Najlepšie odsávačky hlienov poradí test a recenzie. Elektrická alebo na vysávač?

Už pred narodením potomka každý budúci rodič nakupuje výbavu preto, aby ho nič nezaskočilo a bol na všetko pripravený. Odsávačka hlienov, resp. soplíkov by teda rozhodne vo vašej výbave chýbať nemala. Niekedy môžu totiž hlieny v nošteku vášho bábätka poriadne potrápiť. Aké typy odsávačiek na hlien poznáme? V čom sa líšia? Pomôžeme vám vybrať.

Odsávačka hlienov

Samozrejme, v rámci výbavy pre vaše dieťatko existujú ďalšie vecičky a doplnky, ktoré vám prídu potrebnejšie ako samotná odsávačka hlienov. No mali by ste myslieť na všetko a nespoliehať sa na náhodu, že takú vec nikdy potrebovať nebudete.

Najlepšie elektrické odsávačky

Najlepšie odsávačky na vysávač

Je odsávanie hlienov potrebné?

Prechladnutie, nádcha či zahlienená nosová dutina sú u bábätka bežné a v rannom veku sa tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne ani jedno batoľa. Vtedy je potrebné noštek pravidelne čistiť, pretože bábätko nedokáže poriadne dýchať ústami. Navyše, hlien môže zatekať i do ústnej dutiny alebo môže spôsobiť zápal stredného ucha.

Hromadením hlienu sa vytvára v nosovej dutine dieťatka ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií. Táto živná pôda následne môže spôsobiť spomínané komplikácie alebo vyvolať ďalšiu infekciu. Je pravda, že detičky príliš odsávanie hlienov neobľubujú, no verte, že dieťatku nijak neubližujete. Ide o absolútne bezbolestný proces. To, že dieťa protestuje, je iba signálom toho, že mu to nie je dvakrát pohodlné. Nebojte sa teda, vášmu bábätku odsávačkou hlienov traumu nespôsobíte. Koniec koncov, robíte to pre jeho dobro.

Odsávačka na hlieny pre dieťa

Odsávačka nie je určená iba pre novorodencov a bábätká. Odsávačku môžete použiť i pri dieťati staršom ako 3 roky. Nosovú dutinu dieťaťa vyčistí rýchlo a účinne a vášmu dieťaťu sa bude dýchať omnoho lepšie. Väčšie deti si dokonca dokážu odsávačku v nose pridržať a majú z toho viac zábavy ako stresu.

Správny výber odsávačky hlienov

Mnohí rodičia, ktorí už skúsenosti s odsávačkou majú, preferujú jeden, druhý alebo tretí typ odsávačky. Každému vyhovuje niečo iné. Hadičková, balóniková, elektrická alebo odsávačka na vysávač. Samotné typy si následne popíšeme, no môžete vidieť, že výber je skutočne bohatý.

Každý typ odsávačky hlienov so sebou prináša výhody i nevýhody, ktoré pri vašom výbere môžu zavážiť. Dôležité je poznať, na akom princípe jednotlivé odsávačky fungujú a následne môžete zisťovať, aké s nimi majú ľudia skúsenosti. Na výber teda máte niekoľko druhov odsávačiek. Na Slovensku sa najčastejšie používa práve odsávačka hlienov na vysávač.

Hadičková – ručná odsávačka hlienov

Princíp fungovania hadičkových odsávačiek si s veľkou pravdepodobnosťou pamätajú ešte aj naše staré mamy. Dnes sú tieto odsávačky skôr núdzovým riešením, pretože sú menej efektívne a pre dieťatko menej komfortné.

Hadičková – ručná odsávačka hlienov

Odsávanie funguje na princípe dvoch hadičiek, ktoré sú pripevnené k nádobke s vrchnáčikom. Jedna hadička sa vkladá do nošteka dieťatka. Druhá hadička s rozšíreným koncom sa vkladá do vašich úst. Následne už za pomoci satia vzduchu cez hadičku hlien odsávate. Pri údržbe postačuje nádobku vypláchnuť horúcou vodou. Ich cena je veľmi priaznivá, sú kompaktné, ľahko sa používajú. Na druhej strane majú aj svoje nesporné nevýhody. Pri nesprávnej manipulácii môžu poraniť samotnú nosovú sliznicu.

Výhody

 • Nízka cena
 • Kompaktnosť
 • Jednoduché používanie
 • Bez hluku

Nevýhody

 • Menej komfortné odsávanie
 • Pri neposednom dieťati ťažko použiteľné
 • Dlhšia doba odsávania
 • Menej efektívne

Bálóniková odsávačka hlienov

Názov znie pomerne hravo a opäť platí, že odsávanie hlienov za pomoci tohto druhu odsávačky je veľmi jednoduché. Hlavným strojcom efektivity odsávania je balónik. Ten predtým, ako zavediete nástavec do nošteka, stlačíte. Následne balónik uvoľníte a za pomoci podtlaku, ktorý vytvoril vzduch v balóniku, odsajete hlien.

Bálóniková odsávačka hlienov

Opäť ide o veľmi ekonomickú voľbu za rozumnú cenu. Avšak, ide skôr o núdzové riešenie, keďže takéto odsávačky nevyvinú dostatočný podtlak, aby uvoľnili aj hlieny, ktoré sú hlbšie. S hustým soplíkom si teda príliš neporadíte. Ako súčasť vašej výbavy na dovolenku či výlet určite poslúži viac ako dobre.

Výhody

 • Nízka cena
 • Bez hluku
 • Bezpečné odsávanie
 • Jednoduché použitie

Nevýhody

 • Nie príliš efektívne pri hustom hliene
 • Dlhšia doba odsávania

Elektrická odsávačka hlienov

Na trhu patria k najobľúbenejším a ich použitie si pochvaľujú i mnohé mamičky. Predovšetkým sú elektrické odsávačky omnoho efektívnejšie ako odsávačky ručné. Vôbec sa pritom nemusíte báť, že pôjde o odsávačku, ktorú musíte zapojiť do zástrčky. Buď si vyberiete dobíjateľné odsávačky hlienov, alebo odsávačky, ktoré sú na baterky.

Elektrická odsávačka hlienov

Takéto odsávačky sú výkonné, efektívne a zároveň nie sú príliš hlučné. Plastové telo slúži ako nástavec na držanie a zároveň sú v ňom batérie. Na túto plastovú časť zvyčajne nasadzujete plastovú nádobu určenú na odsatý hlien. Na konci odsávačky je silikónový nadstavec, ktorý už slúži na samotné odsávanie hlienu z nosa. Elektrické odsávačky sú praktické, kompaktné a vhodné i na cesty.

Výhody

 • Nízka hlučnosť
 • Výkonnosť a efektivita (závisí od typu)
 • Kompaktné
 • Ľahké používanie

Nevýhody

 • Vyššia cena

Odsávačky hlienov na vysávač

Aktuálne sa tento typ odsávačiek stal najväčším trendom roku 2019. Hoci na druhej strane u detí až takú radosť nevyvolávajú, predovšetkým kvôli hluku, ktorý vysávač vydáva. Ich účinok však nemožno poprieť.

Odsávačka hlienov na vysávač

Vysávač je hlučný a deťom môže odsávanie znepríjemniť, hoci vždy je to individuálne. Vďaka výkonu vysávača je však tento druh odsávačky najefektívnejší. Obrovskou výhodou je, ak vlastníte vysávač, kde je možná regulácia výkonu, a teda sily ťahu. Či je soplík hustý alebo riedky, zariadenie tohto druhu si s ním hravo poradí.

Odsávačky určené na vysávač sú v podstate špeciálna nadstavce, ktoré sa pripevnia na trubicu vysávača. Dieťa s vysávačom neprichádza do kontaktu! Nemusíte sa teda báť nejakých nečistôt alebo baktérií. Odsávanie je navyše rýchlejšie a údržba veľmi jednoduchá. Proces je bezpečný, koncovky (nadstavce) sú prispôsobené tak, aby sa nedali zaviesť príliš hlboko do nosa a nedôjde tak k poraneniu sliznice. Zároveň však silnejší ťah vysúša sliznicu, a preto je vhodné pred odsávaním sliznicu zvlhčiť. Cenovo váš rozpočet výrazne nezaťažia.

Výhody

 • Nízka cena
 • Efektívnosť odsávania hlienov
 • Bezpečné odsávanie
 • Rýchlosť odsávania

Nevýhody

 • Vysoká hlučnosť (môže pôsobiť odstrašujúco)
 • Nepraktické pri cestovaní

Ako používať odsávačku?

Ako prvé je dôležité povedať, načo si dávať pri odsávaní pozor a až následne prejdeme k správnemu používaniu odsávačky. Veľa závisí i od toho, aký druh odsávačky používate, no všeobecne platia tieto zásady, ktoré by ste mali dodržiavať:

 • Pozor na poranenia sliznice. K tomu môže prísť zavedením nástavca odsávačky hlienov príliš hlboko do nosovej dutiny.
 • Pri odsávaní kontrolujte či dieťatko dokáže správne dýchať.
 • Neodsávajte hlieny príliš často, spôsobuje to vysúšanie nosovej sliznice.

Samotný postup správneho odsávania hlienov nie je náročný, no predsa len treba myslieť na to, že tento proces nemusí byť vášmu dieťatku príliš príjemný.

 • Pred odsávaním sekrét v nose vždy zrieďte za pomoci špeciálnych kvapiek (minerálne, soľné) do nosa. Odsávanie tak pôjde jednoduchšie.
 • Je dobré, ak pri odsávaní dieťatko niečo rozptyľuje. Ideálne nejaká hračka alebo aktivita partnera, ktorý ho zabáva.
 • Ideálne je odsávať soplík pred spaním, maximálne dvakrát do dňa.

Ako si poradiť bez odsávačky?

Odsávačka hlienov nie je to, čo by preferovala každá mamička. V takom prípade nepomôže nič iné ako prepláchnutie nosových dutín dieťatka. To sa robí za pomoci kvapiek v spreji. Ide o špeciálne kvapky, minerálne alebo soľné. Kvapky obsahujú roztok minerálnej alebo morskej vody, ktoré rozpúšťajú sekrét a následne za pomoci vatovej tyčinky ho možno dostať von.

Ručné odsávanie hlienov

Kvapky však nie sú vhodné na dlhodobé používanie. Ak soplík neustupuje, verte, že aj samotný lekár vám odporučí zaobstarať si odsávačku hlienov, ktorá vám zaručí efektívny výsledok. Navyše určite nechcete, aby sa vaše dieťatko s plným noštekom neustále trápilo.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 06.07.2019

Autor
Denis Ruščák
Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného dňa, zlý či dobrý, vám do života môže priniesť niečo nové a urobiť deň výnimočným. Neustále na sebe pracovať a posúvať sa vpred je mojim životným mottom a motiváciou. To platí aj pri písaní. Písanie je mojim hobby, do ktorého dávam kúsok seba. Písanie na rôzne témy od zaujímavostí, faktov, trendov, marketingových textov, SEO článkov až po spravodajstvo. Čaro slova a písma je neobmedzené a okrem emócie ponúka aj bezhraničné vedomosti. Každým článkom sa preto snažím obohatiť ako seba, tak i samotného čitateľa, ktorému ponúkam jedinečný a osobitý obsah.


Pridať komentár