Najlepší cyklovozík pre deti poradia recenzie. Thule, Croozer a Qeridoo

Cyklovozík je šikovné zariadenie, ktoré vám pomôže skĺbiť rodičovské povinnosti s vašou záľubou pre cyklistiku. Súčasná trhová ponuka je tradične veľmi široká a existuje množstvo rôznych značiek a modelov.

Ako vybrať cyklovozík?

Práve preto sme si pre vás pripravili kompletného sprievodcu kúpou cyklovozíkov. Ktoré parametre sledovať, z akých typov si môžete vyberať alebo aké sú dôležité funkcie – to všetko sa dozviete v našom článku.

Najlepšie cyklovozíky

Čo je to cyklovozík?

Cyklovozík je prídavné zariadenie, ktoré sa napája na zadnú tyč bicykla a umožňuje vziať vaše dieťa na cykloturistiku spolu s vami – bezpečne a komfortne. Práve tieto dve vlastnosti sú pri výbere kľúčové a je potrebné mať ich na zreteli pri väčšine parametrov.

Zelený cyklovozík

Ak píšeme o parametroch, tak máme na mysli rozmery, hmotnosť, typ vozíka, odpruženie a ďalšie iné, ktoré si postupne rozoberieme. Na cyklovozík si je nutné zvyknúť, o tom niet pochýb, no ak sa budete riadiť našimi radami a vyberiete si správne, tak sa kvalita vašej jazdy nezhorší a dieťa si výlet užije spolu s vami.

Aký je vhodný vek dieťaťa?

Zhodneme sa, že prvoradým zámerom každého rodiča je bezpečnosť jeho dieťaťa a mnohí sú až vystrašení z toho, že dieťa sa môže v cyklovozíku voziť už prakticky od príchodu domov, keďže práve toto mnohí výrobcovia a predajcovia deklarujú.

A skutočne je to pravda. Pre novorodencov sú vyvinuté špeciálne detské vložky a miminkovníky – tie spolu vytvoria pre malé dieťa bezpečnú a hlavne pohodlnú výstelku s ohľadom na ich fyzický vývoj. Podložka je navrhnutá tak, aby poskytovala rovnomerný tlak na stavce dieťatka a nezaťažovala chrbticu.

Cyklovozík je vhodný aj pre novorodencov

Vo výsledku tak do cyklovozíka môžete dať už úplného novorodenca až dieťa vo veku 5 až 6 rokov, závisí od modelu/výrobcu. Pri tých najmladších je dôležité, aby boli uložení v stabilnej polohe a ochránené pred otrasmi a výkyvmi.

TIP: S niekoľkotýždňovými deťmi jazdite najmä po rovných asfaltových cestách.

Aké parametre pri výbere sledovať?

V nasledujúcich častiach si rozoberieme všetky dôležité premenné, ktoré sú kľúčové pri výbere správneho cyklovozíka. Dôležité je zamerať sa na typ vozíka, jeho rozmery, vybavenie alebo aj ovládanie.

Typ vozíka

Na základe funkcií a využitia si môžete vyberať z troch dostupných modelov cyklovozíkov:

 • Klasický cyklovozík: Klasické cyklovozíky sú základným modelom určeným len na bicyklovanie a nie je možné na ne namontovať prídavné nadstavce. Majú obmedzené funkcie, no pre tých, ktorí sa chcú s dieťaťom čisto len bicyklovať, tak je to ideálna voľba. Výška ceny ovplyvňuje rozmery kolies alebo tiež kvalitu sedačky.
 • Vozík a jogger (2 v 1): V prípade, že by ste chceli cyklovozík niekedy využívať aj ako kočík alebo s ním behávať, tak vám odporúčame túto voľbu. Vozík a jogger (kočík) má obvykle jedno predné koleso alebo nadstavec na jogging. Aj tak je nutné zdôrazniť, že vozík + jogger je určený primárne na bicyklovanie.
 • Multifunkčný vozík: Ako už prívlastok napovedá, tak multifunkčný vozík je univerzálnym riešením pre cyklistov, korčuliarov, bežcov a je tiež vhodný aj na obyčajné "kočíkovanie". Odporúčame ho pre športovo aktívne rodiny, keďže má množstvo funkcií, je bezpečný a pohodlný a so špeciálnym joggingovým setom zvládne aj náročnejší terén.

TIP: Poraďte sa s predajcom/výrobcom ohľadom ideálneho terénu pre daný model.

Cyklovozík je vhodný pre deti do 5 - 6 rokov

Odpruženie

Ďalšou metódou, podľa ktorej si môžete zúžiť výber je kategorizovanie na základe toho, či vozík má alebo nemá odpruženie:

 • Odpružené: Vozíky s odpružením zvládnu aj jazdu v teréne, ponúkajú lepší pôžitok z jazdy, a preto sú drahšie.
 • Neodpružené: Neodpružené vozíky odporúčame využívať len na hladkej vozovke, upravených cyklotrasách alebo veľmi jemnom teréne – vtedy by ste mali podhustiť gumy.

Rozmery

Čo sa týka rozmerov, tak si môžete vyberať cyklovozíky pre jedno alebo pre dve deti. Je pochopiteľné, že vozíky pre jedného sú menšie, užšie, ľahšie a aj keď môžu mať menej úložného priestoru, tak sú lacnejšie. Vozíky pre dvoch sú širšie, majú viac úložného miesta, sú ťažšie a tiež bývajú drahšie.

TIP: Pred kúpou je dobré vidieť reálne rozmery vozíka v zloženom aj rozloženom stave.

Úložný priestor

Každý vozík má v zadnej časti úložný priestor, kde si môžete odložiť detské hračky, plienky, bundy alebo čokoľvek, čo potrebujete. Veľkosť úložného priestoru je ovplyvnená tvarom vozíka. Odporúčame vám, aby ste do úložného priestoru ukladali mäkké predmety, keďže tvrdé a veľké objekty by pri jazde mohli dieťa udierať do chrbta.

Kolesá

Kolesá vozíka by ste si mali vyberať na základe ich veľkosti – od 16" až po 20". V tomto prípade platí, že väčšie kolesá sú lepšie, pretože dokážu dobre tlmiť nerovnosti a ponúkajú pohodlnejšiu jazdu. Zároveň odporúčame, aby ste preferovali kovové disky pred plastovými.

Brzdy

Ak si kupujete cyklovozík, ktorý sa dá premeniť na klasický kočík, tak v povinnej výbave musia byť aj brzdy. Vyberať si môžete z týchto typov:

 • Parkovacia brzda: Tento jednoduchý typ brzdy spočíva v nylonovom popruhu, ktorý je obtočený okolo zadnej pneumatiky, vďaka čomu sa kočík nemôže točiť. Je lacný, no pomerne nepraktický a využijete ho len pri zaparkovaní, aby vám kočík neušiel.
 • Nožná brzda: Obdobne ako pri klasických kočíkoch, tak aj tu nožné brzdy stlačením zamykajú zadné kolesá. Nájdete ich prakticky na modeloch zo všetkých cenových kategórií.
 • Ručná brzda: Na rozdiel od predošlých modelov, tieto brzdy neslúžia na úplné zastavenie kočíka, ale len na jeho spomalenie, čo využijú najmä bežci na kopcoch.

Sivý cyklovozík

Riadidlá

Podobne ako brzdy, tak aj riadidlá sú dôležité pri cyklovozíkoch joggeroch. Je dobré, aby ste ich vedeli nastavovať, čím si značne uľahčíte ovládanie kočíka. Základné modely ponúkajú obvykle dve rôzne výšky, drahšie produkty majú aj otáčateľné riadidlá. Sú vhodné pre páry s veľkým výškovým rozdielom.

Doplnky

Medzi doplnky patrí rôzne príslušenstvo, ktoré spríjemňuje dieťatku pôžitok z jazdy a hlavne zvyšuje jeho bezpečnosť. Patria sem napríklad detské vložky, ktoré umožňujú premeniť vozík na kočík vhodný na behanie/korčuľovanie. Podobnou "vychytávkou" je aj miminkovník – ten slúži na bezpečné uloženie bábätiek v útlom veku.

Ak vás zastihne dážď, tak určite oceníte plastové dažďové kryty, ktoré sú v drvivej väčšine prípadov priamo pripevnené na vozík a v prípade potreby si ich môžete pohodlne vysunúť. Môžu byť vyriešené buď elastickými páskami (lacnejšie verzie), alebo vodoodolnými zipsom (drahšie).

Opačným prípadom je silné slnko, s ktorým vám pomôžu slnečné clony alebo slnečník; ten je však väčšinou nutné dokúpiť. Slnečné clony sú praktické, pretože sú odnímateľné.

TIP: Pri krytí pred dažďom nezabúdajte zabezpečiť vo vozíku dobrú cirkuláciu vzduchu.

Výhody a nevýhody cyklovozíka

Na záver vám prinášame celkové zhrnutie cyklovozíkov na základe ich výhod a nevýhod.

Výhody:

 • Najlepšia možnosť, ako spojiť šport a rodičovstvo.
 • Úložný priestor využiteľný napríklad pri nakupovaní.
 • Alternatíva kočíka, pričom dieťa je v bezpečí a kryté aj pred dažďom.
 • Jazda s cyklovozíkom nie je náročná.
 • Jednoduché možnosti uskladňovania.

Nevýhody:

 • Vyššia cena.
 • Dlhšia brzdná dráha pre zvýšenú hmotnosť.
 • Horšia komunikácia s dieťaťom.
Hodnotenie článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 09.07.2019

Autor
Jaro Uram
Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na písaní ma najviac baví to, že každá téma sa dá spracovať rôznymi spôsobmi a to dáva priestor mojej, niekedy až príliš veľkej, kreativite. Čo sa týka môjho života, tak študujem na vysokej škole v Trnave, kde bývam na internáte a preto som si vskutku obľúbil večerný spoločenský život s kamarátmi. Ak momentálne nepíšem alebo sa nezabávam, tak si s radosťou sadnem k televízoru a pozriem si dobrý futbal.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár