Najlepšie vyhrievacie deky, vankúše a podložky poradia recenzie a skúsenosti

Určite poznáte ten pocit, keď prídete vyziabnutý z chladného počasia a za žiadnu cenu sa nedokážete zohriať. Ideálnym pomocníkom v tomto prípade je vyhrievacia deka či podložka. Jej používanie je príjemné, má priaznivé účinky na organizmus, no v niektorých prípadoch môže aj uškodiť.

Spánok na elektrickej deke

Poradíme vám, ako tieto šikovné pomôcky používať, ako si vybrať tú správnu a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely.

Najlepšie elektrické deky a podložky

Pomáhajú, no môžu aj ublížiť

Vyhrievacie deky a podložky sú vybavené plochým elektrickým ohrievacím telesom, ktoré vďaka dobrej tepelnej izolácii nemusí mať vysoký výkon (spravidla okolo 100 W). Teleso je ovládané termostatom, ktorý udržuje nastavenú teplotu podľa zvolenej úrovne vyhrievania.

Napriek tomu, že sú napájané z klasickej 230 V zásuvky, teleso je dobre izolované a úraz el. prúdom vám teda nehrozí. Obavy nemusíte mať ani zo spálenia, vstavaný termostat teplote nedovolí vystúpiť na nebezpečnú hodnotu

Pri nadmernom používaní môže teplo z vyhrievacej deky či podložky poškodiť horné vrstvy pokožky a povrchové žily. Následkom toho je začervenanie – podobne, ako keď sa spálite pri dlhom pobyte na slnku. Pre ľudí so suchšou pokožkou nemusí byť takéto vysúšanie pokožky teplom príjemné.

Používanie vyhrievacej deky so sebou nesie isté riziká

Pri obozretnom používaní vyhrievacie deky a podložky napomáhajú aj regenerácii vášho pohybového aparátu. Pôsobením tepla totiž zvyšujú prietok krvi, čo vám pomôže zbaviť sa bolesti svalov i kĺbov, či už z preťaženia alebo kvôli inej príčine.

Okrem toho vás príjemne zahrejú a poslúžia aj ako náhradný zdroj tepla pri výpadku vykurovania.

Rôzne druhy, rôzne tvary

Vyhrievacích pomocníkov môžeme rozdeliť podľa tvarov:

  • Vyhrievacia deka – dokáže zahriať celé vaše telo. Deky sú dostupné aj v rozmeroch 180 × 140 cm, vďaka ktorým zakryjú vás i vášho partnera či dieťa. Sú univerzálne, preto ich môžete použiť aj ako vyhrievacie podložky (ak vám neprekáža ležanie na mäkkom materiáli).
  • Vyhrievacia podložka – príjemne vám vyhreje posteľ pred spaním, prípadne chrbát či inú časť tela. Niektoré modely môžete pripevniť k matracu, aby sa nešmýkali. Vyrábajú sa v rozmeroch od 30 × 40 cm až po cca 150 × 80 cm.
  • Vyhrievací vankúš – vankúše sa vyrábajú v rôznych tvaroch, niektoré sú univerzálne a môžete ich prikladať na každú časť tela, iné sú špeciálne tvarované, aby vám zahriali napr. šiju a krk. Lepšie modely sú vybavené aj vreckami na zahriatie nôh.
  • Vyhrievacia topánka – disponuje dostatočným miestom pre prehriatie oboch vašich chodidiel a lýtok.

Ak máte citlivú pokožku, vyberte si deku, podložku, vankúš či topánku vyrobenú z antialergénneho materiálu. Niektoré vyhrievacie pomôcky môžete aj prať (či už ručne alebo v práčke), čo vám zjednoduší čistenie.

Ovládanie väčšinou káblovým ovládačom

Ovládanie vyhrievacích pomôcok spravidla zabezpečuje ovládač, ktorý sa nachádza na konci napájacieho kábla pri deke, resp. podložke. Drahšie modely majú tento kábel odpojiteľný kvôli jednoduchšiemu skladovaniu a možnosti prania. 

Elektrická podložka s káblovým ovládačom

Najlacnejšie pomôcky na vyhrievanie majú iba 1 funkciu – zapnutie či vypnutie. Pri tých drahších si môžete zvoliť z niekoľkých stupňov vyhrievania (obvykle od 2 do 10), buď tlačidlom alebo otočným či posuvným voličom. 

Niektoré z najširších vyhrievacích diek či podložiek disponujú dokonca dvoma ohrievacími telesami so samostatným nastavením teploty pre vás a druhú osobu.

Lepšie vybavené modely sa dokážu samy vypnúť po určitom čase (ak náhodou zaspíte), prípadne si na časovači môžete nastaviť automatické vypnutie po žiadanom počte hodín

Ďalšie parametre a funkcie

  • Poistka proti prehriatiu – ide o vratnú poistku, ktorá deku v prípade prekročenia bezpečnej teploty vypne a zabráni tak vášmu popáleniu či vzniku požiaru.
  • Výkon – čím vyšší je, tým väčšiu plochu a tým rýchlejšie ohrievacie teleso vyhreje. Vďaka dobrej tepelnej izolácii deky nemusí byť výkon veľký – pohybuje sa v rozmedzí od 60 W pri malých vyhrievacích vankúšoch až do 180 W pri veľkých vyhrievacích dekách pre 2 osoby.
  • 12 V napájanie – vďaka nemu môžete podložku využiť aj v aute ako náhradu za vyhrievané sedadlá.
  • Dĺžka kábla – pohybuje sa od 1,5 do 3 m. Pred výberom deky si ujasnite, kde ju budete najčastejšie používať a či je na tom mieste dostupná el. zásuvka. V opačnom prípade sa môže stať, že budete musieť k deke natiahnuť predlžovací kábel.
  • Podsvietený ovládač – nastavenie stupňa vyhrievania či ostatných funkcií budete vďaka podsvieteniu môcť bez problémov vykonať aj v noci.
Hodnotenie článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 19.07.2019

Autor
Michal Toma
Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár