Ako vybrať kameru do auta poradia recenzie a testy

Premávka na cestách by sa mala riadiť zákonnými pravidlami, v praxi však často vyhráva jediné pravidlo – pravidlo silnejšieho. Alebo väčšieho a arogantnejšieho?

Kamera do auta

Ani ten najzodpovednejšie šofér nie je celkom uchránený od rizika dopravnej kolízie, ktorú často zapríčiňujú cestní piráti svojou bezohľadnou jazdou. Následné dokazovanie viny a neviny tak pri absencii svedkov býva (často márnym) behom na veľmi dlhú trať. Ak ale máte rukolapný dôkaz o priebehu incidentu, nemusíte sa obávať prieťahov.

Najobľúbenejšie kamery do auta

Čierne skrinky automobilov

DVR kamery sú akýmisi čiernymi skrinkami osobných i nákladných automobilov. Ide o kompaktné, malé zariadenia, ktoré sa inštalujú do vozidiel a kamerou nepretržite snímajú všetko, čo sa pred vozidlom deje (a nielen za jazdy).

Záznamník však môže byť vybavený aj druhou kamerou, ktorá smeruje do priestoru cestujúcich. Ak druhá kamera nie je napevno zabudovaná k záznamníku, ale pripája sa k nemu (napr. cez kábel), je možné umiestniť ju prakticky kdekoľvek – na bočné okná či do batožinového alebo nákladného priestoru.

Okrem kamery býva súčasťou záznamníka aj mikrofón, GPS či senzor pre detekciu pohybu, niektoré modely sú vybavené aj technológiou umožňujúcou nahrávať zreteľný záznam aj za šera alebo tmy.

Čo všetko by ste mali o týchto kamerách vedieť a aké parametre by ste pri ich kúpe mali zohľadniť?

Obrazový snímač

Snímač kamery pozostáva (okrem iného) zo skla, ktoré pohlcuje infračervené žiarenie, nízkofrekvenčného filtra a snímacieho senzoru – môže ísť buď o CCD (Charge Coupled Devices), alebo CMOS (Complementary metal-oxide-semiconductor). DVR kamery zväčša využívajú systém CMOS, pretože toto optické zariadenie je použiteľného aj u kamier menších rozmerov. Nezanedbateľným plusom je však aj jeho cena (CCD snímače sú pomerne drahé).

Rozlíšenie

Rozlíšenie záznamov môže byť na úrovni SD (640x480), HD Ready (1 280x720) a Full HD (1 920x1 080), ktoré je dnes štandardom. Menšie úrovne rozlíšenia v tomto prípade nemajú veľký význam, nakoľko neponúkajú potrebné detaily, vyššie úrovne ako WQHD (2 560x1 440) či WQXGA (2 560x1 600) sú zase pre bežného užívateľa luxusom, ktorý nevyužije.

Mini kamera do auta
Platí, že čím je rozlíšenie vyššie, tým kvalitnejší a detailnejší video-záznam zariadenie nahrá. To sa však premietne aj do veľkosti video-súboru, preto treba pamätať na dostatočný úložný priestor pamäťového zariadenia – len takto zabezpečíte nahrávanie záznamu v požadovanej dĺžke. Takmer všetky moderné DVR kamery podporujú úložné priestory s veľkosťou až do 128 GB (do 60 hodín HD videa), u niektorých starších modelov sa môžete stretnúť s podporou SD kariet len do 8 GB. Vstavaná pamäť DVR kamier sa pohybuje zhruba od 16 až do 64 GB (8 až 30 hodín HD videa).

Vyššie rozlíšenie obrazu sa oplatí riešiť aj z dôvodu vibrácií, ktoré jazdu vozidla často sprevádzajú a mohli by ovplyvniť kvalitu nahrávky.

Rýchlosť záznamu

Kvôli plynulosti video nahrávky by rýchlosť záznamu mala byť v ideálnom prípade aspoň 25 snímok za sekundu, najmenej však 16 fps (teda snímok za sekundu). Všetky rýchlosti zápisu menšie ako uvedené hodnoty by nemuseli poskytnúť dostatočne kvalitný záznam, ktorý by bol, v prípade potreby, akceptovateľný napr. pri súdnom riešení. Maximum fps u DVR kamier sa pohybuje na úrovni 60 snímok za sekundu, čo predstavuje naozaj kvalitný a veľmi jemný záznam. Treba tiež dodať, že kamery za zhoršených svetelných podmienok môžu fps korigovať (znižovať) za účelom zabezpečenia čo najvyššie kvalitu videa.

Pozorovací uhol

Pre dostatočný informačný rozsah obrazu sa odporúča voliť pozorovací uhol DVR kamery v rozmedzí 110° - 150°. Kamera s menším pozorovacím uhlom ako uvedené hodnoty by nemusela komplexne zaznamenať kolíznu situáciu, kamera s väčším uhlom zase spôsobuje efekt rybieho oka, ktorý znižuje detailnosť záberu.

Systém upevnenia na čelné sklo

Pripevnenie kamier na sklo vozidla sa realizuje dvoma spôsobmi – prísavkou alebo obojstrannou lepiacou páskou. V tomto prípade nejde ani tak o spôsob, akým sa kamera na sklo prichytí, ale skôr o vzdialenosť medzi bodom prichytenia a samotným telom kamery.

Kamera do auta s WiFi

Mala by byť čo najmenšia, pretože kamera na pevnom a krátkom držiaku v menšej miere podlieha otrasom a zároveň oveľa menej prekáža vodičovi vo výhľade (dá sa pripevniť napr. za spätné zrkadlo).

Dôležité funkcie

DVR kamera by mala obsahovať aj niekoľko doplnkových funkcií, ktoré môžu byť veľmi nápomocné pri rekonštrukcii udalosti:

  • Dátum a čas: Väčšina kamier poskytuje dátum aj čas, ktoré sa „vkladajú“ priamo do video-nahrávky. Čas a dátum výrazne uľahčujú prácu s video-záznamom.
  • Automatický štart/stop: Drvivá väčšina DVR kamier už nevyžaduje manuálne zapnutie, ale zapína a vypína sa automaticky so štartom (zastavením) chodu vozidla.
  • Cyklické nahrávanie: Vďaka tejto funkcii sa po naplnení pamäťovej karty nahrá nový video-záznam na miesto toho najstaršieho, u ktorého je najmenší predpoklad, že sa ešte niekedy použije. Netreba teda SD-kartu mazať. Jednotlivé video-sekvencie sa však dajú uzamknúť, nedôjde teda k ich prepísaniu novým záznamom.
  • GPS: Nahráva údaje o polohe a rýchlosti vozidla a premieta ich do mapy. Na základe GPS lokátora môžete vyhodnocovať polohu vozidla a vhodnosť zvolenej trasy.
  • G-senzor: Senzor nárazu, vďaka ktorému kamera vyhodnotí situáciu ako nehodovú a uzamkne záznam voči prepísaniu.
  • Detekcia jazdného pruhu: Kamera sleduje vašu jazdu v konkrétnom jazdnom pruhu a pri jeho opustení vydá zvukový signál.
  • Detekcia pohybu: Funkcia, s ktorou sa kamera spúšťa vtedy, keď je auto zaparkované, no veci pred sú v pohybe (parkujúce auto, vandali a pod.).

Ak má kamera vstavaný displej (najčastejšie LCD), je možné na ňom okamžite prehrať zaznamenanú situáciu, čo môže mať pozitívny psychologický efekt priamo na mieste pri riešení nehodovej situácie s jej účastníkmi a políciou. Kamery, ktoré vlastný displej nemajú, by sa mali dať pomocou analógového výstupu prepojiť s iným, externým displejom (napr. navigácia, palubný počítač a pod.). Možnosť, ako prehrať video z kamery, ktorá nemá vlastný displej, ponúka aj WiFi pripojenie.

Napájanie

DVR kamery sa môžu pomocou priloženého napájacieho kábla napojiť k auto-zapaľovaču. Ten máva 12 V, niektoré kamery však zvládnu pracovať aj s 24 V, čím sa zvyšuje rozsah ich použitia, prípadne sú napájané vstavanou batériou.

Ako sa pohybujú ceny

Cena je v prípade DVR kamier veľmi dobrým ukazovateľom ich kvality a vhodnosti. Za veľmi lacné sa považujú kamery s cenou do 50 €, od ktorých však netreba čakať nič viac ako len natočenie priebehu cesty – a aj to nie vždy veľmi kvalitné.

Kamery nižšej triedy dostanete za 50 € až zhruba 80 €. Mávajú menšiu kapacitu batérie a skôr priemerné rozlíšenie obrazu.

Kvalitná kamera do auta

Strednou triedou sú kamery do 200 €. Bývajú vybavené start/stop funkciou, G-senzorom aj detekciou jazdného pruhu a radarov. Spravidla ponúkajú detailné rozlíšenie, vďaka ktorému sa dajú čítať aj ŠPZ vozidiel na zázname. Mínusom týchto kamier však býva režim natáčania v noci.

Kamery nad 200 € charakterizuje mimoriadna optika, vysoké rozlíšenie a bohatosť výbavy (GPS či možnosť zachytiť WiFi signál).

Naše tipy

Vybrali sme pre vás tri produkty, ktoré by sa vám mohli hodiť. Nájdete medzi nimi zlatú strednú triedu i drahšie produkty. Čítajte a vyberajte.

Hodnotenie článku:
(81.8%)

Pulbikované dňa: 15.10.2018

Autor
Redakcia
Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár