Najlepšie domové alarmy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Domový alarm je šikovné zariadenie, ktoré vám pomôže ochrániť vašu domácnosť. Okrem toho, že zabráni vstupu neželanej osoby, má aj ďalšie benefity. Dokáže vás napríklad upozorniť na únik plynu, zvýšenú vlhkosť v dome či požiar. Bezpečnostné alarmy sú vhodné do rodinných domov, bytov, garáží, kancelárií, na záhradné chaty či rekreačné chalupy. Ako si vybrať vhodný domový alarm z množstva ponúkaných produktov? To vám prezradíme v našom podrobnom návode.

Ako vybrať domový alarm?

Zabezpečenie domácnosti sa stáva čoraz dostupnejšie, k popularite tohto zariadenia prispieva rozmach bezdrôtových domových alarmov, ktorých inštalácia si nevyžaduje odbornú pomoc. Alarm dokáže postrážiť akýkoľvek objekt, ak práve nie ste v ňom a vďaka množstvu prvkov, ktoré je možné k bezpečnostnému systému pripojiť, vie odradiť zlodeja od záškodníckej činnosti, prípadne vás včas upozorniť na to, že sa niečo deje, aby ste vedeli adekvátne zasiahnuť a ochrániť tým svoj majetok.

Pred tým, než sa pustíte do výberu vhodného domového alarmu, mali by ste vedieť, aké typy alarmov sú na trhu dostupné, ktoré parametre treba sledovať, či aké praktické funkcie sa vám zídu. V našom článku sa dozviete všetko potrebné, aby bol pre vás výber domového alarmu hračkou a kúpili ste si ten, ktorý bude maximálne spĺňať vaše požiadavky.

Najlepšie domové alarmy

Názov Hodnotenie Detail
Bentech G06   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Evolveo Sonix   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
iGET Security M5-4G Premium   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
iGET Security M3B   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bentech O2 GSM BS025   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Domové alarmy – recenzie

Ako sa rozhodnúť a kúpiť si z množstva ponúkaných produktov ten domový alarm, s ktorým budete spokojní? Vybrali sme pre vás niekoľko domových alarmov, ktoré zaujmú pomerom ceny a kvality i ponúkanými funkciami. Zamerali sme sa na parametre konkrétnych bezpečnostných systémov, ich výhody a nevýhody a pri hodnotení sme brali do úvahy aj reakcie a recenzie spotrebiteľov. Ktorý alarm vás zaujal najviac a ako obstál v našom teste?

Ako vybrať domový alarm

Domáci bezpečnostný systém je súbor vzájomne prepojených zariadení, ktoré chránia váš majetok pred zlodejmi či iným nebezpečenstvom. Keďže ide o širokú definíciu, do tejto kategórie patria domové alarmy, bezpečnostné kamery, domáce automatizačné systémy i rôzne detektory (napr. úniku plynu). Pred tým, než sa pustíte do výberu vhodného domového alarmu, si odpovedzte na niekoľko otázok. Patrí k nim napríklad, čo chcete ochrániťaký spôsob inštalácie preferujeteaký veľký je váš domovaké sú zvyky vašej rodiny či aký máte rozpočet. Odpovede vám pomôžu zúžiť výber na vhodné modely domových alarmov, z ktorých budete následne vyberať.

Pred kúpou domového alarmu berte do úvahy vek a stav vášho domucelkovú hodnotu cenných predmetov, ktoré máte v domácnosti a hlavný účel bezpečnostného systému. Tým môže byť ochrana pred zlodejmidomáca automatizácia alebo monitorovanie okolitého prostredia (únik plynu, požiar, vlhkosť, teplota a podobne). Následne si zvoľte správne komponenty, ktoré budú súčasťou domového alarmu a dokážu medzi sebou komunikovať. Tiež si premyslite, či chcete domový alarm napojiť na nepretržité call centrum bezpečnostnej služby, alebo si dokážete svoju domácnosť monitorovať svojpomocne. Rátajte s tým, že za profesionálne sledovanie budete platiť pravidelné poplatky, čo vám navýši váš mesačný rozpočet.

Postupne vás prevedieme výberom vhodného domového alarmu, ktorý ochráni nielen vaše cennosti. V našom podrobnom návode sa dozviete, aké typy alarmov sú dostupné na trhu, čo je súčasťou bezpečnostného systému a aké funkcie vám alarmy môžu poskytnúť. Prezradíme vám tiež, ako sa domové alarmy ovládajú, aké existujú typy komunikácie medzi centrálnou jednotkou a jednotlivými prvkami a čo ďalšie sledovať pred kúpou.

Základné typy alarmov

Domové alarmy sa delia podľa typu pripojenia. Rozoznávame drôtové, bezdrôtové a kombinované (hybridné) alarmy. Každý z uvedených typov má svoje výhody aj nevýhody a hodí sa do iných situácií. Drôtové alarmy prenášajú signál medzi detektormi a centrálnou jednotkou pomocou pevného drôtového prepojenia. Bezdrôtové alarmy využívajú na prenos rádiový signál, dostupné mobilné siete alebo Wi-Fi. Kombinované alarmy dokážu využívať oba uvedené spôsoby prenosu signálu súčasne.

Drôtové domové alarmy

Drôtové zabezpečovacie systémy sú na trhu dostupné najdlhšie a kedysi v rebríčkoch predajnosti dominovali. Dôvodom boli nedostatky prenosu bezdrôtového signálu, ktoré dnes už nie je pri kvalitných produktoch pociťovať, a tak sa pomer predaných typov alarmov obracia. Jednotlivé prvky drôtových domových alarmov sú medzi sebou prepojené drôtom, čo znamená, že sú napevno umiestnené na konkrétnom mieste.  

Drôtový domový alarm je ideálne inštalovať v čase, keď staviate dom alebo robíte v domácnosti väčšie stavebné úpravy (napr. nový rozvod elektriny). Jeho umiestnenie si rozmyslite vopred, aby ste sa vyhli neskoršiemu sekaniu do steny a následnému maľovaniu. V čase výstavby môžete kabeláž potrebnú pre fungovanie alarmu zapracovať do priestorov určených pre drôty. Ak dom už postavený máte a nechystáte v blízkej dobe ani žiadnu prerábku, alternatívnym riešením je nákup líšt. V nich môžete viesť káble domového drôtového alarmu tak, aby neboli viditeľné. Hoci nejde o esteticky najideálnejšie riešenie, rozhodne je lepšie, než keby ste káble nechali visieť len tak voľne.

Inštalácia domového alarmu

K hlavným nevýhodám drôtových alarmov patrí ich náročnejšia inštalácia, ktorá si vyžaduje stavebné zásahy. Naopak, k ich výhodám môžeme priradiť nižšiu obstarávaciu cenu, lacné náhradné komponenty či bezúdržbovú prevádzku, keďže nie je nutná žiadna výmena batérií. K ďalším benefitom patrí, že sa nemusíte obávať výpadku elektrického prúdu, pretože väčšina drôtových alarmov disponuje záložnou batériou. Tá udrží zabezpečovací systém v prevádzke po dobu niekoľkých hodín a keď sa obnoví dodávka prúdu, záložná batéria sa sama dobije, a preto ju nemusíte meniť. Drôtové alarmy sú spoľahlivou voľbou na miestach, kde je nestabilné internetové pripojenie, prípadne tam pripojenie na internet nie je vôbec.

Výhody:

  • nižšia obstarávacia cena
  • bezúdržbová prevádzka
  • funkčnosť aj pri výpadku prúdu
  • lacné náhradné komponenty

Nevýhody:

  • zložitejšia inštalácia
  • dodatočné náklady za lišty
  • nemožnosť prenášania

Bezdrôtové domové alarmy

Bezdrôtové domové alarmy sú pohodlnejšou alternatívou zabezpečenia domu, prípadne iného objektu. Vzhľadom na to, že vývoj bezdrôtových technológií pokročil, stávajú sa tieto typy alarmov priamou konkurenciou drôtových. Súčasné bezdrôtové zabezpečovacie systémy dokážu používateľom poskytnúť viac informácií a k ich hlavným výhodám patrí jednoduchá inštalácia a širšie možnosti využitia, ktoré nie sú obmedzené len na zabezpečenie. Bezdrôtové sady domových alarmov sú však drahšie, no na druhej strane nemusíte investovať do stavebných úprav. Ak teda požadujete zabezpečenie objektu bez výraznejších zásahov, bezdrôtový variant je ideálnou voľbou.

K ďalším nesporným benefitom patrí možnosť premiestňovania jednotlivých bezpečnostných prvkov, a to kamkoľvek v rámci dosahu signálu riadiacej jednotky. Kvalitnejšie bezdrôtové alarmy majú dosah 80 až 100 metrov. Ako už správne tušíte, komunikácia medzi centrálou a komponentmi prebieha bezdrôtovo prostredníctvom GSM signálu alebo Wi-Fi. Každý prvok bezdrôtového bezpečnostného systému napája vlastná batéria, ktorú je nutné z času na čas vymeniť. Toto je nepraktické, ak GSM alarm používate napríklad na zabezpečenie chaty či odľahlejšieho objektu. Ak chcete GSM alarmom na batérie zabezpečiť objekt, ktorý navštevujete len niekoľkokrát do roka, radšej si to dobre premyslite, pretože s vybitou batériou tento bezpečnostný systém stratí svoju primárnu funkciu. Bezdrôtové alarmy sa tak stávajú vhodnou voľbou pre obývané objekty alebo tie, ktoré chodíte pravidlene kontrolovať.

Inštalácia bezdrôtového domového alarmu

Pri bezdrôtových domových alarmoch rátajte s vyššími obstarávacími nákladmi na zakúpenie ďalších komponentov. Náklady budete mať aj na samotné batérie, ktoré je nutné v pravidelných intervaloch vymieňať. Bezdrôtový typ sa tak skvele hodí ako alarm do bytu, domu či garáže. Keďže odpadajú akékoľvek stavebné úpravy, môžete ho umiestniť aj do kompletne zariadenej domácnosti. V prípade potreby je možné bezdrôtové systémy rozšíriť o ďalšie bezpečnostné prvky.

V závere treba ešte upozorniť, aby ste si dávali pozor na lacné alarmy. Tie môžu trpieť nedostatkami prenosu bezdrôtového signálu, ktoré sa potom prejavia v podobe nedostatočne zabezpečeného prenosového kanálu, častej straty komunikácie medzi riadiacou jednotkou a jednotlivými detektormi, jednosmerného prenosu informácií a podobne. Ak ste objavili lacný alarm z Číny, radšej sa mu vyhnite a vsaďte na overené značky, ktorým dôverujú mnohí spotrebitelia.

Výhody:

  • možnosť ľubovoľneho premiestňovania
  • jednoduchá inštalácia systému

Nevýhody:

  • vyššia obstarávacia cena
  • nutnosť pravidelnej výmeny batérií
  • lacné alarmy trpia nedostatkami signálu

Súčasti domového alarmu

Domový alarm je systém, ktorý sa skladá z viacerých prvkov, aby bola zabezpečená čo najvyššia možná miera ochrany. Každý bezpečnostný prvok má svoju funkciu a je len na vás, ktoré z týchto prvkov budete chcieť využiť. Základom každého bezpečnostného systému je riadiaca jednotka a niekoľko ďalších súčastí, pričom tie je možné v prípade potreby dokupovať. Ak požadujete efektívne zabezpečenie vášho domu či inej nehnuteľnosti, nevsádzajte len na jeden prvok, ale zvoľte ich niekoľko. 

Riadiaca jednotka

Základom drôtového alebo bezdrôtového alarmu je centrálna jednotka, ktorá zbiera hlásenia z jednotlivých súčastí zabezpečovacieho systému. V prípade poplachu aktivuje nastavené opatrenia, ktoré môžu mať podobu zaslania sms správy, telefonátu, spustenia hlasnej sirény a podobne. Niektoré alarmy sú schopné priamo kontaktovať bezpečnostnú službu či spustiť hasiaci systém, ak ho máte v dome nainštalovaný.

Siréna

Siréna patrí k dôležitým častiam poplašného zariadenia, pretože dokáže neželaného hosťa prekvapiť. Nenápadný prvok sa pripevňuje na stenu, strop alebo vonkajšiu stranu domu. Po prijatí impulzu začne vydávať hlasitý zvuk, ktorý môže mať viac než 100 decibelov. Zlodej, ktorý sa snažil v tichosti niečo ukradnúť, je vyrušený. Mnoho neskúsenejších zlodejov v tomto momente vezme nohy na plecia a váš majetok je tak ochránený. Pri tých skúsenejších lupičoch hlasný alarm nemusí znamenať prerušenie snahy o vlámanie sa do vášho domu, avšak zvuky dajú všetkým naokolo vedieť, že sa niečo deje. Siréna má svoj význam len v tom prípade, ak bývate v zastavanej časti mesta či obce a máte naokolo susedov. Ak ste na osamotenom mieste, kde široko ďaleko nikto nie je, alarm stráca svoj zmysel, pretože nemá koho upozorniť.

Snímače pohybu

Snímače pohybu sa často označujú ako PIR senzory. Ide o pasívne infračervené senzory, ktoré sú schopné zachytiť pohyb osôb vo vymedzenom priestore na základe odlišnej teploty. Človek má totižto vyššiu teplotu než jeho okolie. S takýmito senzormi sa môžete stretnúť napríklad na chodbách, kde je automatické osvetlenie, prípadne na toaletách či ďalších často navštevovaných verejných miestach. Princíp fungovania je všade rovnaký.

Domový alarm so snímačom pohybu

PIR senzory sa zvyčajne umiestňujú do rohov miestností, aby dokázali zabrať čo najväčšiu plochu snímania. Pred prvým použitím je nutné pohybové senzory správne nakalibrovať na čas, kedy sa nezdržujete doma, aby fungovali v dobe, keď je to žiaduce. Pokročilejšie PIR senzory dokážu odlíšiť človeka od domáceho zvieraťa, čím sa znižuje počet falošných poplachov.

Magnetické detektory

Magnetické detektory sa skladajú z dvoch častí, tou prvou je riadiaca jednotka, ktorá sleduje celistvosť magnetického poľa, a druhou je magnetická časť. Ak sú obidva tieto prvky blízko seba, je vytvorené magnetické pole, ktoré udržiava alarm v pokoji. Tento typ alarmu sa používa na dverách alebo oknách, pretože po otvorení dôjde k prerušeniu magnetického poľa, čím sa spustí alarm. Prepracovanejšie verzie magnetických spínačov dokážu sledovať neporušenosť plochy a ich využitie je napríklad ako ochrana proti rozbitiu okna.

Detektory rozbitia okna majú vyššiu úroveň zabezpečenia, keďže okrem otvorenia okna dokážu oznámiť i jeho rozbitie. Senzory sú schopné detekovať rozbitú sklenenú plochu už od 1 metra štvorcového. Niektoré výskumy potvrdili, že mnoho zlodejov považuje práve okno za najjednoduchšiu cestu, ako vniknúť do domu. Vďaka magnetickým detektorom sa takémuto vniknutiu viete vyhnúť, pretože alarm vás okamžite upozorní.

Kamery

Kamery dokážu zaznamenávať obraz v zornom poli a sú užitočným pomocníkom, ak chcete mať obraz o tom, čo sa deje v nehnuteľnosti počas vašej neprítomnosti. Kamery sa považujú za pasívny prvok, ktorý dopĺňa bezpečnostný alarm. Pomocou nich môžete identifikovať zlodeja alebo iné nebezpečie v určitých častiach vášho domu. Najčastejšie zaznamenávajú dianie v slučkách, ktoré majú dĺžku niekoľko sekúnd až minút. Prepracovanejšie kamery dokážu zachytiť ostrý obraz aj za zhoršených svetelných podmienok. Sú skvelým doplnkom k sirénam, senzorom a hlásičom.

Moderné GSM alarmy s kamerou umožňujú prenos obrazu do počítača alebo smartfónu, a to na neobmedzenú vzdialenosť. Svoju nehnuteľnosť tak máte pod kontrolou, aj keď ste stovky kilometrov od domova. V ponukách obchodov sú dostupné taktiež zabezpečovacie systémy, ktorých jediným bezpečnostným prvkom sú kamery. V tomto prípade ide o bezpečnostné kamerové systémy, ktoré sledujú okolie.

Hlásiče

Hlásiče sú doplnkové senzory, ktoré sa špecializujú na konkrétny problém. Vďaka nim si zvýšite celkovú bezpečnosť a dôkladnejšie tak ochránite svoj majetok. Ak hlásiče neboli súčasťou vášho alarmu, môžete si ich dokúpiť samostatne. Patrí sem napríklad detektor požiaru, resp. dymu, detektor úniku plynu či detektor vlhkosti a prítomnosti vody.

  • Hlásič požiaru – senzor zachytí dym v priestore a okamžite vás informuje vami zvoleným spôsobom.
  • Hlásič úniku plynu – alarm aktivuje na základe detekcie unikajúceho plynu v domácnosti, napríklad oxidu uhoľnatého.
  • Hlásič vlhkosti – dokáže zaznamenať neobvykle zvýšenú vlhkosť, prípadne aj vytekajúcu vodu v objekte (napr. vytečenie práčky, prasknuté vodovodné potrubie a podobne).

Hlásiče sa umiestňujú na miesta, kde hrozí konkrétne vyššie spomenuté nebezpečenstvo. Ideálnym miestom je kuchyňa kvôli úniku plynu alebo požiaru, tiež kotolňa, v ktorej sa nachádza plynový kotol, či okolie krbu. Ďalším vhodným miestom na umiestnenie hlásiča je kúpeľna pre prasknuté potrubie či vytečenie práčky. Vašu domácnosť neohrozujú len zlodeji, ale aj takéto nepredvídané a nepríjemné situácie, pri ktorých viete vďaka alarmu včas zasiahnuť.

Najlepšie detektory dymu, plynu, vody 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Najlepšie detektory dymu, plynu, vody 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Detektory plynu, dymu, vody, CO a CO 2 sú veľmi šikovnými pomocníkmi, ktorí zvyšujú bezpečnosť vo vašej domácnosti. Chránia vaše zdravie, život a tiež majetok. Aký typ potrebujete práve vy, koľko tieto bezpečnostné prvky stoja, aké sú ich funkcie a na čo nezabudnúť pri kúpe? Všetko potrebné sa dozviete v našom návode na výber najlepšieho detektora. Najlepšie detektory dymu... Prečítať článok

Infrazávory

Ifrazávory môžu vysielať jeden alebo viac súvislých lúčov. Ich ochranná funkcia spočíva v tom, že keď dôjde k narušeniu alebo prerušeniu lúča, spustí sa poplach a vy (prípadne aj vaše okolie) ste informovaní o tom, že sa niečo deje. Dosah infrazávor sa pohybuje okolo 20 metrov. Jednotlivé zariadenia môžete rozmiestniť tak, aby sa lúče krížili, zabezpečíte si tak ochranu čo najväčšej plochy.

Funkcie domových alarmov

Každý alarm ponúka iné funkcie, no základné sa u väčšiny zhodujú. Samozrejme, aby sa výrobcovia od seba odlíšili a prilákali na svoju stranu nových zákazníkov, snažia sa funkcie vyvíjať a ponúkať spotrebiteľom to, čo iný produkt nemá. Pred kúpou zvážte, ktoré funkcie sú pre vás podstatné a podľa toho vyberajte vhodný domový alarm. S akými funkciami sa môžete stretnúť? Mnohé z nich vám uľahčia používanie alarmu.

Bezdrôtový alarm s Wi-FI

Záložná batéria

Záložná batéria je doménou drôtových alarmov, no nájdete ju aj pri niektorých centrálnych jednotkách bezdrôtových bezpečnostných systémov. Ide o užitočnú funkciu, ktorá sa hodí v prípade výpadku elektrického prúdu. Vďaka batérii v zálohe dokáže zabezpečovací systém bez problémov fungovať ďalej, a tak je váš majetok chránený aj počas odstávky elektriny. Životnosť batérií sa pohybuje od 5 do 15 hodín, avšak pri lacných systémoch je životnosť nižšia alebo táto funkcia úplne chýba. Po opätovnom spustení dodávky elektrického prúdu sa batéria dokáže sama dobiť a je pripravená na ďalšie použitie.

Nastavenie poplachových zón

Pri každom senzore alebo detektore dokážete zvoliť inú dĺžku omeškania, než dôjde k vyvolaniu poplachu. Hodí sa to, ak používate viacero bezpečnostných prvkov. Pri najdôležitejších senzoroch si napríklad nastavíte okamžité spustenie alarmu, pri tých menej dôležitých zas vyvoláte alarm až po určitom čase.

Pamäť na telefónne čísla

Vďaka pamäti na telefónne čísla je možné uložiť viacero kontaktov, na ktoré budú odosielané SMS správy. Hodí sa to vtedy, ak máte domácnosť s viacerými členmi a chcete, aby vedel každý z nich ovládať alarm. Po telefonickom oznámení poplachu tak môžu všetci vybraní používatelia riadiť centrálnu jednotku alarmu a upraviť nastavenie zabezpečenia podľa potreby.

Pamäť na záznamy

Pamäť na video alebo audio záznamy je užitočným pomocníkom, ktorý vám dovolí spätne si prehrať záznam z vášho objektu, aby ste vedeli, čo konkrétne sa v danom momente udialo. Niektoré alarmy majú pamäť integrovanú praimo v kamere, avšak tá máva spravidla menšiu kapacitu. Iné alarmy disponujú slotom na pamäťovú SD kartu. Ak zvolíte alarm s podporou pamäťových kariet, vyberajte taký, ktorý dokáže čítať karty s niekoľkými desiatkmi GB.

Aktuálna teplota

Meranie aktuálnej teploty patrí k doplnkovým funkciám. Oceníte ju vtedy, ak chcete v určitej miestnosti uchovať špecifické teplotné podmienky. Je vhodná napríklad do vínnych pivníc a ďalších objektov, v ktorých je teplota podstatná a jej neúmerné zvýšenie alebo zníženie by mohlo poškodiť veci nachádzajúce sa v objekte. Niektoré modely umožňujú ovládanie teploty tým, že môžete regulovať klimatizáciu alebo kúrenie.

Reproduktory a mikrofóny

Domové alarmy vybavené audiotechnikou vám umožnia obojsmernú telefonickú komunikáciu. Na alarm si môžete zatelefonovať i vytočiť z neho číslo. Táto funkcia nájde využitie v situácii, keď do domu vnikne niekto cudzí a vy o tom dostanete upozornenie na mobil. Cez telefón sa prepojíte s centrálnou jednotkou a zlodeja prostredníctvom reproduktorov vystrašíte. Vďaka zabudovanému reproduktoru a mikrofónu sa ľahko na diaľku dohovoríte s členom domácnosti, prípadne viete rodinného príslušníka naviesť, ako odkódovať domový alarm.

Pripojenie kamery

Možnosť pripojenia kamery oceníte, ak potrebujete vedieť, čo sa v zabezpečenom objekte deje. Ľahko tak skontrolujete, či bol poplach oprávnený alebo falošný. Kamera prostredníctvom Wi-Fi, GSM siete alebo iného pripojenia ponúka aktuálny obraz zachytávajúci zorné pole. V prípade, že chcete objekt strážiť aj v noci, zvoľte kameru, ktorá disponuje nočným videním.

Bezpečnostná kamera

Displej

Displej uľahčí ovládanie bezpečnostného systému, niektoré alarmy však displej nemajú a namiesto zabudovaného displeja jeho funkciu plní váš smartfón. Displej dokáže napríklad zobraziť, ktoré časti alarmu sú momentálne zapnuté alebo vypnuté. Staršie domové alarmy majú menej prepracovaný displej, ktorý ukazuje len písmena alebo číslice. Naopak, novšie domové alarmy sú vybavené plne grafickým displejom a niektoré dokonca i dotykovým displejom. V rámci displeja za zamerajte na jeho čitateľnosť a podsvietenie, aby ste naň dobre videli za akýchkoľvek svetelných podmienok.

Klávesnica

Niektoré alarmy majú samostatne umiestnené klávesnice, iné zas integrujú klávesnicu do dotykového displeja. Klávesnica sa považuje za nevyhnutný doplnok, pretože práve pomocou nej sa na domovom alarme zadáva bezpečnostný kód.

Časovač

Pomocou časovača nastavíte, kedy sa má alarm zapnúť alebo vypnúť. Vyhnete sa tak neustálemu zapínaniu, keď opúštate svoj dom a vypínaniu po príchode domov.

Pokročilé funkcie

Prepracovanejšie systémy ponúkajú svojim používateľom množstvo inteligentných funkcií. Patrí k nim napríklad ovládanie osvetlenia, žalúzií, zavlažovania, termostatu alebo otváranie garáže. Stretnúť sa môžete aj s možnosťou sledovania spotreby energií cez mobilnú aplikáciu, ktorú máte nainštalovanú v smartfóne. Zvážte, či takéto funkcie vyžadujete a či sa vám za ne oplatí priplatiť si nejaké to euro navyše. 

Inteligentná domáca automatizácia vám dokáže zjednodušiť bežné úkony, a preto sa tzv. Smart Home funkcia stáva čoraz populárnejšou. Hoci nejde o priame bezpečnostné prvky, možnosť automatizácie vám dovolí prispôsobiť si domácnosť podľa preferencií vašej rodiny. Ovládanie domácnosti prebieha bezdrôtovo a najčastejšie cez spomínanú aplikáciu, ktorú máte nainštalovanú v smartfóne.

Ovládanie domového alarmu

Domový alarm by sa v ideálnom prípade mal ovládať ľahko a intuitívne, aby ste jeho nastavovaním nestrávili príliš veľa času. Podľa toho, aký konkrétny model domového alarmu si vyberiete, môžete natrafiť na štyri možnosti ovládania. Patrí k nim centrálna jednotka s klávesnicou, ovládanie cez počítač, ovládanie cez mobilnú aplikáciu alebo diaľkové ovládanie. Každému vyhovuje niečo iné a tak si zvoľte také ovládanie, ktoré je pre vás najpohodlnejšie.

Centrálna jednotka s klávesnicou

K ovládaniu mnohých alarmov slúži centrálna jednotka, ktorá má displej a klávesnicu. Tie modernejšie majú dotykový displej, v ktorom je klávesnica priamo zabudovaná. Táto časť domového alarmu býva doplnená o GSM model, vďaka ktorému vám bude alarm zasielať SMS správy a informovať vás o spustenom poplachu či ostatných činnostiach, ktoré sa dejú v objekte. Informácie môžete dostávať vy, zvyšní členovia vašej domácnosti alebo aj bezpečnostná služba, na ktorú je alarm napojený.

Centrálna jednotka domového alarmu

Prostredníctvom centrálnej jednotky môžete celý systém nastaviť i ovládať a integrovaná klávesnica slúži na zakódovanie či odkódovanie stráženého objektu. Po zakódovaní je alarm v pozore a stráži objekt až do doby, kým sa vrátite domov a opäť zadáte vopred zvolený kód. Centrálnu jednotku je z tohto dôvodu vhodné umiesniť do blízkosti vchodových dvier, aby ste ju mali pri odchode či príchode po ruke.

Ovládanie cez počítač

Ovládanie cez počítač umožňuje nastavovať alarm na diaľku. Fungovať môže cez webové rozhranie alebe cez špeciálny softvér, ktorý je nutné nainštalovať si do PC. Hoci si webovú stránku na ovládanie alarmu viete zobraziť aj na mobilnom telefóne, nie je to také prehľadné. Pri ovládaní cez špeciálny softvér, ktorý vám dodá firma, od ktorej ste alarm zakúpili, vám hrozí menšie riziko napadnutia hackermi.

Ovládanie cez mobilnú aplikáciu

Mnoho bezpečnostných systémov ponúka bezplatné aplikácie, ktoré si stiahnete do mobilu a potom cez ne ovládate alarm. Aplikácie sú dostupné pre najbežnejšie mobilné operačné systémy (Android, iOS) a okrem mobilu ich môžete nainštalovať napríklad aj na tablet či iPad. Vďaka tomu môžete svoj bezpečnostný systém neustále kontrolovať, aj keď ste stovky kilometrov ďaleko. Na diaľku viete objekt odomknúť, prípadne vypnúť falošný poplach alebo privolať potrebnú pomoc.

Zabezpečovací systém je možné prepojiť i so spotrebičmi a na diaľku ovládať napr. teplotu v domácnosti, zapínať a vypínať svetlá, manipulovať s elektronickými žalúziami a podobne. V tomto prípade už ide o inteligentnú domácnosť, ktorá podporuje ovládanie rôznych prvkov v nehnuteľnosti vrátane domových alarmov pomocou smartfónu alebo tabletu.

Diaľkové ovládanie

Niektoré domové alarmy umožňujú ovládanie cez diaľkový ovládač. Nájdete ich aj pri alarmoch bez centrálnej jednotky, kde práve ovládač zastupuje jej funkciu. Pri alarmoch s diaľkovým ovládačom sa nedá hovoriť o ovládaní na diaľku v pravom slova zmysle, pretože musíte byť v dosahu jednotlivých komponentov. Nie je to teda ovládanie ako v prípade PC alebo mobilu, keď sa môžete nachádzať aj stovky kilometrov od domácnosti. Cez tlačidlá na ovládači viete alarm zapnúť aj vypnúť, prípadne nastaviť časovač alebo jeho komponenty. Niektoré diaľkové ovládače sú veľmi skladné a je možné ich nosiť vo vrecku ako kľúčenku.

Typ komunikácie

Centrálna jednotka domového alarmu a jednotlivé komponenty môžu medzi sebou komunikovať rôznymi spôsobmi. Pri drôtových alarmoch prebieha komunikácia cez káble, avšak pri bezdrôtových bezpečnostných systémoch sa stretnete s niekoľkými odlišnými typmi. Kvalitnejšie domové alarmy poskytujú používateľovi niekoľko typov komunikácie súčasne, aby bola poskytnutá ochrana (napr. pri výpadku elektriny alebo Wi-Fi siete). S ktorými typmi pripojenia domových alarmov sa môžete stretnúť?

  • GSM – do centrálnej jednotky sa vloží SIM karta, ktorá umožní, aby alarm komunikoval prostredníctvom mobilnej siete, vďaka tomu je schopný v prípade ohrozenia odosielať SMS správy na vami zadané telefónne číslo.
  • Wi-Fi – ide o pomerne častý typ komunikácie bezdrôtových alarmov, v prípade ktorých medzi sebou môže komunikovať nielen centrála a bezpečnostné prvky, ale aj váš mobil či počítač. Na smartfón vám potom pri zistení hrozby chodia notifikácie. Je však dobré, aby alarm poskytoval aj iný druh komunikácie, pretože pri výpadku internetového pripojenia by ste prišli o ochranu.
  • Bluetooth – ide o štandardnú technológiu, ktorou v súčasnosti disponuje väčšina mobilných telefónov, tabletov, notebookov i počítačov. Ak technológiou Bluetooth disponuje aj váš domový alarm, môžete cez ňu zariadenie ovládať. Treba však dodať, že ovládanie je možné len z domova, pretože Bluetooth má obmezdený dosah, ktorý je zvyčajne do 10 metrov. Cez túto technológiu môžu taktiež medzi sebou komunikovať jednotlivé prvky bezdrôtového alarmu.
  • Rádiové vlny – toto pripojenie sa vyznačuje stabilitou a patrí k najrozšírenejším spôsobom bezdrôtovej komunikácie. Nájdete ho aj pod označením RFID.
  • ZigBee – ide o sieť, ktorá slúži k pripojeniu jednotlivých prvkov inteligentnej domácnosti. Zatiaľ ju využíva len niekoľko moderných domových alarmov, no vďaka tomuto typu pripojenia môžete bezpečnostný systém spolu s ďalšími prvkami ovládať aj na diaľku cez inetrnet.
  • Ethernet – toto pripojenie nájdete pri drôtových alarmoch. K jeho hlavným výhodám patrí vysoká stabilita a to, že na rozdiel od bezdrôtovej komunikácie nenesie žiadne riziko straty alebo prerušenia signálu. K tomu môže dôjsť len v prípade fyzického zásahu (napr. keď niekto presekne káble).

Čo ďalšie sledovať pred kúpou domového alarmu

Okrem ponúkaných funkcií domového alarmu, spôsobu ovládania či typu komunikácie medzi centrálnou jednotkou a ďalšími prvkami je dôležité sledovať aj mnohé iné parametre. K nim patrí napríklad možnosť napojenia na poplachové prijímacie centrum, počet dostupných komunikačných kanálov, operačný systém či odolnosť proti falošným poplachom. Postupne si ku každému parametru povieme niečo bližšie.

Domový poplašný systém

Možnosť napojenia na poplachové prijímacie centrum

Ide o jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý by ste mali vziať do úvahy, pretože väčšina prevádzkovateľov poplachových prijímacích centier vyžaduje, aby bol zabezpečovací systém certifikovaný. Ak služby bezpečnostnej agentúry neplánujete využívať a vystačíte si s vlastným monitorovaním, certifikát nemusí byť hlavným parametrom, ktorý budete pri výbere sledovať.

Počet komunikačných kanálov

Čím väčší počet komunikačných kanálov zabezpečovací systém využíva, tým je väčšia pravdepodobnosť, že vás v prípade potreby bude informovať o udalosti, ktorá nastala (poplach, porucha, neoprávnené vniknutie do objektu a podobne). Staršie systémy domových alarmov využívali na prenos informácií pevnú telefónnu sieť (PSTN), tie modernejšie vsádzajú na mobilnú sieť (GSM) a napojenie na internetovú sieť prostredníctvom Ethernet kábla alebo bezdrôtovo cez Wi-Fi. Pri komunikačných kanáloch je podstatné, aby boli na sebe nezávislé. Ak domový alarm využíva na prenos informácií napríklad tri GSM komunikátory, považuje sa to za jeden kanál, pretože pri prerušení GSM signálu, prestane byť alarm funkčný a neplní svoju funkciu.

Operačný dosah domového alarmu

Dosah každého signálu má svoje obmedzenia. Pri drôtových alarmoch je to dané dĺžkou káblov, pri bezdrôtových zas okolitými podmienkami. Každý výrobca uvádza dosah rádiového či iného signálu za ideálnych podmienok, reálny dosah sa preto môže líšiť od parametrov, ktoré sú uvedené pri výrobku. Na dosah bezdrôtového signálu vplýva počet prekážok, ktoré sa nachádzajú v priestore a tiež nepriaznivé vonkajšie vplyvy. Signál okrem počtu prekážok ovyplvňuje aj hrúbka predmetov či materiál, cez ktorý musí prechádzať. Čím sú uvádzané hodnoty dosahu rádiového signálu vyššie, tým lepšie pre vás. V hustej zástavbe musíte rátať s obmedzeným dosahom.

Systémová ochrana alarmu

Kvalitné zabezpečovacie systémy by mali byť vybavené ochranou proti vonkajšiemu narušeniu, a to v niekoľkých úrovniach. Systém teda musí byť schopný ochrániť nielen majetok, ale aj sám seba. Aby nedochádzalo k falšovaniu, rádiový signál medzi centrálnou jednotkou a jednotlivými detektormi má byť adekvátne šifrovaný. Zabráni sa tým odpočúvaniu či možnej výmene zariadení. Pre šifrovanie sa využíva komplikovaný algoritmus (napr. AES), ktorý je nemožné štandardne dešifrovať. K ďalšej ochrane patrí vyhradený kanál, ktorý slúži k tomu, aby nedošlo k strate spojenia medzi centrálou a detektormi. Šikovní páchatelia by totižto mohli použiť rušičky signálu, čím by domový alarm odstavili. Prepracované bezpečnostné systémy však tomuto dokážu odolávať, pretože majú špeciálne algoritmy, ktoré v prípade rušenia rádiového signálu automaticky preladia na iný komunikačný kanál, ktorý nie je rušený. S týmto súvisí i ďalšia funkcia, ktorou je oznámenie o rušení. Profesionálne zabezpečovacie systémy dokážu o rušení signálu informovať majiteľov zariadenia aj poplachové prijímacie centrum.

Odolnosť proti falošným poplachom

Vyberať by ste mali z domových alarmov, ktoré majú moderné detektory so špeciálnymi algoritmami. Tie dokážu filtrovať falošné poplachy, ktoré sa týkajú napríklad domácich zvierat alebo vonkajších vplyvov (napr. slnečné žiarenie, prúdenie teplého vzduchu, pohyb záclon a podobne). Ak teda máte v stráženom objekte domáce zvieratá, takýmito detektormi viete eliminovať počet zbytočných poplachov.

Zapnutie domového alarmu

Požiadavky na prevádzkové podmienky

Každý bezpečnostný systém má iné detekčné schopnosti, pričom majú na to vplyv okolité klimatické podmienky. Ak je napríklad v konkrétnej miestnosti vysoká teplota vzduchu, prípadne vlhkosť, detektory pohybu nemusia spoľahlivo zaznamenať pohyb človeka. Dôvodom je, že teplota vzduchu v miestnosti je približne rovnaká ako teplota ľudského tela. Aj preto by mali byť kvalitné detektory pohybu vybavené funkciou automatickej teplotnej kompenzácie. Detektor s touto funkciou vie automaticky upraviť svoju citlivosť v závislosti na aktuálnych klimatických podmienkach v stráženom objekte. V chladnom prostredí si detektor svoju citlivosť automaticky zníži a platí to aj opačne, že v prostredí s vysokou teplotou, sa citlivosť detekcie zase zvýši.

Spôsob vyrozumenia o poplachu

Platí tu všeobecné pravidlo, že čím viac spôsobov vyrozumenia o poplachu domový alarm má, tým lepšie. O mimoriadnej udalosti (napr. vlámanie, požiar, únik plynu, prasknutné vodovodné potrubie a podobne) by ste mali byť okamžite informovaní, aby ste vedeli patrične zasiahnuť alebo urobiť potrebné kroky. Používateľ musí byť o poplachu informovaný bez ohľadu na to, kde sa momentálne nachádza. Môže ísť napríklad o push notifikáciu, SMS správu alebo telefonický hovor. Prijímanie informácií o poplachu by malo byť samozrejmosťou aj v prípade, ak je váš domový alarm napojený na bezpečnostnú agentúru.

Adresácia detektorov alarmu

Adresácia detektorov alarmu umožňuje presné stanovenie miesta v objekte, kde došlo k vyhláseniu poplachu, poruche, vlámaniu či nutnosti vymeniť batériu. Pri bezdrôtových domových alarmoch patrí adresácia detektorov k štandardom, no pri drôtových variantoch môže dôjsť k problému. Niektoré bezpečnostné systémy pracujú na princípe takzvaných slučiek. Vtedy je do jedného okruhu zapojené väčšie množstvo detektorov a v prípade poplachu sa dá presné miesto len odhadnúť.

Pravidelná aktualizácia systému

Moderné domové alarmy sa správajú podobne ako smartfóny, a preto je nutné, aby ich výrobca neustále aktualizoval. Vďaka pravidlenej aktualizácii dochádza k oprave prípadných chýb, čím sa zároveň zvyšuje bezpečnosť i stabilita systému a môžu sa do systému pridávať aj nové funkcie. Možnosť aktualizácie domového alarmu na diaľku je pohodlná a dokáže ušetriť váš čas i peniaze.

Kyberbezpečnosť

Riziko hackerských útokov sa týka aj domových alarmov, hacker môže na systém zaútočiť s cieľom vyradiť ho z prevádzky, prípadne s cieľom prevziať nad systémom kontrolu. Pri výbere domového alarmu sa preto zaujímajte aj o to, aký operačný systém konkrétny model alarmu používa. Takzvané „open source“ systémy, ktoré majú otvorený kód, bývajú plné chýb a bezpečnostných dier, ktoré môže šikovný útočník ľahko prekonať.

Správne umiestnenie domového alarmu

Montáž alarmu a jednotlivých prvkov môžete zveriť do rúk špecializovanému technikovi, no ak si trúfate na svojpomocnú inštaláciu, mali by ste mať predstavu o tom, akým spôsobom rozmiestniť jednotlivé prvky, aby ste dosiahli čo najvyššiu možnú mieru bezpečnosti. Či už ide o rodinný dom, byt, kanceláriu, chatu alebo garáž, je vhodné držať sa osvedčených rád.

Ovládacia centrála spolu s klávesnicou by mala byť umiestnená blízko vchodových dverí. Ak máte v dome technickú miestnosť, môžete ju umiestniť tam. Je dobré mať všetky ovládacie prvky na jednom mieste a v dosahu, aby ste ich mali po ruke pri odchode i príchode.

Magnetický detektor by ste mali umiestniť minimálne k vstupným dverám, pretože pri ich nežiaducom otvorení sa spustí alarm. Ideálne však je, ak máte k dispozícii viacero magnetických detektorov, ktorými zabezpečíte aj okná, prípadne ďalšie vstupné dvere zo zadnej strany domu či dvere do jednotlivých miestností, v ktorých máte cennosti. Vhodný je tiež magentický detektor, ktorý signalizuje rozbitie okna.

Bezpečnostný systém domácnosti

Snímače pohybu sa hodia do každej miestnosti. Takto si zabezpečíte vysokú mieru ochrany a v prípade, že jeden senzor bude mať nečakanú poruchu, zlodeja môže zachytiť ďalší senzor. Pohybový senzor má byť umiestnený tak, aby snímal nielen dvere do izby, ale aj okno, cez ktoré sa prípadný lupič bude pokúšať dostať sa dnu.

Kamery môžete rozmiestniť kdekoľvek po dome, no najväčší osoh z nich budete mať, ak ich dáte k vstupným dverám do miestnosti s cennosťami. Pre ešte väčšiu bezpečnosť je ideálny vonkajší variant kamery, ktorý sníma dvor, resp. to, čo sa deje pred domom. Vonkajší alarm s kamerou je vhodné pripevniť na fasádu stráženého objektu.

Hlásiče a sirény dávajte tam, kde hrozí nebezpečenstvo. Napríklad hlášič požiaru (dymu) sa hodí do kuchyne, ale tiež vedľa kotla na vykurovanie. Pokiaľ v dome kúrite drevom, dávajte si pozor na dym, ktorý vzniká pri zakladaní ohňa. Hlásič plynu umiestňujte v blízkosti prívodu plynu, v kuchyni, resp. do blízkosti spotrebiča, ktorý je na plyn pripojený. Hlásič vlhkosti sa skvele uplatní v kúpeľniv blízkosti práčky i bojlera. Sirény môžete umiestniť tak, že jedna bude vnútri a druhá vonku, čím sa pri poplachu zaistí dostatočné rozšírenie alarmu do okolia a môžu ho zachytiť susedia či okoloidúci.

Prečo je domový alarm potrebný

Domový alarm vás vie ochrániť pred mnohými nepríjemnými situáciami. Jeho úloha nespočíva len v ochrane majetku pred zlodejmi, ale aj ďalšími prvkami, ktoré môžu vašu domácnosť ohroziť. Bežnou súčasťou alarmu sú rôzne snímače a detektory, ktoré je možné dokupovať aj samostatne a rozšíriť si tak bezpečnostné vybavenie. Detektory vás dokážu upozorniť na únik plynu, dym alebo požiar, zvýšenú vlhkosť, vytečenú práčku či prasknuté vodovodné potrubie.

Samozrejme, domovým alarmom si zabezpečíte spoľahlivú ochranu pred spomínanými zlodejmi alebo vandalmi, ktorí by chceli poškodiť váš majetok. Aj preto sú súčasťou pohybové senzory, ktoré zaznamenajú vniknutie do domu, či senzory, ktoré vás upozornia na otvorené dvere i okná a dokonca vám oznámia, ak okno niekto alebo niečo rozbije. Vďaka domovému alarmu budete o nečakaných udalostiach včas informovaní a vy tak môžete podniknúť potrebné kroky na záchranu svojho majetku.

Kam všade sa domový alarm hodí

Hoci názov napovedá, že domový alarm je vhodný do domu, využijete ho aj na iných miestach. Skvele sa uplatní v bytochchatáchchalupách alebo ním môžete vybaviť svoju garáž. Často sa montuje do kanceláriíobchodných priestorov či na úrady. Domový alarm je vhodný všade tam, kde chcete chrániť svoj majetok pred zlodejmi alebo neočakávanými udalosťami.

V rámci objektov sa alarm montuje vo vnútorných priestoroch. Rôzne detektory a senzory sa dávajú na kritické miesta. K tým patria vstupné dvere, tiež dvere do jednotlivých miestností a okná. V rámci rôznych hlásičov sú vhodnými miestami na umiestnenie kuchyne, kúpeľne, pivnice a podobne. O umiestnení jednotlivých prvkov alarmu sme si viac povedali v predchádzajúcej kapitole. Alarmy, resp. sirény môžete umiestniť aj z vonkajšej strany objektu, takto je zabezpečené, že o poplachu budú vedieť aj vaši susedia či okoloidúci.

Cena domového alarmu

Cena alarmu do domu sa pri jednotlivých modeloch výrazne líši, pretože na ňu vplýva mnoho faktorov. K ním patria dostupné funkcie či množstvo bezpečnostných prvkov systému, ktoré dostanete v základnom balení. Všeobecne platí, že drahšie alarmy sa dodávajú s rôznymi hlásičmi, sirénami, detektormi a podobne. Pri kúpe však myslite na to, či všetky tieto prvky potrebujete, aby ste zbytočne nezaplatili za niečo, čo ostane nevyužité. Pre lepšie zorientovanie sa v ponuke vám prináše prehľad cien, v ktorých sa alarmy pohybujú. Koľko stojí alarm do domu?

Inštalácia domového alarmu a vysvetlenie ovládania

Domové alarmy do 50 eur

Za niekoľko desiatok eur si kúpite jednotlivé prvky domového alarmu. Nájdete tu pohybové senzorymagnetické detektorydiaľkové ovládačeovládacie klávesnice či vonkajšie aj vnútorné sirény. Komplexné zabezpečenie domácnosti je v tejto cenovej kategórii výnimkou. Ak narazíte na príliš lacný alarm, overte si výrobcu a poobzerajte sa po recenziách od používateľov. Za cenu do 50 eur si môžete zaobstarať napríklad aj jednoduchý dverový alarm.

Domové alarmy od 50 do 100 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete zvyčajne základné modely, ktoré sú vybavené centrálnou jednotkou a niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Neposkytujú nadbytok funkcií, no svoju úlohu ochrany zvládnu. Za sumu do 100 eur si môžete kúpiť i jednoduchý bezdrôtový GSM alarm s Wi-Fi, ktorý poslúži ako základná ochrana domu alebo bytu. Takýto zabezpečovací systém sa skôr hodí do menších obývaných priestorov a nie je príliš vhodný na chatu alebo chalupu. Veľakrát sú pohybové senzory s ovládačom bez možnosti správy pomocou klávesnice. V tejto cene nájdete tiež bezpečnostné kamery, ktoré môžete pripojiť k prepracovanejším systémom.

Domové alarmy od 100 do 200 eur

Ide o zlatú strednú cestu, ktorá vyhovuje väčšine používateľov. Nájdete tu alarmy s klávesnicou a displejomdiaľkovým ovládaním a rôznymi bezpečnostnými prvkami. Stretnúť sa môžete s pokročilými funkciami, akými je napríklad komunikácia s viacerými mobilnými telefónmi. Domové alarmy z tejto cenovej kategórie majú väčší dosah signálu, preto vedia pokryť väčší priestor. Na výber máte prevažne bezdrôtové zariadenia, ku ktorým je možné pripojiť bezpečnostné kamery a ovládať ich cez špeciálnu mobilnú aplikáciu.

Domové alarmy nad 200 eur

Ak potrebujete kvalitné zabezpečenie domu či akéhokoľvek iného objektu a nerobí vám problém investovať do kúpy zariadenia väčší obnos peňazí, poobzerajte sa po alarmoch nad 200 eur. Stretnete sa tu s preracovanými bezdrôtovými typmi domových alarmov, ktoré dokážu ochrániť všetky vaše cennosti. V tomto prípade o poloprofesionálnu až profosionálnu ochranu nehnuteľnosti. Drahšie domové alarmy sú často riadené prostredníctvom veľkých dotykových displejov a disponujú nadštandardnými funkciami a bohatým príslušenstvom.

Či siahnete po lacnejšom alebo drahšom domovom alarme, vyberajte zo značiek, ktoré sú u spotrebiteľov preverené. K obľúbeným značkám patria domové alarmy iGET, Xiaomi, Jablotron, Bentech, Evolveo, Ajax, Paradox, Solight, Edimax, Platinium či Lamax. Ponuka kvalitných produktov je široká, a tak si už len stačí vybrať najlepší domový alarm, ktorý bude spĺňať všetky vaše požiadavky.

Napojenie alarmu na bezpečnostnú službu

Ak často cestujete a nechávate svoj dom alebo chatu dlhšiu dobu bez dozoru, ponúka sa vám možnosť napojenia domového alarmu na bezpečnostnú službu. Vaša nehnuteľnosť je tak pod neustálym dozorom a proti prípadným zlodejom ju ochránia profesionáli. Domový alarm môže posielať varovné hlásenia vám, ale aj bezpečnostnej službe a v čase, keď neviete zasiahnuť, pretože ste stovky alebo tisícky kilometrov ďaleko, sa o všetko postarajú vyškolení pracovníci.

Na Slovensku pôsobia stovky bezpečnostných agentúr, a preto výber nemusí byť jednoduchý. Vždy si však vyberajte z takých agentúr, ktoré majú dobré referencie od spokojných zákazníkov. Pred podpisom zmluvy si preverte, ako dlho firma pôsobí v tejto oblasti, koľko má zamestnancov a nezabudnite na cenník. 

Služby stráženia objektu a výjazdy v prípade potreby sa platia paušálne. Za bezpečnostnú službu zaplatíte mesačne od približne 25 do 80 eur. Samozrejme, sú to iba orientačné ceny, pretože výsledná suma závisí od lokality stráženého objektu i od samotnej bezpečnostnej agentúry, každá si za svoje služby totižto pýta inú sumu. Niektoré väčšie agentúry vám dokonca ponúknu montáž vlastného bezpečnostného zariadenia do nehnuteľnosti, avšak za vyššiu sumu, než keby ste si domový alarm kúpili sami.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V závere vám prinášame odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dozviete sa, či si dokážete domový alarm nainštalovať svojpomocne, či si musíte predplatiť služby bezpečnostnej agentúry, koľko vybavenia potrebujete na zabezpečenie domácnosti, ktoré detektory by nemali chýbať vo výbave alarmu, či môžete domový alarm prenášať z miesta na miesto, či je komunikácia cez Wi-Fi bezpečná a či existuje norma, ktorú by mali spĺňať kvalitné domové alarmy.

Zvládnem nainštalovať domový alarm sám?

Profesionálna inštalácia verzus tá, ktorá je vykonaná svojpomocne, závisí od toho, aký typ domového alarmu si zvolíteBezdrôtové domové alarmy majú spravidla jednoduchú inštaláciu, ktorá nevyžaduje žiadne odborné znalosti a mali by ste ju zvládnuť s pomocou priloženého návodu. Stačí spojazdniť riadiacu jednotku, umiestniť senzory na požadované miesta v rámci domácnosti a bezdrôtovo ich prepojiť s centrálou. Pri drôtových alarmoch je inštalácia o čosi zložitejšia a sú nutné zásahy v podobe vŕtania otvorov do steny alebo pripevňovania líšť, ktoré skryjú káble. Ak chcete spoľahlivo fungujúci drôtový bezpečnostný systém, jeho inštaláciu môžete zveriť do rúk odborníkov, rátajte však s tým, že za inštaláciu si vypýtajú nemalú sumu peňazí.

Musím si spolu s alarmom predplatiť aj bezpečnostnú službu?

Napojenie alarmu na bezpečnostnú službu nie je povinné. Mnohé moderné systémy vám dovoľujú, aby ste si senzory umiestnené v domácnosti sledovali sami. Dokážu vás upozorniť prostredníctvom SMS správy alebo telefonátu na vami zadané číslo. Tie alarmy, ktoré majú aj kameru, vám môžu cez mobilnú aplikáciu dokonca prenášať živý prenos obrazu. Ak sa rozhodnete pre profesionálne služby a alarm napojíte na bezpečnostnú službu, budete pravidelne platiť poplatok (spravidla mesačne). Pri rodinných domoch alebo bytoch postačí aj vlastné monitorovanie a to profesionálne nie je nevyhnuté.

Koľko vybavenia potrebujem na zabezpečenie objektu?

Či sa rozhodnete pre drôtový alebo bezdrôtový zabezpečovací systém, počet prvkov by mal zodpovedať objektu, ktorý chcete chrániť. Nezabudnite, že je dôležité chrániť všetky okná a dvere, ktoré sú potenciálnym vstupom zlodeja do vášho objektu. Je ideálne, ak má váš alarm aj detektor rozbitia skla. Ak chcete alarm do garáže, postačí zariadenie s menším počtom prvkov, keďže sa predpokladá, že garáž má len jednu bránu a žiadne okná. Do bytov sú vhodné menšie bezdrôtové alarmy s postačujúcim počtom senzorov, ktoré sa jednoducho inštalujú a dajú sa prenášať z miesta na miesto. Zvážte veľkosť priestoru, ktorý chcete chrániť, čím je objekt väčší, tým viac vybavenia budete potrebovať. Pre rodinné domy sú tak vhodnejšie väčšie sety domových alarmov.

Ktoré detektory by nemali chýbať vo výbave alarmu?

Aké detektory sú vhodné pre váš konkrétny objekt, závisí od toho, čo všetko v ňom máte. Nachádzajú sa u vás rôzne cennosti, ako napr. klenoty, šperky či zberateľské predmety? Zrejme budete chcieť vyššiu mieru zabezpečenia. Pobehujú po dome deti alebo domáci miláčikovia? V tom prípade nie sú veľmi užitočné detektory pohybu, pretože pri nesprávnej kalibrácii budete dostávať mnoho falošných poplachov. Ak sú v dome počas dňa deti s opatrovateľkou, lepšou alternatívou je kamera. Budete mať prehľad o tom, čo sa deje, aj keď ste práve v kancelárii a pracujete. Chcete ochrániť svoju domácnosť pred neočakávanou udalosťou? Vsaďte na alarmy s detektormi dymu, úniku plynu či vlhkosti.

Môžem domový alarm prenášať?

Bezdrôtový domový alarm môžete bez problémov prenášať z miesta na miesto, pretože inštalácia je veľmi jednoduchá. Preniesť si môžete aj drôtový alarm, pokiaľ sa plánujete presťahovať do nového domu a s pôvodným bezpečnostným systémom ste boli spokojní. Tu však budete potrebovať odbornú pomoc. Rátajte s poplatkom za nákup nového zariadenia alebo s poplatkom opätovnej inštalácie nového alarmu. Ak sa často sťahujete z miesta na miesto, skvelou voľbou je bezdrôtový alarm, ktorý si dokážete nainštalovať bez odbornej pomoci a dodatočných poplatkov.

Je komunikácia cez Wi-Fi bezpečným typom pripojenia?

Pri moderných bezpečnostných alarmoch patrí komunikácia cez Wi-Fi sieť k jedným z najpoužívanejších variantov pripojenia. Okrem toho, že centrálna jednotka dokáže komunikovať s jednotlivými bezpečnostnými prvkami, vie komunikovať aj s vaším inteligentným mobilným telefónom. Cez smartfón môžete vďaka tomu ovládať bezpečnostný systém i na diaľku. Aby ste sa vyhli útokom hackerov, je dôležité mať šifrované pripojenie. Ak alarm disponuje iba touto technológiou, pri výpadku internetu či elektriny máte smolu. Je preto vhodné, aby ste si kúpili alarm, ktorý sa pri výpadku dokáže prepnúť na iný typ komunikácie, čím sa nepreruší ochrana vášho majetku.

Existuje norma, ktorú musia spĺňať domové alarmy?

Kvalitné zabezpečovacie systémy podliehajú oficiálnej certifikácii, pričom v každej krajine je iná. Podľa niektorých noriem sa alarmy delia do štyroch skupín na základe stupňa zabezpečenia, resp. podľa stupňa rizika. Domové alarmy by mali spĺňať normy skupiny 1, prípadne 2. Tam spadajú rodinné domy a byty. Vyššie stupne zabezpečenia sa týkajú zlatníctiev alebo iných objektov, kde je nutná výrazne vyššia ochrana. Certifikovaný domový alarm vám dáva istotu, že váš bezpečnostný systém je spoľahlivý. Normy sa môžu týkať aj konkrétnych hlásičov a detektorov. Napríklad hlásiče by mali byť odolné proti teplu, vibráciám, vlhkosti či korózii, musia byť elektricky stabilné a bez oneskorenej reakcie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 17.02.2021
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

14/06/2022 18:24
Laco

Bentech GSM G05 je vydarený alarm, používam ho na chalupe. Má interaktívny LCD displej a jednoduché ovládanie. Disponuje až 99 zónami. V balení bolo všetko potrebné pre inštaláciu, vrátane kabeláže, sirény, čidiel, ovládačov atď. Dokáže ísť aj na batérie, ale v tomto prípade je výdrž len tri hodiny, čo je málo. Cena je nastavená nízko.

18/11/2021 10:18
Palo

Zatiaľ mám krátko Xiaomi Mi Smart Sensor Set, ale všetko funguje v poriadku. Trocha dlhšie mi trvalo prvotné nastavenie, ale teraz mám k tomu pripojené aj ďalšie veci, napríklad žiarovky a zásuvky. Za tú cenu spĺňa požiadavky nadmieru. Mínusom je, že s niektorými inými čínskymi produktami nechce spolupracovať.

26/07/2021 18:41
Maroš

Mám zabezpečovací systém Somfy One+ a som s ním spokojný, pretože je to všetko v jednom - kamera, detektor pohybu, siréna atď. Oceňujem kvalitný snímač kamery s nočným videním aj klapku na kameru. Páči sa mi jednoduchá a dobre spracovaná aplikácia, kvalitný obojsmerný zvuk, previazanosť s Google Asistentom či možnosť nastaviť si scenáre a rutiny. Vyzdvihujem senzor na dvere, ktorý sa môže aktivovať nielen pri otvorení, ale aj pri otrasoch dverí, čo signalizuje pokus o násilné vniknutie. Prístroju nechýba záložný zdroj aj záložná pamäťová karta. Podľa mňa ide o vydarený a komplexný zabezpečovací systém za rozumnú cenu.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok