Najlepšia meteostanica nielen na stenu. Čo hovoria recenzie a testy

Meteostanice sú v súčasnej dobe pomerne bežnou súčasťou výbavy mnohých domácností. Vďaka nim získavame okamžitý prehľad nielen o aktuálnej teplote vonku a vnútri domu, ale tiež o tlaku či vývoji počasia na najbližšie dni. Ak zháňate kvalitnú meteostanicu, držte sa našich rád a tipov.

Wifi meteostanica do domácnosti

Výber meteostanice začnite tým, že si definujete svoje požiadavky a potreby. Bude vám stačiť zariadenie, ktoré zobrazuje predpoveď počasia a nanajvýš vnútornú a vonkajšiu teplotu, alebo uprednostníte meteostanicu, ktorá zobrazí aj hodnotu atmosférického tlaku, graf jeho vývoja či napríklad vonkajšiu a vnútornú vlhkosť?

Obľúbené meteostanice

Počet senzorov na meranie teploty a vlhkosti

Meranie teploty už ponúka drvivá väčšina domácich meteostaníc. Zariadenia dokážu merať dvojakú teplotu – jednak tú v mieste, kde sa nachádza samotná meteostanica a tiež vonkajšiu na mieste, kde je umiestnené čidlo (to pri niektorých staniciach dokáže merať aj vlhkosť). Tieto čidlá už sú spravidla bezdrôtové, pričom ich dosah môže byť rôzny, od 25-30 m až po 100 m. Bežne sú k odberu meteostanice s tromi čidlami, no nájdu sa aj modely, ktoré disponujú až piatimi senzormi na meranie vlhkosti a teploty.

Podsvietenie displeja

Niektoré meteostanice (najmä tie vybavené väčším displejom) osvetlenie displeja nemajú, iné sú osvetlené pomocou LED technológie či EL backlite, čiže rovnomerným podsvietením displeja (nazeleno alebo namodro).

Domáca meteostanica

Stále podsvietenie je zatiaľ možné dosiahnuť len pomocou napájania adaptérom, no touto funkcionalitou nedisponuje mnoho meteostaníc.

Veľkosť displeja

Tento parameter môže byť až prekvapivo dôležitý, napríklad pri rozhodovaní kam meteostanicu umiestnite. Zariadenia s väčším displejom sú vhodné najmä na stenu do chodieb či obývačiek, tie s menším displejom, ktoré zároveň majú zabudovaný aj budík, si môžete položiť napríklad na nočný stolík a hneď po zobudení si môžete z displeja pohodlne vyčítať aktuálny stav počasia. V týchto prípadoch by bol veľký displej zbytočný.

Atmosférický tlak a východ slnka – zaujímajú vás?

Vývoj atmosférického tlaku sa dá sledovať na špeciálnom stĺpcovom grafe – ak ním je stanica vybavená. Graf zobrazuje vývoj za 12 alebo 24 hodín. Takto vybavené meteostanice disponujú aj pamäťou, ktorá namerané hodnoty zaznamenáva a z ktorej ich je možné spätné „vytiahnuť“. Treba dodať, že namerané hodnoty predstavujú absolútny tlak, čiže tlak na mieste, kde sa meteostanica nachádza. Ak chcete, aby vaša meteostanica dokázala predpovedať vývoja počasia, bez snímača atmosférického tlaku sa nezaobídete.

Meteostanica do domácnosti

Čo sa týka východu a západu slnka (ale tiež zobrazenia fáz mesiaca), tu je nutné vopred zistiť, či sa dá stanica nastaviť na Slovensko, minimálne aspoň Bratislavu. V prípade možnosti nastavenia na iné, hoci relatívne blízke európske mestá, by mohlo dôjsť k nežiadúcemu časovému posunu, kedy by sa čas východu a západu slnka nezobrazoval vzhľadom k polohe Slovenska správne. Moderné meteostanice strednej a vyššej triedy však už ponúkajú presné nastavenia zemepisnej dĺžky a šírky, ktorými sa dá lokalizovať v zásade akékoľvek miesto na Zemi.

Multifunkčnosť

V prípade meteostaníc sa odráža nielen v tom, že zariadenie dokáže namerať hodnoty od teploty, cez čas, vlhkosť, tlak až po rýchlosť vetra, ale aj v tom, že namerané údaje dokáže analyzovať a preniesť ich do mobilného zariadenia. Takáto funkcionalita sa dá očakávať najmä od meteostaníc vyššej kategórie, teda od poloprofesionálnych až profesionálnych zariadení.

Cenové rozpätie

Na základe (ne)prítomných funkcií, kvality prevedenia, prestíže značky a rôznych kombinácií týchto a ďalších faktorov sa ceny meteorologických staníc pohybuje od 20-30 € až po zariadenia za 200-300 i viac eur. Vo vysokých cenových hladinách sa pohybujú výsostne profesionálne zariadenia, schopné komunikovať s webovými aplikáciami a prenášať namerané údaje do PC.

Domáca meteostanica s pokročilými funkciami

Problémom lacnejších meteostaníc môže byť najmä nepresné meranie teploty, preto si pred kúpou konkrétnej stanice rozhodne najskôr prejdite diskusné fóra a recenzie, či sa tento problém náhodou netýka aj vami vybratého zariadenia.

Hodnotenie článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 23.10.2018

Autor
Redakcia
Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár