Najlepšiu drvičku konárov a štiepkovač poradia recenzie a testy. Viete aj vy, ako vybrať

Ak často striháte stromy alebo kríky v záhrade, určite ste už uvažovali, ako rozumne naložiť so vzniknutým odpadom. S drvičom alebo štiepkovačom konárov ho môžete znova využiť napr. ako súčasť kompostu, palivo na kúrenie či ako mulčovací materiál.

Drvička dreva

Poradíme vám, aké parametre si pri výbere týchto strojov všímať a ako si vybrať ten správny model pre vaše účely.

Najlepšie drviče

Najlepšie štiepkovače

S drvičom prísady do kompostu či na mulčovanie

Drvič konárov pomocou drviacich nožov rozseká konáre na jemnú drť, ktorá je ideálnym mulčovacím materiálom. Vďaka nej ochránite pôdu pred eróziou, vysušením i premočením a zabránite rastu buriny. Taktiež môžete drť použiť ako základ kompostu či z nej vytvoriť napr. podstielku do mačacích toaliet.

Drviče si poradia skôr s menšími konármi stromov či kríkov, ktoré môžu byť mokré a môžu mať na sebe aj listy. Taktiež si poradia napr. s listami či odpadom zo zeleninových záhonov, pri drvení by ste mali striedať mokrý a suchý materiál, aby sa drviace nože nezalepili. Do drvičov musíte spracúvaný materiál natlačiť silou.

Drvička konárov

Drviče sú preto pomerne univerzálnym nástrojom, ktorý vám pomôže spracovať takmer všetok bioodpad z vaše záhradky. Niektorým modelom môžete meniť šírku záberu nožov, vďaka čomu získate aj s týmto strojom štiepku. Funkcionalitou sa takéto drviče približujú štiepkovačom.

Nevýhodou drvičov je slabší výkon ako pri štiepkovačoch a nutnosť občasného brúsenia drviacich nožov. Taktiež sú všeobecne hlučnejšie než štiepkovače, keďže pracujú s vyššími otáčkami.

Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Elektrické a benzínové záhradné kosačky - Ako vybrať kosačku

Naši predkovia to mali jednoduché. Ráno, ešte za rosy, sa vzala kosa na plece a išlo sa kosiť. Áno, musela byť nabrúsená, naklepaná. Kosisko dobre sedieť v rukách. A počas kosenia ešte čepeľ občas prebrúsiť oslou. Ale tým sa starosti končili. Dnes však žijeme v 21. storočí a mnohí z nás už takú... Prečítať článok

Štiepkovač pripraví drevo na kúrenie

Štiepkovač využíva na spracovanie konárov rezný kotúč, ktorý si materiál vťahuje sám. Kotúč naseká konáre na väčšie a hrubšie štiepky dlhé cca 2 – 5 cm. Sú vhodné ako palivo, majú totiž menší obsah vody a pri horení z nich ostáva menej popola. Môžete ich použiť aj na prevzdušnenie kompostu, na mulčovanie sú príliš veľké.

Štiepkovač si poradí aj s hrubšími konármi, drevo by však malo byť skôr suchšie, ideálne úplne suché.

Štiepkovače sú odolnejšie stroje vhodné na náročnejšie využitie. Pracujú s menšími otáčkami, preto sú menej hlučné ako drviče. Taktiež sa, na rozdiel od nich, pomalšie opotrebúvajú.

Štiepkovačka

Niektoré drahšie stroje sú univerzálne a kombinujú v sebe drviaci i štiepkovací mechanizmus. Nájdete na nich dva otvory, z ktorých jeden je určený na mäkší odpad a druhý na hrubé a suché konáre. Tieto univerzálne stroje sú určené na náročné poloprofesionálne či profesionálne využitie, čomu zodpovedá aj ich vysoká cena.

Elektrický, benzínový či za traktor?

  • Elektrické – ide o stroje hobby kategórie, určené do menších záhrad. Poháňa ich elektromotor, ktorého príkon spravidla presahuje 2 kW, väčšina strojov atakuje hranicu 3 kW, čo sa už blíži hornej hranici pre bežnú 230 V zásuvku. So 400 V elektrickými drvičmi či štiepkovačmi sa stretnete zriedka, silnejšie stroje majú už benzínový motor. Hlavnou nevýhodou tých elektrických je obmedzená mobilita kvôli napájaciemu káblu. Nie sú preto vhodné na prácu na rozľahlých pozemkoch. Ich výhodou je nižšia cena, nižšia hmotnosť a nižšia hlučnosť než pri benzínových štiepkovačoch.  
  • Benzínové – sú omnoho silnejšie než elektrické drviče či stiepkovače, pričom ich výkon začína niekde na 4,5 kW. Pohon zabezpečuje spravidla 4-taktný benzínový motor, ktorý nepracuje pri takých vysokých otáčkach ako 2-taktné motory, preto je jeho hluk znesiteľnejší. Taktiež mu do paliva nemusíte primiešavať olej, no má náročnejšiu údržbu. Hmotnosť týchto strojov obvykle presahuje 40 kg.
  • S externým pohonom – ide o drviče a štiepkovače na poloprofesionálne a profesionálne použitie. Ich pohon zabezpečuje externý hriadeľ z malotraktora či traktora.

Parametre drvičov a štiepkovačov

  • Príkon a max. priemer konára – so stúpajúcim príkonom stroja stúpa aj hrúbka konárov, ktorú zvládne spracovať. Pri príkone vyše 1 kW zvládne stroj 2 cm konáre, príkon 2,5 kW vám umožní spracovať 3 – 4 cm hrubé vetvy atď. Profesionálne drviče a štiepkovače s 18 Kw motormi si poradia aj s vyše 10 cm konármi.
  • Nádoba na odpad – niektoré stroje ňou nedisponujú, pričom rozdrvený materiál z nich padá priamo na zem, čo nie je vždy praktické. Zberná nádoba môže byť z plastu či z textílie, pričom s tou plastovou sa obvykle jednoduchšie manipuluje. Ich objem býva 30 – 60 l, pri väčšom objeme nemusíte nádobu vysypávať príliš často, na druhej strane, s ťažšou nádobou sa aj ťažšie manipuluje.

Valcový mechanizmus drvičky

  • Hmotnosť – začína niekde na 10 kg pri najslabších a najjednoduchších strojoch. Pri profesionálnych modeloch s výkonom nad 7 kW môže prekročiť aj 100 či dokonca 200 kg. Hmotnosť nepodceňte, ak vyberáte drvič alebo štiepkovač pre použitie na rozľahlom pozemku. Napriek tomu, že väčšina modelov je vybavená kolieskami, presun niekoľko desiatok kg vážiaceho stroja je vždy náročný.
  • Prevedenie násypníka – drahšie modely drvičov či štiepkovačov sú vybavené veľkým násypníkom v tvare lievika. Ten vám uľahčí vkladanie rozvetvených konárov do stroja.

Funkcie drvičov a štiepkovačov

  • Bezpečnostná poistka – je základom každého bezpečného drviča a štiepkovača. Neumožní vám spustiť stroj, pokým nie je správne nasadený zberný kôš či násypník.
  • Bezpečnostný vypínač – vypínač by mal byť pri vkladaní materiálu do stroja v dosahu ruky, byť rýchlo nahmatateľný a jednoducho stlačiteľný v prípade nebezpečenstva.
  • Spätný chod – prepnutím smeru chodu môžete jednoducho vybrať konár či iný materiál, ktorý stroj upchal.

Najlacnejšie drviče a štiepkovače už za 70 eur

Tieto stroje nájdete na našom trhu v desiatkach rôznych modelov. Ponúkajú ho najlacnejšie značky ako napr. Fieldmann, Hecht, Asist či Güde. Najlacnejšie hobby drviče a štiepkovače týchto, prípadne rôznych takmer neznámych značiek zoženiete už za 70 eur. Samozrejmosťou v tejto cenovej kategórii je slabý výkon a slabé konštrukčné prevedenie, preto sa hodia len na krátku prácu okolo domu.

Kvalitnejšie modely elektrických drvičov a štiepkovačov na hobby použitie ponúkajú značky Al-KO, Stiga, Einhell, Black & Decker, MTD, Bosch, Dolmar či Ryobi. Ich cena začína niekde na 150 eurách a končí cca na 500 eurách. Môžete ich použiť aj pre serióznu prácu na záhrade.

Ceny benzínových štiepkovačov a drvičov začínajú na úrovni cca 600 eur, ide o výkonné stroje určené na prácu na väčších pozemkoch. Samozrejme, cena profesionálnych modelov spravidla prekračuje 1 000 eur.

Hodnotenie článku:
(82%)

Pulbikované dňa: 03.06.2019

Autor
Michal Toma
Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.


Pridať komentár