Piesková bazénová filtrácia BestWay alebo Intex? Najlepšia je s ohrevom

Ak ste si práve zaobstarali bazén, vedzte, že chemickými prostriedkami dokážete vodu vyčistiť len na cca 20 %. Zvyšných 80 % čistoty za vás vyrieši vhodne zvolená filtrácia.

Bazénová filtrácia. Ako ju vybrať?

Tých je však viacero druhov s rôznym účinkom a výkonom, poradíme vám preto, ktorá z nich sa hodí práve pre váš bazén a na čo pri jej výbere nezabudnúť.

Najlepšie pieskové filtrácie

Najlepšie kartušové filtrácie

Základom je filter a čerpadlo

Bazénový filtračný systém je v podstate tvorený uzavretým okruhom, ktorý čistí vodu z bazéna a očistenú ju vracia späť. Skladá sa z týchto častí:

  • Filter – ide o vodotesnú nádrž, ktorá obsahuje filtračnú kartušu alebo materiál zabezpečujúci samotné zachytávanie nečistôt.
  • Čerpadlo – má na starosti nasávanie znečistenej vody z bazéna, jej pretláčanie cez filter a návrat už vyčistenej vody do bazéna. Môže byť jednofázové s pripojením do klasickej 230 V zásuvky alebo napevno, výkonnejšie čerpadlá bývajú 3-fázové a vyžadujú teda 3-fázový prívod el. energie.
  • Skimmer – zariadenie na zachytávanie nečistôt z hladiny vody. Skimmer býva umiestnený na jednej zo stien bazéna, môže byť buď pevne zabudovaný, alebo závesný. Je vybavený aj sitkom, resp. košíkom na zachytávanie veľkých nečistôt (steblá trávy, listy a pod.).
  • Potrubie – prepája jednotlivé prvky filtračného sytému. Najčastejšie býva vyhotovené z plastu, pri nafukovacích bazénoch sú jednotlivé rúry ohybné pre jednoduchšiu manipuláciu.
  • Vratná tryska – prúdi cez ňu vyčistená voda späť do bazéna.
  • 4-cestný ventil – na pieskovej filtrácii umožňuje navoliť viacero režimov prevádzky. Základom je štandardné filtrovanie, pomocou spätného preplachu filter vyčistíte, čistiaci výplach zasa odstráni rozvírený piesok do odpadu a štvrtá poloha umožní zazimovanie filtrácie mimo sezóny.
  • 6-cestný ventil – oproti štvorcestnému ventilu disponuje funkciou vyprázdňovania bazénovej vody mimo filter do odpadu alebo inde a funkciou úplného uzavretia ventilu.
  • Manometer – ukazuje tlak vody vstupujúcej do filtra. Príliš vysoký tlak znamená, že filter je znečistený alebo upchatý a mali by ste ho vyčistiť, prípadne vymeniť filtračné médium.
  • Elektroinštalácia filtračného systému – skladá sa spravidla z rozvodnej skrinky, pomocou ktorej je čerpadlo napevno pripojené k elektroinštalácii domu. Môže obsahovať istiace, prípadne ochranné prvky (prúdový chránič) či napr. aj časovač alebo ďalšie obvody, ktoré spustia filtráciu v požadovanom čase alebo pri požadovanej teplote vody.

Dôležitá je účinnosť i rýchlosť

Účinnosť filtrácie sa udáva podľa toho, aké veľké nečistoty dokáže odstrániť. Slúži na to jednotka mikrón, čo je v podstate len iný názov pre mikrometer. Ide o 1 tisícinu milimetra, teda 1 milióntinu metra. Pre porovnanie, priemer ľudského vlasu je cca 50 mikrónov, častice prachu v domácnosti merajú cca 4 mikróny a baktérie cca 2 mikróny.

Bazénová filtrácia na vodnej hladine

Ďalším dôležitým parametrom je prietok, teda rýchlosť filtrácie. Výrobcovia tento parameter špecifikujú v m3/h alebo v l/h, pričom platí, 1 m3/h = 1 000 l/h. Pre dostatočne čistú vodu vo vašom súkromnom bazéne by mal byť filtračný systém schopný prefiltrovať celý objem bazéna každých 6 – 8 h pri bežnej prevádzke a každé 3 – 4 h pri intenzívnom používaní počas najhorúcejších dní.

Príklad výpočtu potrebnej rýchlosti filtrácie:

Nadzemný bazén Marimex Florida 4,57 × 1,32 m

Využiteľný objem bazéna podľa výrobcu: 21 000 l = 21 m3

Potrebná rýchlosť filtrácie pri bežnej prevádzke: 21 m3/8 h = 2,62 m3/h

Potrebná rýchlosť filtrácie pri najnintenzívnejšej prevádzke: 21 m3/3 h = 7 m3/h

V praxi by ste mali hodnotu prispôsobiť intenzite používania bazéna. Ak máte deti alebo časté návštevy, voľte skôr čerpadlo, ktoré zvládne aj najintenzívnejšiu prevádzku.

Kartušová bazénová filtrácia

Hodí sa skôr k menším bazénom, vo veľkých nie je príliš efektívna, pretože dovoľuje pomalší prietok vody – cca 1 – 6 m3/h.

Kartušový filter sa skladá z vodotesnej nádržky, v ktorej je umiestnená filtračná kartuša – ide o plastový valec, na ktorom je pripevnená filtračná vložka, najčastejšie z polyesteru. Takýto filter dokáže bazénovú vodu zbaviť nečistôt s veľkosťou 10 – 20 mikrónov.

Kartušová filtrácia

Nevýhodou kartušového filtra je, že sa rýchlo zanáša nečistotami. Čistiaci proces je trochu komplikovanejší než pri pieskovej filtrácii. Filter musíte vybrať z filtračnej nádrže a očistiť prúdom vody zo záhradnej hadice (vysokotlakové čističe radšej nepoužívajte, aby ste filter nepoškodili). Cca dvakrát za sezónu budete musieť použiť chemický roztok na čistenie filtrov.

Kartušový filter neumožňuje priame pripojenie bazénového vysávača. El. príkon čerpadla v takomto systéme je do 100 W, životnosť filtra je 2 – 3 sezóny.

Piesková bazénová filtrácia

Na rozdiel od kartušovej je drahšia a výkonnejšia – dokáže teda dostatočne rýchlo filtrovať vodu aj vo väčších bazénoch. V praxi sa stretnete s modelmi od 3 m3/h až po vyše 20 m3/h pre skutočne obrovské bazény.

Skladá sa z filtračnej nádrže, ktorá je naplnená kremičitým pieskom – cez ten čerpadlo pretláča vodu. Hrany piesku sú dostatočné drsné na to, aby zachytili nečistoty s veľkosťou 20 – 50 mikrónov a väčšie – oproti kartušovej filtrácii je teda piesková menej účinná, čo znamená viac bazénovej chémie.

Piesok sa časom opotrebúva, pretože jeho hrany sa obrusujú a vyhladzujú, takže po nejakom čase nedokáže už nečistoty zachytiť.

Piesková bazénová filtrácia

Pieskový filter má veľmi jednoduchú údržbu. Čistí sa spätným preplachovaním, pri ktorom sa pomocou 4- či 6-cestného ventilu obráti tok vody a zachytené nečistoty sa tak vyplavia von alebo do kanalizácie spolu s malým množstvom piesku. Takéto čistenie je ekonomicky neefektívne, keďže pri ňom spotrebujete pomerne veľké množstvo vody.

Alternatívnym materiálom pre pieskovú filtráciu je tzv. zeolitový piesok, vyrobený z minerálu zvaného zeolit. Má kryštalický tvar a zachytí dokonca menšie nečistoty ako kremičitý piesok. Postačí vám z neho menšie množstvo a nemusíte ho ani preplachovať tak často ako piesok.

Ďalšou alternatívou je tzv. filtračné sklo – ide o drvené recyklované sklo, ktoré dokáže filtrovať nečistoty s veľkosťou iba 5 mikrónov. Vďaka zápornému elektrickému náboju priťahuje kladné ióny, napr. železo či mangán. Manipulácia s ním je bezpečná, pretože na dotyk je hladké, nie ostré.

Nevýhodou pieskovej filtrácie je okrem vyššej ceny aj vyššia spotreba energie, ktorá sa pohybuje v stovkách W, v závislosti od prietoku filtračného systému.

Dopĺňanie piesku do pieskovej bazénovej filtrácie

Kremelínová bazénová filtrácia

Nájdete v nej mriežky, ktoré sú pokryté jemným bielym práškom, vyrobeným z rozdrvených pozostatkov drobných vodných organizmov. Ten dokáže odfiltrovať dokonca 5-mikrónové častice.

Čistenie je podobné ako pri pieskových filtroch, no kremelínový prášok musíte po každom čistení doplniť. Môžete ho pridať aj cez skimmer. Samotné mriežky by ste mali vymeniť každé 2 – 3 sezóny.

Pri manipulácii s kremelínovým filtrom by ste mali byť opatrní a používať respirátor, pretože pri vdýchnutí je kremelínový prášok škodlivý.

Obľúbené značky a ceny bazénových filtračných systémov

Najlacnejším variantom je kartušový filtračný systém, jeho cena sa pohybuje v desiatkach eur.

Piesková filtrácia je cenovo náročnejšia, ceny najmenej výkonných začínajú tesne pod 100 eurami, najlepšia piesková filtrácie môže stáť aj niekoľko stoviek. Samozrejme, použitie alternatívneho filtračného materiálu tento systém ešte viac predraží.

Najnákladnejší filtračný systém je kremelínový, jeho cena začína na vyše 200 eurách.

Obľúbená je napr. kartušová či piesková filtrácia Bestway, Hayward, Mountfield, Marimex, Intex, Makers, Mypool, Astralpool, Brilix a Steinbach.

Hodnotenie článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 08.07.2019

Autor
Michal Toma

Michal Toma

Som technik telom i dušou. Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z nich ucelený text, ktorý vám pomôže zorientovať sa v naoko zložitom svete techniky, či v iných oblastiach života. Vo voľnom čase píšem blog o pive, ktorý je malým oknom do sveta stoviek chutí, vôní a zážitkov, aké nám pivo ponúka.

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Pridať komentár