Ako vybrať najlepší masážny valec na nohy, chrbát a cvičenie

Masážne valce sú čoraz obľúbenejšie medzi amatérskymi športovcami pre ich účinok podobný hĺbkovej masáži tela. Masážny valec totiž dokáže sčasti nahradiť druhý pár rúk, ktorý by ste inak potrebovali na dostatočne účinnú masáž všetkých častí tela.

Penový masážny valec

Penových masážnych valcov je mnoho druhov, preto vám s výberom toho správneho pomôžeme a poradíme, aké parametre by ste pri tom mali vziať do úvahy.

Najlepšie masážne valce

Na masáž i na spevnenie

Penový masážny valec sa niekedy nazýva aj joga valec či v angličtine foam roller alebo bolster. Tieto valce vám pomôžu uvoľniť a prekrviť napäté či stuhnuté svalstvo. Sú obľúbené medzi fyzioterapeutmi, no sú aj ideálnou domácou pomôckou na riešenie problémov spôsobených nedostatkom pohybu alebo sedavým zamestnaním.

Joga valec

Okrem toho sú aj skvelou cvičebnou pomôckou. Môžete ich použiť ako pohyblivú oporu dolných končatín alebo trupu pri cvikoch na spevnenie strednej časti tela či iných svalových partií. Práve slabý stred tela spôsobuje často nadmernú záťaž chrbtice či iných svalov, ktoré napomáhajú správnemu držaniu tela, čoho dôsledkom sú často menšie či väčšie bolesti chrbta.

Cviky s masážnym valcom sú jednoduché a nenáročné na koordináciu a na silu. Využívate pri nich iba vlastnú telesnú hmotnosť, preto sú vhodné aj pre deti a seniorov.

S tvrdosťou to neprežeňte

Masážne valce sa vyrábajú s rôznymi stupňami tvrdosti s viac či menej členitým povrchom.

Tvrdosť závisí najmä od použitého materiálu na ich povrchu. Najčastejšie je to etylénvinylacetát (skratka EVA), čo je materiál s pevnosťou niekde medzi plastom a molitanom. Ďalšie materiály sú EVAR (ako EVA, avšak s prídavkom gumy), polypropylén či mäkká gumová pena známa pod skratkou TPE.

Masírovanie tvrdším valcom je intenzívnejšie, no tiež bolestivejšie a začiatočníkov neraz bolesť nepríjemne prekvapí. Ak ste začiatočník, zvoľte si radšej niektorý z mäkších a menej členitých modelov, ktorý nebude mať na svaly taký intenzívny účinok. Keď si naň zvyknete, môžete si dokúpiť tvrdší valec. Hladký valec je taktiež vhodnejší na posilňovacie cviky, pri ktorých vám zaistí väčšiu stabilitu.

Foam roller

Ak vám ide o intenzívnu masáž a prekrvenie svalov, vyberte si tvrdší valec s čo najviac členitým povrchom, t. j. s čo najvyššími výstupkami.

Žiaľ, medzi výrobcami neexistuje jednotné označenie, resp. očíslovanie stupňov tvrdosti, pri výbere sa teda budete musieť spoľahnúť na subjektívny popis konkrétneho modelu výrobcom, resp. predajcom.

Na masáž užší, na cvičenie širší

Najmenšie valce majú priemer iba vyše 5 cm. Tieto modely sú vhodné skôr na ručné masírovanie konkrétnych častí tela – niektoré z nich sú vybavené aj obojstrannými rukoväťami pre pohodlnejšiu manipuláciu. Ako opora na zemi sú vhodnejšie valce s väčšími priemermi – 12, 14 či 15 cm.

Najužšie valce sú široké iba 15 cm, tie sa opäť hodia na masírovanie konkrétnych svalových partií na rukách, nohách či krku. Valce so šírkou vyše 30, 50 či dokonca 70 cm vám zasa poskytnú lepšiu stabilitu pri cvičení – používajú sa napr. aj pri joge či pilatese. Vďaka ich šírke budete mať istotu, že z nich pri jednotlivých cvikoch neskĺznete.

Masážny valec na nohy

Pozor na nosnosť

Väčšina masážnych valcov je tvorená viac či menej pevným plastovým jadrom z PVC alebo ABS plastu, ktorý slúži ako výstuž a zabezpečuje pevnosť i tvarovú stálosť valca pri jeho používaní. Ak budete valec používať iba na ručnú masáž, nemusíte sa nosnosťou zaoberať. Ak ho budete využívať na cviky, pri ktorých bude slúžiť ako opora, preverte si, či je nosnosť valca dostatočná.

Pri najpevnejších modeloch výrobcovia síce deklarujú nosnosť až 150 kg, pri cvičení však valec zaťažujete dynamicky, preto môže byť výsledná sila pôsobiaca na valec vyššia. Lacnejšie modely masážnych valcov, pri ktorých výrobca výstuž podcenil, preto občas nevydržia ani deklarované zaťaženie.

Najlacnejšie už za 10 eur

Masážne valce zoženiete takmer v každom e-shope s pomôckami na cvičenie. Vyrábajú sa pod menej známymi značkami, ako napr. RumbleRoller, Foam Roller či Blackroll. Niektoré e-shopy ich predávajú pod svojou vlastnou značkou, ako napr. inSPORTline alebo GymBeam.

Najlacnejšie úzke masážne valce zoženiete za cenu do 10 eur, ceny širších valcov určených na cvičenie pilatesu či jogy začínajú na 20 eurách, za tie najdrahšie jóga valce s priemerom vyše 70 cm dáte aj vyše 40 eur.

Hodnotenie článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 11.07.2019

Autor
Michal Toma
Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár