfum de toilette (nepleťte si názov s Eau de toilette – toaletnou vodou).
 • Toaletná voda – Francúzi ju nazývajú Eau de toilette a nájdete v nej 4 – 8 % vonných látok. Pôvodne bola určená pre rannú toaletu, z čoho plynie aj kratšia výdrž jej vône v dĺžke pár hodín.

Toaletná voda

 • Kolínska voda – nájdete v nej iba cca 3 – 5 % vonných látok v zriedenom 70 % liehu. Používajú ju najčastejšie muži na čerstvo oholenú tvár. Jej vôňa vydrží 1 – 2 h a predáva sa vo väčších baleniach, pretože ju miniete rýchlejšie. Francúzi ju nazývajú Eau de Cologne
 • Eau de fraîche – doslovne tento názov znamená „čerstvá voda“, z čoho vyplývajú aj vlastnosti. Obsahuje najviac 3 % vonných zložiek rozpustených buď v zriedenom liehu, alebo dokonca vo vode. Jej vôňa vydrží cca 1 h, preto ju musíte aplikovať viackrát počas dňa.
 • Parfumovaný olej – označujú sa aj skratkou CPO a pochádzajú z Orientu, kde je ich výroba často rodinnou tradíciou. Namiesto liehu sa vône v ňom riedia jojobovým alebo iným olejom, čím výrobca zabezpečí ich lepšie uvoľňovanie. Výhodou je, že nevysúšajú ani nedráždia pokožku ako lieh, takže sú pre vás ideálne, ak máte citlivú pokožku. Nanášajú sa za uši, do lakťovej a kolennej jamky a na zápästie. Ich vôňa dokáže vydržať až 2 dni a zbavíte sa jej iba tým, že miesta umyjete.

Jeden parfum – tri zložky

Každá vôňa sa skladá z 3 častí, ktoré tvoria navzájom harmonický celok, no uvoľňujú sa postupne:

 • Hlava – ucítite ju ako prvú po aplikácii vône, navodzuje teda prvý dojem a výrobcovia na ňu kladú veľký dôraz. Obsahuje spravidla kvetinové a ovocné zložky a jej účinok trvá do 15 min.
 • Srdce – plne sa rozvinie za niekoľko minút a obsahuje stredne prchavé látky tvoriace charakter vône. Nájdete v ňom charakteristické vône škorice, ruže či jazmínu, pričom jeho účinok pretrvá 2 – 4 h.
 • Základ – skladá sa z pomaly prchavých látok a nájdete v ňom ťažšie a intenzívnejšie korenené vône. Vôňa základu pretrvá 3 – 4 h, pri niektorých parfumoch aj dlhšie.

Výnimkou sú parfumy a iné voňavky s tzv. lineárnou vôňou, ktorá v priebehu času nemení svoj charakter.

Aplikácia parfumu

Výber vonnej zložky

Každý typ vône môžeme rozdeliť do skupiny podľa jej pôvodu, pričom každá je svojím charakterom ideálna pre iný typ počasia, resp. pre iné ročné obdobie.

Na jar a v lete siahajte po menej intenzívnych vôňach – v tomto období je vzduch presýtený vôňami kvitnúcich stromov a rastlín. Naopak, na jeseň a zimu sa hodia intenzívnejšie vône s korenistým charakterom.

V lete vás osviežia vône kvetinové, ovocné či citrusové. V kvetinových vôňach nájdete tóny konvaliniek, ruží, fialiek či jazmínu. Ovocné zasa pripomínajú záhradné či exotické ovocie. Výrobcovia najčastejšie používajú vôňu pripomínajúcu maliny, marhule, broskyne, jahody, ananás či kokos. V citrusových nájdete tóny limetky, pomarančov a iných exotických plodov.

Orientálne vône sa nám Európanom často javia ako príliš výrazné s intenzívnym sladkým charakterom. Pocítite v nich arómy vanilky, škorice či klinčekov. Vďaka intenzívnej vôni sú vhodné do chladnejšieho počasia, ak máte dosť odvahy, tak aj na jarné či letné večery.

Drevité, cyprusové či fougerové vône sú intenzívne a nájdete ich prevažne v pánskych parfumoch.

Parfum podľa príležitosti a osobnosti

Vôňa pôsobí vo výraznej miere na emócie človeka. Dokáže vás i ostatných upokojiť, osviežiť či dokonca vzbudiť túžbu.

Kvetinová vôňa je vhodnou voľbou počas leta

Vyberajte si preto aj podľa príležitosti:

 • Vôňa na denné nosenie – mali by ste sa s ňou cítiť príjemne, no nemala by byť príliš intenzívna, aby neobťažovala okolie. Najlepšie zvolená každodenná vôňa je tá, ktorú počas dňa necítite. To neznamená, že je málo intenzívna a že by ste mali siahnuť po silnejšej.
 • Vôňa na spoločenské udalosti – mala by byť o niečo výraznejšia ako vôňa na denné nosenie, nie však príliš extravagantná.
 • Vôňa na randesladký parfum dokáže zdôrazniť ženskosť, jemnosť a krehkosť. Na výbere vône na túto príležitosť si dajte obzvlášť záležať, pretože má výrazný podiel na výsledku stretnutia.
 • Vôňa na obchodné rokovanie – aj ako žena môžete použiť výraznú a extravagantnú vôňu, ktorá spolu s rečou tela preukáže vašu dominanciu, čo vám v konečnom dôsledku môže pomôcť dosiahnuť lepšiu vyjednávaciu pozíciu.

Vôňa taktiež podfarbí vašu osobnosť. Ak ste športovkyňa či aktívna žena, vyberte si sviežu a energickú vôňu, ak nechcete príliš vytŕčať z davu, voľte jemné ovocné či kvetinové vône. Pre extravagantné ženy sú najlepšou voľbou intenzívne orientálne či korenené vône.   

Nenaleťte podvodníkom

Náš trh je, žiaľ, presýtený rôznymi falzifikátmi – to sa týka aj parfumov. Originál je od falzifikátu niekedy ťažké rozoznať, preto si musíte všímať aj drobné detaily. Prvým výkričníkom by pre vás mala byť podozrivo nízka cena oproti iným parfumom od rovnakého výrobcu. 

Originálny parfum by mal mať sériové číslo na spodnej časti flakónu i na krabičke – tieto čísla musia byť identické.

Skúšanie parfumu

Na flakóne si všímajte kvalitu spracovania – mal by byť dokonale hladký a vrchnák by na ňom mal pevne sedieť. Originálny parfum má vždy dostatočne dlhú trubičku, ktorá končí na dne alebo v rohu flakónu, aby ste parfum mohli spotrebovať celý. Znakom falzifikátu býva aj príliš intenzívne zafarbenie samotnej tekutiny vo flakóne.

Nakupovať by ste preto mali iba v overených e-shopoch, rozhodne nie na ulici, v čínskych e-shopoch, na bazárových portáloch či v narýchlo poskladaných e-shopoch. Tie spoznáte podľa nekvalitných fotografií, popisov parfumov, ktoré nedávajú zmysel a sú pravdepodobne strojovo preložené z cudzieho jazyka a podľa chýbajúcich užívateľských recenzií.

Hodnotenie článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 14.07.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár