Najlepšie drony s kamerou? Poradíme vám, ako si vybrať

Drony sa v posledných rokoch dostali v pomyselnom rebríčku technologických trendov na popredné priečky a tým pádom sa masívne rozšírila aj ponuka predajcov takýchto zariadení. Tešia sa obľube aj zato, že majú mnohé možnosti využitia - drony môžu fotiť, natáčať videá, môžete s nimi pretekať, vylepšovať ich alebo sa len tak "blázniť".

Dron s kamerou

Podľa čoho však dron vyberať? To vám objasníme v našom článku, kde vám závere predstavíme aj niekoľko najpredávanejších typov na trhu.

Najobľúbenejšie drony s kamerou

Čo je to dron a na čo ho môžete používať?

Keď hovoríme o dronoch, tak máme na mysli pomerne malé lietajúce zariadenia, ktoré vynikajú najmä svojou multifunkčnosťou. Zovšeobecňovanie je pomerne náročné, pretože každý dron je jedinečný, ponúka iný zážitok, a preto si výber musíte dobre premyslieť.

Tieto malé bezpilotné lietadlá sa najčastejšie používajú na tvorbu fotografií alebo na kamerovanie. Keďže vďaka svojmu doletu, výkonu a rozmerom sa môžu dostať aj na ťažko dostupné miesta. Pre nadšencov dronov tu je zase možnosť svoje zariadenia rôznorodo vylepšovať a tuningovať.

Pred výberom si musíte odpovedať na niekoľko základných otázok...

Treba si určiť základnú vec a tou je, prečo si dron chcete kúpiť? Možnosti využitia sú bohaté, a preto je veľký rozdiel, či si niekto kupuje dron len ako voľnočasovú aktivitu alebo ho potrebuje napríklad ako filmársku pomôcku pri natáčaní. Od dôvodu vašej kúpy sa následne odvíja sledovanie všetkých dôležitých parametrov.

Dron kvadrokoptéra s kamerou

No a nemenej dôležitým faktorom je, pre koho dron vyberáte. Je daný človek začiatočník, pokročilý alebo má s dronmi bohaté skúsenosti? Áno, ovládanie dronu je síce pomerne jednoduché a ak niekto má k technológiám aspoň trochu priaznivý vzťah, tak by sa mu ovládanie malo dostať veľmi rýchlo do ruky, no skúsenosti pilota netreba prehliadať. 

Indoorový dron alebo outdoorový dron?

Drony sa využívajú ako v interiéroch, tak i exteriéroch. Modely do týchto dvoch priestorov sa líšia predovšetkým v hmotnosti, konštrukcii a cene. Indoorové drony sú cenovo oveľa prístupnejšie. Je to preto, že v interiéri faktor silného vetra nezohráva rolu, a preto nemusia mať stabilizačné systémy. Sú ľahšie, menšie a určené skôr na voľnočasové lietanie pre amatérov alebo pre deti.

Outdoorové drony sú drahšie, no za to ponúkajú oveľa viac funkcií a tým pádom aj možností. Vzhľadom na používanie vonku musia byť odolnejšie, silnejšie a sú vyrobené z kvalitnejších materiálov.

Kamera

Na základe kamery možno drony rozdeliť do dvoch kategórií - drony s kamerou a drony bez nej. Typy bez kamery sú väčšinou určené výhradne na lietanie a vďaka tomu sú oveľa "šikovnejšie" a vy si tak užijete viac zábavy. Často však nájdete také, ktoré majú držiak a naň si môžete dodatočne pripojiť vlastnú kameru.

Chlapec ovládajúci dron s kamerou

Dron s vlastnou kamerou obsahuje slot, kde môžete dať svoju pamäťovú kartu a na ňu sa bude ukladať celý záznam. Klasické druhy neponúkajú možnosť online prenosu do mobilu a preto v danom momente nevidíte, čo presne točíte/fotíte. Tie lepšie/drahšie posielajú cez Wi-Fi pripojenie záznam priamo do mobilu cez aplikáciu a vy tak vidíte živý prenos.

Ovládacie systémy a dosah signálu

Drony sa ovládajú dvoma spôsobmi - mobilom/tabletom alebo joystickom. V prvom rade nezabúdajte, že k ovládaniu dronu je smartphone alebo tablet nutnosťou kvôli používaniu voľne dostupných aplikácií, ktoré distribútor vyrába a pravidelne aktualizuje ako pre iOS, tak i Android.

Ovládanie prostredníctvom mobilu sa odporúča pri lacnejších/jednoduchších typoch dronov, pretože pri dotykovom displeji nemáte nad ovládaním takú kontrolu ako pri joysticku. Keďže je mobil k dronu pripojený cez Wi-Fi alebo bluetooth, tak je výrazne limitovaný aj dosah signálu - približne na nejakých 20 metrov.

Ovládanie joystickom je preto výrazne lepšou voľbou. Pri tlačidlách a hlavne páčkach cítite ich dotyk a tým pádom je pre vás oveľa jednoduchšie korigovať smer a výšku dronu. Ak používate joystick, tak niektoré drony, najmä tie drahšie, môžete ovládať až na vzdialenosť 1 kilometer a viac.

Doba letu a rýchlosť

Dĺžka letu je ovplyvnená viacerými faktormi - spôsob letu, rýchlosť, poveternostné podmienky či zaťaženie dronu. No a asi tým najpodstatnejším bodom je v tomto prípade kapacita batérie. Doba letu sa obvykle udáva od 10 až 30 minút závisiac predovšetkým opäť od ceny modelu.

Dron s kamerou a rodina na pláži

Čo sa týka rýchlosti, tak drony dokážu vyvinúť skutočne vysokú maximánu rýchlosť, no pri výbere to nie je až taký rozhodujúci faktor. Vysokú "maximálku" potrebujete najmä vtedy, ak máte v pláne zachytávať nejaké športové aktivity, ktoré sú v pohybe. Lacné drony dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť približne 10 km/h, ak si však priplatíte, tak pokojne nájdete aj také typy, ktoré dokážu lietať rýchlosťou 60 km/h alebo pokojne aj 100 km/h.

Batéria

Celkovo sa na trhu predávajú dva typy - Li-Ion a Li-Pol. Prvý typ baterky využíva lítium-iónový článok a vyznačuje sa nižšou cenou, no za to sa rýchlejšie opotrebuje. Baterky s článkami lítium-polymér sú zase ľahšie, no rýchlejšie strácajú svoju pôvodnú kapacitu. Ani jeden z nich však nie je vyložene lepší/horší ako ten druhý a typ batérie pri výbere dronu nezohráva kľúčovú úlohu.

Ak si chcete užiť dlhší let a nechcete sa obmedzovať neustálym nabíjaním, tak môžete investovať a zakúpiť si náhradné batérie. Keď sa jedna batéria vybije, jednoducho ju vymeníte za nabitú a môžete lietať ďalej.

Materiál

Drony sa vyrábajú z viacerých materiálov. Tie by mali spĺňať isté požiadavky - mali by byť odolné voči pádom, pevné, ale tiež ľahké. Lacnejšie modely sú obvykle vyrobené z plastu, ktorý je rýchly, no za to málo odolný. Ak hľadáte niečo odolnejšie, tak máte na výber z duralu či laminátu. Využívaný je tiež karbón, ktorý je mimoriadne ľahký a tým pádom aj rýchly a obratný. Nevýhodou je jeho vysoká cena a krehkosť.

Výber najlepších dronov na trhu

Ak vám drony učarovali a rozhodli ste sa nejaký zaobstarať do svojej domácnosti, môžete si vybrať z nasledujúcich produktov. Nájdete medzi nimi drony rôznych cenových kategórií, všetky z nich oplývajú nejakými dobrými vlastnosťami, ktoré by vás mohli presvedčiť ich vyskúšať. 

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 19.10.2018

Autor
Jaro Uram
Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na písaní ma najviac baví to, že každá téma sa dá spracovať rôznymi spôsobmi a to dáva priestor mojej, niekedy až príliš veľkej, kreativite. Čo sa týka môjho života, tak študujem na vysokej škole v Trnave, kde bývam na internáte a preto som si vskutku obľúbil večerný spoločenský život s kamarátmi. Ak momentálne nepíšem alebo sa nezabávam, tak si s radosťou sadnem k televízoru a pozriem si dobrý futbal.


Pridať komentár